گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
مناطق مستعد لیتیوم شناسایی می شود
میانگین عمق نیم متری اکتشافات
گروه اكتشاف و زمين شناسي - رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: شناسایی مناطق مستعد ماده معدنی لیتیوم در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.
 
به گزارش ماین نیوز، علیرضا شهیدی بعدازظهر سه شنبه در اجلاس سالانه نظام مهندسی معدن ایران، تولید اطلاعات پایه و نقشه های زمین شناسی و اکتشافات و شناسایی مخاطرات زمین شناسی را از جمله وظایف بیان کرد و گفت: ۱۵ درصد ذخایر معدنی در کشور وجود دارد و بیش از ۵.۷ درصد کانسارهای شناخته شده و اصلی دنیا در کمربندی که ایران در آن واقع شده، قرار دارد.

وی افوزد: تنها ۱۰ معدن شامل پنج معدن زغال سنگ در سطح جهانی فعالیت درند گفت: حدود چهار هزار رخداد کانه تا سال ۸۴ در کشور شناسایی شد که اکنون به بیش از ۱۵ هزار رخدادکانه رسیده است.

شهیدی با اشاره به وجود شش هزار و ۴۰۰ معدن فعال در کشور گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار معدن در کشور وجود دارد که شش هزار معدن فعال است.

وی با اشاره به تولیدات منابع طبیعی دنیا اظهار داشت: از ۱۷ ممیلیارد تن تولیدات سه هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار رازش تولیدات معدنی به شمار می رود و در ۱۳ ماده معدنی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا هسیم.

شهیدی با بیان اینکه کشورهای پیشرو اکتشاف را از سطح به عمق پیش می برند گفت: میانگین عمق پوشش اکتشافات در کشور نیم متر است درحالی که در آمریکا به بیش از ۳۰۰ متر رسیده است.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از تهیه اطلس ملی نقشه های پتانسیل مواد معدنی ایران خبر داد و گفت: قراردادی با چینی ها برای شناسایی قسمت های زیرین زمین و اکتشافات معدنی منعقد کرده ایم.

وی ژئوفیزیک هوایی را از دیگر برنامه ها بیان کرد و گفت: در گذشته اطلاعات ژئوفیزیکی بر اساس خطوط ۷.۵ کیلومتری بود و اکنون ارتفاع پرواز ۴۰ متر رسیده و فاصله خطوط به ۲۵۰ متر کاهش یافته است.

وی با اشاره به مساحت ۱۸۰ هزار کیلومتر مربع محدوده های معدنی در کشور افزود: ژئوفیزیک هوایی بیشتر محدوده ها انجام شده است و در حال حاضر پروژه ایران مرکزی را در دستور کار قرار داریم.

شهیدی اجرای نقشه راه معدن، پروژه توسعه فعالیت های اکتشفای، تکمیل زنحیره ارزش فلزات اساسی و تجهیز و نوسازی معدن کشور را از جمله محورهای هفتگانه رونق تولید وزارت صنعت و معدن بیان کرد.

شهیدی درباره استراتژی آینده سازمان گفت: فلزات با فناوری بالا در کشورهای صنعتی مورد توجه قرار گرفته است و روند روبه رشد تولید فلزات پایه و آهنی در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

وی جدول ارزش قطعی معادت اکتشافات را بالغ بر ۶۳ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: شناسایی مناطق مستعد لیتیوم در ایران از برنامه ها است و تعداد محدودده های مستعد در هر استان شناسایی شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۵
کد مطلب: 46941
 
مرجع : خبرگزاری مهر