گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
چرا موتور حرکت هپکو خاموش شد؟
گروه تجهيزات و ماشين آلات - گروه استان‌ها ـ بی‌تدبیری دولتی‌ها موتور حرکتی هپکو را درحالی خاموش کرده که ضربات سومدیریت بر پیکره بزرگترین شرکت تولید ماشین‌آلات راهسازی کشور به شدت این شرکت را تحت تاثیر قرار داده است.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت هپکو یکی از صنایع مادرتخصصی استان در شهر اراک بوده که در سال 1353 با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با هدف تولید ماشین‌آلات راه‌سازی تأسیس شد، شرکتی که در حوزه ماشین‌آلات، کامیون و کامیونت، پیمانکاری راه و تجهیزات آسفالت و .T.B.M و طراحی و ساخت انواع ماشین‌آلات فعالیت می‌کند.

طراحی و تولید ماشین‌های راهسازی و معدنی، ماشین‌آلات کشاورزی، کاشت و برداشت، بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات سنگین معدنی و راهساز ی، ماشین‌آلات و تجهیزات مترو و تونل ( TBM و قالبهای مترو)، ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل (کامیون و دامپتراک) از دیگر فعالیت‌های شرکت هپکو به شمار می‌رود.

کیفیت و ظرفیت بالای تولیدات شرکت هپکو طولی نکشید که سبب تبدیل شدن تولیدات این مجموعه صنعتی به محصولات برند در دنیا شد و خیلی از شرکت‌ها وارد قرارداد برای سفارش محصولات مورد نیاز خود با این مجموعه شدند.

بی‌تدبیری در واگذاری ترمز حرکت هپکو را کشید

اما متاسفانه در چند سال اخیر مسائلی چون واگذاری‌های غلط که به ادعای برخی کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه اقتصاد، بیشتر بوی رانت و فساد دارند و سوءمدیریت‌هایی که وجود داشت سبب شد تا این مجموعه بزرگ تولیدی و صنعتی به سمت رکود و بازایستادن از تولید برود.

بازایستادن چرخ هپکو از حرکت، اوضاع این کارخانه را به‌حدی اسفناک کرد که زندگی و معیشت کارگران را هم تحت تأثیر قرار داد و به‌دنبال معوقات کارگری و نچرخیدن چرخ زندگی کارگران، وضعیت هپکو رفته رفته با تجمع‌های کارگری در خیابان‌ها همراه شد و از سال 95 شاهد اعتصابات کارگری بودیم که اعتراض خود نسبت به این وضع را فریاد می‌زدند.

این اعتراضات و تجمع‌ها هر بار با حضور دولتی‌ها و وعده و وعیدهای آنها جمع می‌شد اما این درحالی بود که اتفاقی برای حال نامساعد هپکو نمی‌افتاد.

این بازی همچنان با وعده‌ و وعیدهای توخالی و به‌دنبال آن اعتراضات چندین و چندباره کارگران ادامه داشت و جز تعویض مدیریت‌های بی‌پایه ‌و اساس که خود رنج دیگری بر اندوه این کارخانه بزرگ که دچار استیصال و درماندگی شده بود می‌افزود اتفاق مثبتی در آن نمی‌افتاد.

گفتاردرمانی مسئولان نمکی بر زخم هپکو و کارگران

این گفتاردرمانی دولتی‌ها تا آنجا بود که دولت یازدهم در سفر خود به استان مرکزی در سال 96 قول واگذاری ساخت سه هزار دستگاه ماشین آلات راهسازی برای تامین تجهیزات ستاد مدیریت بحران کشور، به کارخانه هپکو را داد.

«محمدرضا حاجی‌پور» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در همان ایام با تشریح این خبر اعلام کرد: این قرارداد به مدت پنج سال برنامه‌ریزی شده که کارخانه هپکو باید به صورت دوره‌ای و سالانه ماشین‌آلات را به ستاد مدیریت بحران کشور تحویل دهد.

وی اضافه کرد: در رابطه با مصوبه سه وزیر در بحث تامین ماشین‌آلات مورد نیاز سازمان مدیریت بحران قرار بر این شد که مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نسبت به تامین 480 میلیارد تومان اعتبار این موضوع اقدامات لازم را انجام دهد.

چرخه بی‌ثمر تغییرات در هپکو

پس از حرکت رو به انزوال بزرگترین تولیدکننده ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی در منطقه و کشوربر اثر سوءمدیریت‌ها در واگذاری این شرکت، باردیگر پای سازمان خصوصی‌سازی به مسئله هپکو باز شد و پاییز 97 با واگذاری هپکو به یک تیم مدیریتی موقت از سوی سازمان خصوصی‌سازی زمزمه‌هایی از شروع تولید در هپکو به گوش می‌رسید.

تا جایی که «رضا رحمانی» وزیر صنعت، 15 آذرماه 97 در سفر به استان مرکزی و در جریان بازدید از شرکت هپکو از بازگشت هپکو به چرخه اقتصادی با فعالیت همه دستگاه‌ها و تأسیسات اعلام کرد: جای خوشحالی دارد که همه کارگران مشغول به کار هستند.

مصرف داخلی را موظف به استفاده از تولیدات هپکو می‌کنیم

علاوه بر این وعده‌ها، «سیدعلی آقازاده» استاندار مرکزی هم پس از سفر وزیر صنعت به استان در بازدید از مجموعه هپکو عنوان کرد: هپکو هیچ نگرانی در مورد فروش محصولات نداشته باشد، دولت تضمین می‌کند به هر میزان که هپکو تولید داشت استفاده شود، مصرف داخلی را مکلف به استفاده از تولیدات این شرکت می‌کنیم، در سه ماه گذشته شرکت هپکو به‌رغم دریافت تسهیلات، حقوق پرسنل خود را از جیب خود پرداخت کرده، این مهم یعنی دست هپکو در جیب خودش است.

خرسندی مسئولان از دستاوردی معادل "هیچ" در هپکو

در این رهگذر همه مسئولان از بازگشت هپکو به چرخه تولید اظهار امیدواری می‌کردند و رسیدن آن به نقطه طلایی تولید خود را نوید می‌دادند.

به طوری که «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی هم در بازدید خود از شرکت هپکو در 18 بهمن‌ماه 97 با اشاره به فعالیت مطلوب شرکت هپکو گفت: زمینه برای گسترش تولیدات این مجموعه فراهم بوده و این شرکتی است که می‌تواند کاملاً در صنعت ساخت‌ و ساز کشور مؤثر باشد.

خبرهای خوشحالی برای احیای مجدد هپکو درحالی منتشر می‌شد که استاندار مرکزی با انتقاد از افزایش سرمایه شرکت هپکو در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال در 22 اسفندماه گفت: سازمان خصوصی‌سازی برخلاف قولی که داده بود، زیر همه قول‌ها زد و افزایش سرمایه‌ای را که در شرایط فعلی به نفع این مجموعه نبوده و آثار مثبتی برای آن نخواهد داشت را رقم زد.

بدقولی خصوصی‌سازی در رابطه با هپکو اندکی بعد با زمزمه فراخوان جدید سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری مجدد هپکو همراه شد که با عکس‌العمل‌هایی از سوی نمایندگان مجلس رو به رو بود.

رکود شرکت هپکو معلول واگذاری‌های غلط و متعدد به افراد نااهل است

«علی‌اکبر کریمی» نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به فراخوان واگذاری مجدد هپکو در گفت‌و‌گو با تسنیم گفت: متأسفانه شاهد هستیم این واحد هر روز به یک فرد واگذار می‌شود و این درحالی بوده که واگذاری به افرادی که صلاحیت لازم برای رونق و توسعه این واحد را نداشته سبب شده شرایط نامطلوب در این واحد ادامه داشته باشد.

وی همچنین عنوان کرد: از مسئولان مربوطه در بخش خصوصی و مقامات استانی انتظار می‌رود با اعمال نظارت در چهارچوب قانون و با یک رویکرد دلسوزانه سرنوشت این شرکت و کارگران و کارکنان را که سرمایه ارزشمند ملی برای استان و کشور هستند مورد توجه داشته باشند و این تصمیمات با تأمل و تدبیر لازم انجام شود.

وزارت اقتصاد درخصوص واگذاری‌ها بیشتر دقت کند

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی و عضو کمیسیون صنایع مجلس هم 27 فروردین‌ماه امسال در رابطه با موضوع واگذاری هپکو بیان کرد: وزارت اقتصاد باید در خصوص واگذاری‌ها دقت کند تا مشکلی به مشکل شرکت هپکو افزوده نشود، ان‌شاءالله که دولت خودش شخصاً دخالت و این موضوع را مدیریت می‌کند.

واگذاری‌ها نباید پشت پرده و همراه با فساد و رانت باشد

«محمدرضا منصوری»، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس هم در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: واگذاری تا به امروز خوب انجام نشده و سالم نبوده است، چرا واگذاری‌ها از طریق رسانه‌های ملی اعلام نمی‌شود که همه در جریان باشند، چرا واگذاری‌ها شفاف‌سازی نمی‌شود، شفاف‌سازی لازم است نه اینکه پشت‌پرده و با فساد و رانت انجام شود.

وی افزود: در واگذاری، اهلیت، توان مالی خوب و بررسی سوابق فرد رعایت شود. در زمینه واگذاری‌ها تخلفات زیاد داریم تاکنون اراده برای برخورد نبوده ان‌شاءالله با حضور «حجت‌الاسلام رئیسی» در ریاست قوه قضائیه این اتفاق را شاهد باشیم.

واگذاری هپکو به صورت محرمانه در سازمان خصوصی‌سازی بررسی می‌شود

«سعید فرخی»، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی هم با اشاره به طرح واگذاری مجدد هپکو به خبرنگار تسنیم گفت: سهام شرکت هپکو از مالک قبلی طی وکالت‌نامه‌ای دراختیار سازمان خصوصی‌سازی است و امیدواریم که این سازمان برای مالکیت هپکو فردی را که دارای اهلیت است انتخاب کند.

وی افزود: راه رسیدگی به تخلفات در رابطه با شرکت هپکو باز است و این واگذاری مانعی از رسیدگی به تخلفات احتمالی هیچ فردی نیست، مهم‌ترین اولویت در واگذاری این شرکت اهلیت مالی یعنی برخورداری از امکان سرمایه‌گذاری و تولید و اهلیت مدیریتی برای مدیریت شرکت بزرگی مانند هپکو است.

فرخی تصریح کرد: از این‌که متقاضی تاکنون اعلام آمادگی کرده یا نه اطلاعی ندارم و این موارد به‌صورت محرمانه در سازمان خصوصی‌سازی بررسی می‌شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۸
کد مطلب: 46873
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم