گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
قرارداد ۲۷ میلیون دلاری کارخانه ماشین سازی تبریز
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مدیرعامل کارخانه ماشین سازی تبریز گفت: قرارداد مقدماتی ۲۷ میلیون دلاری این کارخانه با سوریه بعد از ماه مبارک رمضان با حضور نمایندگان این کشور نهایی می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، نصیر شکرانه افزود: بر اساس قرارداد اولیه مقرر شده است تا در مدت ۶.۵ سال آینده کارخانه‌ای در سوریه احداث و کارخانه ماشین سازی تبریز به صورت فنی و تأمین قطعه از آن پشتیبانی کند.

وی با اشاره به مذاکره با شرکت سوئدی برای عقد قرارداد تأمین ماشین آلات مورد نیاز این شرکت، اظهار داشت: کارخانه ماشین سازی تبریز توانمندی لازم برای ساخت ماشین آلات مورد نیاز کارخانه‌های داخلی و خارجی را دارد.

مدیرعامل کارخانه ماشین سازی تبریز از صادرات ۱۲ دستگاه ماشین آلات ساخت این کارخانه به ترکیه در اوایل امسال خبر داد و گفت: ترکیه سفارش تولید ۱۲ دستگاه دیگر را نیز به این کارخانه ارائه کرده و در حال تولید آنها هستیم.

شکرانه، با اشاره به تداوم صادرات این کارخانه، ادامه داد: در اسفند سال گذشته نیز ۴ دستگاه ماشین آلات تولیدی این کارخانه به آلمان صادر شد و ۵ دستگاه دیگر نیز آماده ارسال به این کشور است که به محض اعلام از سوی آنها این دستگاه‌ها نیز صادر خواهد شد.

وی یادآوری کرد: تولید ماهانه این کارخانه در اوایل سال ۹۷ به ۲۰ دستگاهدر ماه نمی‌رسید در حالی که پس از تغییرات مالکیتی در این کارخانه این تعداد هم اکنون به بیش از ۶۰ دستگاه رسیده است.

مدیرعامل کارخانه ماشین سازی تبریز با بیان اینکه پیش از تغییر و تحول ۳۸۰ نفر در این کارخانه مشغول به کار بودند، گفت: پس از تغییرات در مالکیت ۴۰۰ نیروی جدید نیز در این کارخانه جذب شد به طوری که هم اکنون یک هزار و ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در آن مشغول به کار هستند.

شکرانه، از احیای واحد ریختهگری این کارخانه خبر داد و افزود: پیش از احیای این واحد روزانه حدود ۵ تا ۱۰ تن محصول ریخته تولید می‌شد، در حالی که اکنون این میزان به ۳۵ تا ۴۰ تن می‌رسد.

وی گفت: واحد آهنگری این کارخانه نیز حدود ۲۰ سال تعطیل بود که پس از تغییر و تحولات مدیریتی دوباره احیا شده و به چرخه تولید برگشته و اکنون با فولاد مس سونگون قرارداد تولید گلوله‌های آسیابی بسته شده و تراکتورسازی نیز آمادگی خود برای عقد قرارداد با کارخانه ماشین سازی را اعلام کرده است.

مدیرعامل کارخانه ماشین سازی تبریز از اعلام آمادگی سایر کارخانه‌های داخلی و خارجی به ویژه ترکیه برای خرید محصولات ریخته این کارخانه خبر داد و گفت: گروه ماشین سازی به مردم ایران و استان تعلق داشته و صنعت مادر و حیات زنده آذربایجان شرقی بوده و می‌تواند از تمامی صنایع از جمله فضا، هوا، نفت و دفاع پشتیبانی کند.

شکرانه، با گلایه از فضاسازی و بی مهری‌های برخی افراد نسبت به این کارخانه و تغییر و تحولی که در آن روی داده است، افزود: کارخانه ماشین سازی تبریز پس از تغییر و تحولات مدیریتی و تزریق بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی آورده مالک جدید آن، جان و روح دوباره ای گرفته و علاوه بر پرداخت همه معوقات بانکی و بدهی‌های این کارخانه حقوق، پاداش، عیدی و مزایای تمامی شاغلان آن به صورت مرتب پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: ماشین سازی تبریز به عنوان کارخانه نمونه در سطح خاورمیانه در صورت حمایت و دلسوزی افراد تصمیم گیر و تصمیم ساز کشور و استان در سال رونق تولید، با برخورداری از زیرساخت‌های مهم تولیدی می‌تواند به تولید انبوه برسد و ماشین آلات مورد نیاز کارخانجات و واحدهای تولیدی داخلی و خارجی را تولید کند.

مدیرعامل کارخانه ماشین سازی تبریز با دعوت از مسئولان و دست اندرکاران چرخه اقتصادی کشور برای بازدید از روند تولید این کارخانه، گفت: برداشت «نجفی» مشاور وزیر صنعت معدن و تجارت پس از بازدید از این کارخانه تغییر یافت و به وزیر صمت نیز اعلام کردند که اطلاعات داده شده در خصوص کارخانه ماشین سازی ۱۸۰ درجه با وضعیت این کارخانه متفاوت است.

شکرانه، با درخواست مجدد از مسئولان و متولیان امر برای حمایت از این صنعت مادر، ادامه داد: سیاستمداران و متولیان امر باید به این کارخانه به عنوان پشتوانه صنعتی کشور و منطقه نگاه کنند و با حمایت از آن زمینه رشد صنعت و اقتصاد کشور و استان را فراهم کنند.

گروه ماشین سازی تبریز با بیش از ۵۰ سال قدمت یکی از بزرگترین کارخانه‌های شهر تبریز واقع در قراملک و تولیدکننده انواع ماشین‌های صنعتی همانند انواع ماشین‌ابزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الکترو موتور، لیفت تراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین آلات نساجی، ماشین‌های تراش، ماشین‌های فرز، ماشین‌های مته، قطعات ریخته و دستگاه‌های سی ان سی است.
کارخانه ماشین سازی در سال ۱۳۴۶ کلنگ زنی و در سال ۱۳۵۲ به بهره برداری رسیده است.

این کارخانه در سال‌های اخیر به دلیل واگذاری‌های نادرست با مشکلات متعددی در مسیر فعالیت خود مواجه بوده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۸
کد مطلب: 46910
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا