گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت اعلام کرد:
آزاد سازی ۵۷ پهنه اکتشافی در سال گذشته
تاکنون 21 فرآیند اصلی در سامانه کاداستر معادن عملیاتی شده است
گروه اكتشاف و زمين شناسي - مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت اعلام کرد : در سال 97 تعداد 57 فقره پهنه اکتشافی جمعا به مساحت 282هزارو 463 کیلومترمربع آزادسازی گردیده است.
 
به گزارش ماین نیوز، اسدالله کشاورز افزود : در سال گذشته 164 فقره پهنه اکتشافی به مساحت 585 هزار کیلومترمربع در سطح کشور جهت اکتشاف سیستماتیک تعریف شد که 139 مورد از آن واگذار شده و تعداد 76 مورد تاکنون تعیین تکلیف شده است و منجر به شناسایی 706 محدوده امیدبخش گردیده است.

کشاورز با اشاره به صدور 553 فقره گواهی کشف صادر شده در سال 97 افزود : تعداد درخواست های صدور پروانه اکتشاف در سال گذشته 42 هزارو 459 فقره و تعداد پروانه اکتشاف صادر شده 1032 فقره بوده است.

وی افزود : در این مدت همچنین محدوده های شن و ماسه به تعداد 10 هزار فقره ساماندهی شد که در 3 استان تکمیل نشده و تا نیمه سال جاری به اتمام می رسد.

کشاورز در ادامه آمار تسهیلات اکتشافی درسال گذشته را 14 فقره تسهیلات با مبلغ مجموع 16.2 میلیارد ریال اعلام کرد .

وی افزود : آمار کمیسیون گواهی کشف نشان می دهد که در سال 97 تعداد 15 فقره گزارش پایان عملیات اکتشاف با ذخیره مجموع 196 میلیون تن مورد تأیید قرار گرفته است.

وی با اشاره به لزوم راه اندازی سامانه ماداستر معادن کشور گفت : ایجاد و راهبری سامانه کاداستر معادن کشور(cadastre.mimt.gov.ir با هدف مکانیزه نمودن و شفاف سازی مراحل اداری صدور مجوزهای بخش معدن و سایر فرآیندهای این بخش طراحی و در 12 بهمن ماه 1392 در استان آذربایجان شرقی به عنوان پایلوت و در 16 اسفندماه 1393 در کل کشور عملیاتی شد.

کشاورز ادامه داد : در این سامانه در فاز اول اقدام به مکانیزاسیون فرآیندهای صدور پروانه اکتشاف و گواهی کشف و پروانه بهره برداری و زیرفرآیندهای انتقال این مجوزها نموده و در فاز دوم نسبت به مکانیزه نمودن تمامی زیرفرآیندهای این بخش اقدام خواهد شد.

به گفته وی همچنین نمایش تمام محدوده های معدنی به صورت آنلاین برای عموم (انتشار آزاد اطلاعات) و استانداردسازی و ایجاد وحدت رویه در امور اداری سازمانهای تابعه، کاهش تعداد مراجعه حضوری متقاضیان به سازمانهای تابعه جهت انجام امور اداری، کاهش مدت زمان رسیدگی به پرونده-های اداری و ایجاد آمار بروز از مجوزهای جدید صادره از ویژگی های این سامانه است.

مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت تصریح کرد : از مجموع 74 فرآیند و زیرفرآیند پیش بینی شده در سامانه کاداستر معادن، تاکنون 21 فرآیند اصلی عملیاتی شده و در سال جاری 16 فرآیند و زیرفرآیند مورد بازنگری قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۷
کد مطلب: 46747
 
مرجع : شاتا نیوز