گروه معادن مس
 
تولید مس کاتد رشد ۵۳ درصدی را ثبت کرد
گروه معادن >مس - تولید کاتد مس در فروردین امسال با رقم 21 هزار و 707 تن در مقایسه با ماه مشابه پارسال رشد 53 درصدی را ثبت کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، آمار تولید شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی در فروردین ماه گویای آن است که در مجتمع مس سرچشمه (کرمان) واحد پالایشگاه در فروردین تولید کاتد مس به رقم ۱۳ هزار و ۷۵۹ تن رسید که نسبت به ماه مشابه پارسال ۶۱ درصد رشد داشت، واحد لیچینگ این مجموعه هم ۵۷۲ هزار تن کاتد تولید کرد که رشد یک درصدی در مقایسه با فروردین ۹۷ داشت.

علاوه بر این مجتمع میدوک (شهربابک – کرمان) فروردین امسال در واحد پالایشگاه ۶ هزار و ۸۵۶ تن کاتد مس تولید کرد که در مقایسه با ماه مشابه پارسال ۴۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین واحد لیچینگ میدوک نیز در فروردین ۹۸ با تولید ۵۲۰ هزار تن کاتد مس، رشد هشت درصدی نسبت به ماه مشابه در سال قبل را ثبت کرد.

برپایه جداول آماری شرکت‌های یاد شده، آند مس در مجتمع سرچشمه و خاتون آباد کرمان به رقم ۳۱ هزار و ۲۶۸ تن رسید که نسبت به ماه مشابه در سال ۹۷ افزایش ۲۶ درصدی دارد.

تولید آند مس در مجتمع سرچشمه فروردین ماه ۹۸ برابر با ۲۱ هزار و ۲۸ تن و خاتون اباد به میزان ۱۰ هزار و ۲۴۰ تن ثبت شد که در مقایسه با ماه مشابه پارسال به ترتیب ۳۱ و ۱۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

سال ۹۶ صنعت مس بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال برنامه فروش را تحقق بخشید و در سال ۹۷ پیش بینی دستیابی به فروش ۹۵ هزار میلیارد ریال را ترسیم کرده بود.

صنعت مس کشور از پشتوانه ۲۱ میلیون تن ذخیره قطعی برخوردار است و انتظار می‌رود در چارچوب برنامه پنجساله ششم توسعه (۱۴۰۱- ۱۳۹۶) روند رو به رشدی را تجربه کند.

تولید کنسانتره مس در مجتمع‌های میدوک (کرمان)، سونگون (آذربایجان شرقی) و سرچشمه (کرمان) در فروردین امسال به رقم ۱۰۲ هزار و ۱۶۳ تن رسید که در مقایسه با عملکرد در ماه مشابه پارسال افت پنج درصدی دارد.

تولید کنسانتره در واحدهای میدوک، سونگون و سرچشمه در فروردین ۹۸ به ترتیب ۱۰ هزار و ۸۴۰ تن، ۲۸ هزار و ۳۰۵ تن و ۶۳ هزار و ۱۸ تن ثبت شد که در مقایسه با ماه مشابه در سال ۹۷ به ترتیب ۲۳ درصد کاهش، پنج درصد رشد و ۶ درصد افت تولید را نشان می‌دهد.

به گزارش ایرنا، اردشیر سعد محمدی مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع مس ایران که ۲۱ اردیبهشت معارفه شد، ظرفیت مس کاتد را ۴۶۰ هزار تن اعلام کرد که برای این حجم تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن کنسانتره نیاز است.

مس در شمار هفت عنصری قرار دارد که ۶ درصد از گردش مالی در دنیا را به خود اختصاص داده است.

خداداد غریب پور، رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به تازگی اعلام کرد: ارزش بازار سرمایه شرکت مس حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۶
کد مطلب: 46854
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا