گروه معادن
 
آمادگی و توان شناسایی و کشف مواد معدنی در استان سلیمانیه را داریم
گروه معادن - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: آمادگی شناسایی و کشف مواد معدنی در استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق را با اعزام نیروی توانمند و فنی این حوزه داریم.
 
به گزارش ماین نیوز، حسین فیروزی روز شنبه در جلسه ارائه توانمندی های استان در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی به اقلیم کردستان عراق اظهار داشت: هر شرکت یا فرد مهندسی که در سلیمانیه درخواست انجام پروژه ای دارد از ارگان های مرتبط در کردستان ایران استعلام تا صلاحیت کاری آنها تایید شود.

وی با اشاره به اینکه اعضای اتاق بازرگانی سنندج خواستار ایجاد مرکز داوری با اتاق بازرگانی سلیمانیه هستند، افزود: با راه اندازی این مرکز مشکلات و موانع را می توان از طریق دولتمردان دو استان برطرف کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان اضافه کرد: نظام مهندسی معدن استان متشکل از جمعی از مهندسان توانمند است که اقدامات ارزشمندی را تاکنون انجام دادند و این یکی از ظرفیت های خوب استان ما به شمار می رود.

فیروزی یادآور شد: آمادگی لازم برای شناسایی و کشف مواد معدنی در سلیمانیه را هم با بکارگیری این پتانسیل داریم.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان در کردستان هم در این جلسه با اشاره به اینکه توانمندی و تجربیات زیادی در حوزه عمران و راه سازی داریم، گفت: فارغ التحصیلان زیادی از بهترین دانشگاه های کشور و خارج کشور داریم.

محمد صدیق ثابتی بر تسهیل کار و تقویت روابط و همکاری های طرفین تاکید کرد و افزود: ۱۵ هزار نفر فارغ التحصیل مهندسی ساختمان استان داریم که می توان از توان و دانش آنها استفاده کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان یادآور شد: پیمانکاران برجسته و توانمندی در استان داریم که می توان از این ظرفیت نهایت بهره برداری را برد.

بازسازی ۳۴ هزار واحد مسکونی در استان

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان با اشاره به اینکه این بنیاد بعد از انقلاب برای عمران و آبادانی کشور راه اندازی شد، گفت: در بخش آبادانی یک هزار و ۶۹۵ روستا در استان داریم که در ۵۶۰ روستای آن تاکنون طرح هادی اجرا شده است.

قادری با بیان اینکه در ۱۰ سال اخیر ۳۰ درصد روستاهای استان را سنگفرش کردیم، افزود: بازسازی مسکن روستایی از دیگر رسالت های ما است که ۳۴ هزار واحد مسکونی را در ۱۰ سال اخیر بازسازی و ۴۳ هزار واحد مسکن روستایی را هم نوسازی کردیم.

وی آمادگی این بنیاد برای کار در اقلیم کردستان را اعلام کرد و گفت: سرعت و کیفیت کار ما هم بالاست به گونه ای که در زلزله کرمانشاه ۱۷ هزار خانه را در یکسال احداث کردیم.

پذیرش استاندارد محصولات ایرانی
نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان کردستان نیزاظهار داشت: شرکت های مشاوره ساختمان در زمینه ارائه خدمات فنی و مهندسی و تخقیقات می توانند با مهندسین سلیمانیه اقلیم کردستان عراق همکاری داشته باشند.

نعمت الهی اضافه کرد: اعزم کارشناس و مهندس در حوزه ساختمان سازی از دیگر توانمندی های سازمان نظام مهندسی استان است.

وی افزود: برخی از اعضای ما با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای ثبت ملی و جهانی روستاهای هورامان همکاری دارند.

نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان کردستان گفت: برای ثبت هورامان اقلیم کردستان عراق هم می توانیم نیروی متخصص و کارشناس اعزام کنیم.

نعمت الهی خواستار پذیرش استاندارد محصولات تولیدی کردستان ایران شد و افزود: در حوزه ساخت و ساز سلیمانیه بیشتر استانداردها و محصولات ترکیه را تایید می کنند این در حالی است که محصولات ایرانی هم دارای استاندارد و قیمت رقابتی هستند.

در این جلسه که با حضور استاندار و برخی از مدیران اجرایی استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق برگزار شد، رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کردستان یا نماینده ای از این سازمان که دعوت هم شده بودند حضور نداشتند لذا بحثی از توانمندی های بخش کشاورزی برای صادرات نشد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۲
کد مطلب: 47165
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا