گروه معادن
 
مدیرزیرساخت ایمیدرو:
نیاز آبی بخش معدن و صنایع معدنی از صنعت مجزا شود
گروه معادن - مدیر زیرساخت ایمیدرو گفت: نیاز بخش آبی حوزه معدن و صنایع معدنی از بخش صنعت مجزا شود.
 
به گزارش ماین نیوز، عباس رنجبر، مدیر زیرساخت ایمیدرو در نخستین رویداد ملی سازگاری با کم آبی، خواستار جدا شدن نیاز آبی بخش معدن و صنایع معدنی از صنعت شد.

همچنین رنجبر بر تعیین حجم آب برنامه ریزی شده مورد نیاز معدن و صنایع معدنی، در بازه های زمانی مشخص تاکید کرد.

وی افزود: نیازمند تصمیم گیری های منسجم و یکپارچه وزارت نیرو به ویژه در مناطق شرق کشور و در منطقه سنگان هستیم.

عملکرد بخش معدن و صنایع معدنی در کاهش مصرف آب

به گفته رنجبر، شرکت گسترش معادن طلای زرشوران توانست با استفاده از روش بازچرخانی آب در بخش های مختلف، مصرف آب در هر تن خاک را از 2.5 به 2.2 متر مکعب کاهش دهد.

وی یادآور شد: پیش از این، میزان مصرف آب روزانه این کارخانه 800 مترمکعب برآورد شده بود که اکنون به 400مترمکعب در روز کاهش یافته است.

مدیر زیرساخت ایمیدرو گفت: شرکت فولاد خراسان نیز تلاش می کند تا تصفیه و بازچرخانی آب را در بخش های مختلف انجام دهد. به گفته وی، این شرکت در انتقال و ذخیره سازی، از آب های زیرزمینی و آبهای سطحی و در بخش های مختلف فولادسازی و ریخته گری، از بازچرخانی آب استفاده می کند. رنجبر تاکید کرد: به سبب انجام این اقدامات مصرف آب در واحدهای گندله سازی فولاد خراسان از 1.5 مترمکعب به یک متر مکعب به تزای هر تن تولید رسیده است.

رنجبر خاطر نشان کرد: پروژه های بسیاری در دست اقدام است که نشان از برنامه ریزی بخش معدن و صنایع معدنی در بهینه سازی مصرف آب دارد. وی ادامه داد: در مجتمع طلای موته و معدن سرب و روی انگوران نیز بازچرخانی مصرف آب مد نظر قرارگرفته است.

رنجبر یادآور شد: میزان آب مصرفی در بخش صنعت 3 درصد است که با برنامه ریزی های صورت گرفته نهایتا با 70 درصد صرفه جویی به 2 درصد کاهش می یابد بنابراین نکته قابل توجه مدیریت آب در بخش کشاورزی است.

مدیر زیرساخت ایمیدرو اعلام کرد: حدود 65 تا70 درصد مصرف آب جهان در بخش کشاورزی صورت می گیرد که این میزان در ایران 90 درصد بوده و حاکی از مازاد 25 درصدی مصرف آب در کشورمان است.

به گفته وی، طی سال گذشته مصرف آب در بخش تجدید پذیراز 89 میلیارد مترمکعب به 97 میلیارد متر مکعب افزایش یافت که مهار این روند، مستلزم مدیریت و صرفه جویی مصرف آب در بخش کشاورزی است.

رنجبر استفاده از روش های بهینه مصرف و بهره گیری از روش های نوین مدیریت منابع آب را به عنوان دو نکته اساسی در این زمینه ذکر کرد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۸
کد مطلب: 47045
 
مرجع : ایمیدرو