گروه معادن فلزات گرانبها
 
کارخانه طلای خوی به دلیل نبود زیرساخت ها امکان بهره برداری ندارد
گروه معادن >فلزات گرانبها - رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت خوی گفت: کارخانه استحصال شمش طلا در این شهرستان به دلیل نبود زیرساخت های روشنایی معابر، آسفالت جاده منتهی به کارخانه، گاز و خط تلفن امکان بهره برداری ندارد.
 
به گزارش ماین نیوز، ایرج مرندی با اشاره به ۱۲ ماهه بودن قرارداد ساخت این کارخانه، افزود: ساخت و آماده سازی این واحد هشت ماهه به اتمام رسیده و از فروردین سال جاری آماده بهره برداری است اما به دلیل نبود زیرساخت‌ها در شهرک صنعتی «ایواوغلی»، آغاز بکار نکرده است.

وی اضافه کرد: یک شرکت ایرانی با مشارکت سرمایه گذار چینی به ایجاد این واحد فرآوری طلا و نقره در شهرستان اقدام کرده است.

وی به میزان سرمایه گذاری طرف چینی در این پروژه اشاره و بیان کرد: برای بهره برداری از این طرح ۱۰۴ میلیارد و ۱۸۱ میلیون ریال سرمایه گذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی این واحد تولیدی برای ۸۱ نفر اشتغال ایجاد می‌شود، افزود: ۳۰ نفر از این نفرات از کشور چین بوده و ۵۱ نفر ایرانی هستند.

رئیس اداره صمت خوی گفت: این واحد در زمینی به مساحت ۱۰ هزار و زیربنای پنج هزار مترمربع در شهرک صنعتی «ایواوغلی» در حال احداث است و حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مرندی افزود: این واحد قابلیت تولید ۳۰۰ کیلوگرم طلا و ۳۰۰ کیلوگرم نقره در سال را دارد و با اتمام آن، صنعت پایین دستی طلا و نقره در شمال استان پررونق می‌شود.

آذربایجان غربی از لحاظ تنوع و غنای مواد معدنی، رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده و ۵۲ نوع از ۶۸ ماده معدنی شناسایی شده در کشور در این استان شناسایی شده که ۲۰ نوع آن در مرحله اکتشاف و ۳۱ نوع در مرحله بهره برداری است.

طلا، نقره، سنگ آهن، مس و پلی متال ها از با ارزش ترین ذخایر معدنی شناسایی شده در آذربایجان غربی به شمار می‌رود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۸
کد مطلب: 47113
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا