گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
سامانه جبران ساز توان راکتیو یکپارچه کشور به بهره برداری رسید
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - بزرگترین سامانه جبران ساز توان راکتیو یکپارچه کشور روز یکشنبه با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی و استاندار هرمزگان در شرکت آلومینیوم المهدی (عج) به بهره‌برداری رسید.
 
به گزارش ماین نیوز، سیستم جبرانساز توان راکتیو در مدت زمان ۱۸ ماه با همکاری متخصصان و کارشناسان شرکت آلومینیوم المهدی هرمزگان و قرارداد با شاخه PQ شرکت MR کشور آلمان و با همکاری معتبرترین سازندگان اروپایی (SIEMENS، PFIFNER، COIL INNOVATION) نصب و به بهره برداری رسید.

با وجود سختگیرانه ترین تحریم ها و محدودیت‌ها و با توجه به امتناع برخی سازندگان غربی از اعزام کارشناسان این سیستم با ظرفیت ۱۴۰ مگاوات و سطح ولتاژ ۱۳۲ کیلوولت با به کارگیری پیشرفته ترین تجهیزات همزمان با شروع پیک فصل شبکه برق سراسری کشور پس از اتمام مراحل ساخت، راه اندازی شد.

با بهره برداری از این طرح سالانه به طور متوسط به میزان ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیارد ریال (با توجه به نرخ فعلی تعرفه برق مصرفی و ظرفیت تولید) در هزینه های برق مصرفی شرکت آلومینیوم المهدی صرفه جویی می شود.

با در مدار قرار گرفتن یک تا دو مجموعه سیستم جبرانساز توان راکتیو، ظرفیت تولید نیروگاه بندرعباس به میزان ۴۰ تا ۸۰ مگاوات افزایش می یابد که در زمان پیک بار، به تولید برق استان و شبکه سراسری برق کشور کمک شایانی می کند.

همچنین آلاینده های زیست محیطی نیروگاه بندرعباس را به مقدار تقریبی ۷۰ تن در ساعت کاهش می دهد.

کارخانه آلومینیوم المهدی در سال ۱۳۶۹ در غرب بندرعباس ساخته شده و هم اکنون با سه هزار نیرو، ۳۰ درصد ظرفیت آن فعال است.
این کارخانه دارای ظرفیت سالیانه ۳۳۰ هزار تن شمش آلومینیوم در ۳ مرحله بوده که بتدریج تا اردیبهشت سال ۸۴ در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به ظرفیت اسمی پیش بینی شده به ۱۱۰ هزار تن دست یافت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۶
کد مطلب: 47220
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا