گروه معادن ساير حوزه ها
 
با حضور نماینده مجلس؛
بررسی مشکلات معدن فسفات چرام
گروه معادن >ساير حوزه ها - با حضور نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی مشکلات و موانع طرح معدن فسفات شهرستان چرام بررسی شد.
 
به گزارش ماین نیوز، نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام وبررسی مشکلات معدن فسفات چرام لنده در مجلس شورای اسلامی در جلسه بررسی مشکلات و موانع طرح معدن فسفات شهرستان چرام گفت: به منظور تسریع در روند طرح معدن فسفات در شهرستان چرام ،عمده مطالعات معدنی در استان، بر اجرا و عملیاتی شدن این طرح متمرکز شده است.

عدل هاشمی پور افزود: مرحله اول این معدن با ساخت کارخانه آهک و هیدراته آغاز می شود که اجرای اولیه این طرح، نقش عمده ای در اشتغال جوانان این منطقه به ویژه سرعت بخشیدن به عملیات زیربنایی و فنی این مجموعه و کارگاه دارد.

هاشمی پور با بیان اینکه، بالغ بر ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای اولیه این طرح اختصاص داده شده است افزود: با برنامه ریزی‌ها و کارشناسی‌های صورت گرفته، معدن فسفات چرام به مرور توسعه پیدا خواهد کرد و زمینه اشتغال تعداد زیادی از جوانان این منطقه فراهم خواهد شد.

بررسی مشکلات معدن فسفات چرام
نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به موانع و مشکلات پیش روی این طرح، بر همکاری و حمایت فرمانداری، ادارات و نهادهای این شهرستان در مراحل مختلف، به ویژه مراحل آغازین این طرح تاکید کرد و افزود: بعد از اجرای فاز اول طرح که مربوط به بخش آهکی و تولید آهک هیدراته است در فاز‌های بعد طرح معدن فسفات را عملیاتی خواهیم کرد.

هاشمی پور با اشاره به اینکه ، بخش معدن به دليل ظرفيت و ذخيره فراوان مي تواند نقش مهمي در توسعه و ايجاد اشتغال اين استان ايفا كند به طوري كه از معادن به عنوان قطار توسعه در زمين ياد مي كنند گفت: ذخیره معدن فسفات چرام ۸۰ میلیون تن با عیار ۵/۸ تا ۹ درصد است که با بهره برداری اولیه از این معدن برای ۶۰۰ نفر و در دراز مدت یک هزار و ۲۰۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه ، گام هاي خوبی براي توسعه اين صنعت در شهرستان چُرام برداشته شده و ما هم براي تحقق اين امر تلاش بيشتري خواهیم کرد افزود : حمايت از سرمايه‌گذاران براي سرمايه‌گذاري در معدن فسفات شهرستان چرام، از اولويت‌هاي كاري مسئولان در این شهرستان است.

گفتنی است، عملیات اکتشافی معدن فسفات چرام از سال ۱۳۴۹ آغاز که تا سال ۱۳۷۲ به طول انجامید و پس از آن مطالعات امکان سنجی فنی و اقتصادیِ این طرح، شروع شد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۱
کد مطلب: 47103
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما