گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
وزیر صنایع عراق درنشست بررسی فرصت های تجاری اتاق بازرگانی اصفهان :
عراق به تجربه صنعتگران اصفهانی نیاز دارد
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - وزیر صنایع عراق گفت: مشارکت شرکت های اقتصادی عراق و استان اصفهان در توسعه روابط اقتصادی دو کشور نقش بسزایی دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، عبدالله صالح الجبوری در نشست بررسی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری ایران،عراق در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان گفت:سرمایه گذاری مشترک تولیدکنندگان استان اصفهان با همتایان عراقی می تواند همکاری های اقتصادی دو طرف را تعمیق بخشد .

الجبوری ایجاد واحدهای تولیدی در کربلا و نجف توسط فعالان اقتصادی استان اصفهان را گامی مهم در تقویت روابط اقتصادی دو کشور ایران و عراق عنوان کرد و گفت:نباید وقت و انرژی را در تدارک کمیته های مشترک و پروتکل های همکاری گذاشت بلکه اقدامات عملی می تواند سطح مروادات دو کشور را افزایش دهد.

وی با اشاره به سابقه بلند مدت روابط تجاری ایران و عراق گفت:هر دو کشور خواستار توسعه و تقویت روابط اقتصادی در زمینه های مختلف اند و بخش خصوصی بهتر از بخش دولتی می تواند در این توسعه روابط نقش مهمی را ایفا کند .

وزیر صنایع با اشاره به توانمندی استان اصفهان در دو صنعت پلاستیک و فولاد گفت:اتاق های بازرگانی می تواند زمینه حضور صنعتگران اصفهان را در عراق فراهم کند.

الجبوری خاطر نشان کرد:190 پروژه سرمایه گذاری از سوی وزارت صنایع عراق معرفی می شود و از شرکت های ایرانی به ویژه استان اصفهان استقبال می کنیم که در این پروژه سرمایه گذاری مشترک کنند و دولت عراق ضمانت آنرا بر عهده می گیرد.

وی خواستار سرعت بخشی مشارکت شرکت های استان اصفهان در صنعت عراق شد و افزود:عراق شرکت هایی که در شرایط سخت به این کشور کمک کنند،در شرایط آرامش و با ثبات فراموش نمی کند.

اصلاح تعرفه عراق بر روی کالای ایرانی خواسته فعالان اقتصادی است
بهرام سبحانی، نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست گفت:استان اصفهان با 9200 واحد صنعتی و معادن متنوع و قطب تولیدات کشاورزی می تواند نیاز بازار عراق را در بخش های مختلف تامین کند.

وی تصریح کرد:اصفهان در بخش فولاد می تواند علاوه بر ایجاد واحدهای تولید میلگرد مواد اولیه مورد نیاز این بخش را تامین کند .

وی خواستار اصلاح تعرفه ورود محصولات فولادی به عراق شد و گفت:در برخی از محصولات فولادی امکان تولید در عراق نیست و تا زمان خودکفایی عراق ،ایران می تواند با تعرفه مناسب نیاز بازار این کشور را برطرف کند.

سبحانی خواستار تسهیل نقل و انتقال مالی بین شرکت های عراقی و اصفهانی شد و گفت:تغییر شیوه خرید و فروش پیله وری در مرزها بایستی به فروش پر تعداد و مبتنی بر سیستم بانکی تغییر کند تا شاهد استمرار و افزایش حجم تجارت دو طرف باشیم.

نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان از توانایی استان اصفهان در تامین مصالح ساختمانی مورد نیاز عراق خبر داد و گفت:استان اصفهان در تولید مصالح ساختمانی جایگاه ویژه ای در کشور دارد .

سید متقی جاسم، رییس اتاق صنایع بابل عراق نیر در این نشست خواستار تقویت و توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران عراق با الهام از گذشته شد .

وی خواستار فعال شدن سفارتخانه و کنسولگری های دو کشور در بستر سازی توسعه روابط اقتصادی شد و گفت:نمایندگی دو کشور می توانند نقش موثری در معرفی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری عراق و ایران داشته باشند

احمد پزنده، رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه این نشست گفت:ایران به عنوان کشور دوست و همسایه می تواند نیازهای کشور عراق را در اولین فرصت تامین کند.

در پایان این نشست گفتگوی های تجاری بین فعالان اقتصادی و هیات تجاری عراق متشکل از روسای اتاق های بازرگانی چند استان این کشور انجام گرفت .
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۰
کد مطلب: 47198
 
مرجع : خبرگزاری برنا