گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
۲۱ نقشه زمین شناسی کاربردی در تبریز رونمایی شد
گروه اكتشاف و زمين شناسي - ۲۱ نقشه زمین شناسی کاربردی در تبریز با حضور مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال باختری کشور رونمایی شد.
 
به گزارش ماین نیوز، مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمال باختری کشور روز پنجشنبه در مراسم رونمایی از نقشه های زمین شناسی کاربردی، گفت: این نقشه ها در سال ۹۷ برنامه ریزی و تهیه شده است و امسال نیز تهیه ۲۳ نقشه جدید نیز در برنامه این سازمان قرار دارد که این نقشه ها اساس توسعه پایدار استان خواهد بود.

عبدالحمید سرتیپی، از بی رغبت بودن دستگاه های اجرایی برای استفاده از این نقشه ها در اجرای طرح های عمرانی و توسعه ای انتقاد کرد و افزود: با وجود اینکه مطالعات پایه زمین شناسی در استان های اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در این مرکز انجام می شود هیچکدام از دستگاه ها در اجرای طرح های خود از آنها استفاده نمی کنند.

وی با بیان اینکه داده های ژئوتکنیکی نیز به صورت موردی در دستگاه های اجرایی برای هر طرح عمرانی جمع آوری شده و طبقه بندی و نگهداری نمی شود، اظهار داشت: به همین دلیل دوباره کاری برای استخراج این داده ها برای اجرای طرح های بعدی روی می دهد.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: بی توجهی به چنین نقشه هایی سبب توسعه شهری در مجاورت و روی گسل شمال شهر در تبریز شده است.

جواد رحمتی، افزود: احداث راه ها، استقرار زیرساخت ها و جانمایی تاسیسات در ابعاد کلان بدون در نظر گرفتن داده های زمین شناسی نه تنها تلفات جانی و خسارت های مالی به بار می آورد بلکه هزینه های گزافی برای بازسازی تحمیل می کند.

وی بر ضرورت تدوین مصوبه ای قانونی برای اجباری شدن پیوست زمین شناسی هر طرح دستگاه های اجرایی تاکید کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۳
کد مطلب: 46869
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا