گروه صنایع معدنی فولاد
 
مکاری در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:
هزینه‌کرد ۴۰۰۰ میلیارد ریالی ذوب آهن اصفهان در پروژه‌های مختلف محیط زیستی از سال ۸۸ تا ۹۷
گروه صنایع معدنی >فولاد - سرپرست واحد HSE شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: تا سال ۱۴۰۰ برداشت آب خام ذوب آهن اصفهان از زاینده‌رود به حداقل ممکن و نزدیک به صفر خواهد رسید.
 
خبرنگار ماین نیوز در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست با مجید مکاری سرپرست واحد HSE شرکت ذوب آهن اصفهان گفت‌وگویی انجام داده که به شرح زیر است:

درباره اهداف شرکت ذوب آهن اصفهان از حضور در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست و اقدامات و دستاوردهای این شرکت در این راستا طی سال قبل توضیح دهید‌

ما شرکت در این نمایشگاه را وظیفه اجتماعی خود می‌دانیم و هر ۱۸ دوره را شرکت کرده و دستاوردهای خود را در این زمینه به نمایش گذاشته‌ایم. امسال نیز حضور داشتیم و پروژه‌هایی که در گذشته انجام شده، در حال انجام هستند و همینطور پروژه‌های آینده را معرفی کردیم. ذوب آهن اصفهان هزینه‌های زیادی بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد ریال صرف پروژه‌های زیست محیطی کرده است. پروژه‌هایی نیز در قالب کاهش آلاینده‌های هوا، خاک و پساب در دست اقدام داریم که در حال انجام است و به دستاوردهایی نیز رسیده‌ایم.

این ۴۰۰۰ هزار میلیارد ظرف چند سال هزینه شده است؟

این مبلغ از سال ۸۸ تا پایان سال ۹۷ هزینه شده است.

حدود ۳۰ پروژه در بخش هوا انجام دادیم. عمده‌ترین این پروژه‌ها بازسازی و بهسازی کونورتورهای فولادسازی بود که ابتدا برای کونورتور شماره ۲ با شرکت اوشاتز آلمان که شرکتی معتبر در سطح جهان زمینه تصفیه هوا است، قرارداد بستیم. همچنین توانستیم آلودگی‌های کونورتور شماره ۱ را با توجه به توانایی‌های شرکت و بومی‌سازی تا سطح قابل قبولی کاهش دهیم.

این پروژه به اتمام رسیده است؟
بله انجام شده است اما در حال انجام کارهای نهایی هستیم تا بتوانیم سطح آلاینده‌ها را همچنان کاهش داده به کمترین میزان و سطح استاندارد برسانیم.

این پروژه روی چند کونورتور اجرا شد؟

همانطور که اشاره شد ۳ کنورتور که شماره ۲ با همکاری اوشاتز آلمان انجام شد و شماره‌های ۱ و ۳ را با استفاده از توانمندی داخلی بدون استفاده ار کمک شرکت‌های خارجی اجرا کردیم. همچنین در بخش آب و پساب اقدامات گسترده‌ای در زمینه بازچرخانی و تصفیه و استفاده مجدد از پساب و کاهش مصرف آب خام و صرفه‌جویی در آن انجام شده است. مجموع اقدامات از سال ۷۸ تا ۹۶ منجر به کاهش ۵۰ درصدی برداشت آب خام از رودخانه زاینده‌رود شد و در شش ماهه سال ۹۷ نسبت به همان دوره در سال ۹۶ نیز ۲۵٪ دیگر کاهش برداشت آب خام از زاینده‌رود داشتیم. پروژه‌های ما در این زمینه شامل پروژه انتقال پساب تصفیه‌خانه زرین شهر که در زمان خود اولین پروژه انتقال پساب در سطح منطقه و استان اصفهان بود و در سال ۹۴ افتتاح شد که هزینه‌ای بالغ بر ۷.۵ میلیارد تومان برایمان در بر داشت که به اتمام و بهره‌برداری رسید. دیماند ۶۰ لیتر بر ثانیه به ما دادند که مورد استفاده ذوب آهن از سال ۹۴ بود. پروژه‌های دیگر انتقال پساب تصفیه‌خانه فولادشهر و ایمان شهر که یک تفاهم‌نامه ۲۰ ساله در این مورد داریم و از ابتدا ۱۱۰ لیتر بر ثانیه بوده و در افق بیست ساله به ۳۰۰ لیتر در ثانیه خواهد رسید.

کی به بهره‌برداری می‌رسد؟

تا ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید. پروژه بعدی انتقال پساب فاضلاب شهر نجف آباد به ذوب آهن اصفهان که مجموع این پروژه‌ها آب صنعتی شرکت را تامین کرده و برداشت آب از زاینده‌رود را به حدود صفر خواهد رساند. این پروژه نیز در افق ۲۵ ساله تا ۳۰۰ لیتر بر ثانیه برنامه‌ریزی شده است. در قالب مسئولیت‌های اجتماعی هم در نجف آباد، فولاد شهر و ایمان شهر به شبکه انتقال فاضلاب کمک می‌کنیم. مشارکت در توسعه تصفیه‌خانه‌های آنها و مدول شماره ۲ تصفیه‌خانه فولادشهر و مدول ۲ و ۳ تصفیه‌خانه نجف آباد و انتقال شبکه لوله‌کشی و پمپخانه این شبکه‌ها که بالغ بر ۴۵ کیلومتر است و با هزینه ذوب آهن خواهد بود. در داخل ذوب آهن قرارداد تصفیه‌خانه‌ای بسته شده که پساب‌های ایمان شهر، فولادشهر، نجف آباد و زرین شهر و خود ذوب اهن به آنجا انتقال یافته و برای مصارف ذوب آهن تصفیه می‌شود که ظرفیت آن ۸۵۰ مترمکعب بر ثانیه است. هزینه مجموعه این پروژه‌های اشاره شده ۳۰۰ میلیارد تومان فقط برای خط انتقال، پمپخانه و تصفیه‌خانه‌ها برآورد شده و این غیر از هزینه جمع‌آوری فاضلاب‌های شهر و توسعه شبکه فاضلاب شهری و توسعه تصفیه‌خانه‌های آنها است که تا ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد تا کمترین وابستگی به منابع آبی سطحی و زیرسطحی را داشته باشیم.

بنابراین تا ۱۴۰۰ شما کمترین برداشت را از زاینده‌رود خواهید داشت.

بله به حداقل و نزدیک صفر خواهد رسید. لازم به ذکر است طرح‌های توسعه‌ای ما نیز مانند وارد شدن همزمان هر سه کوره و PCI به مدار نیز با همین مقدار آب به بهره‌برداری می‌رسند.

بناربراین تامین آب طرح‌های توسعه‌ای خود را نیز در همین پروژه‌‌ها پیش‌بینی کرده‌اید؟

بله همینطور است.

مهمترین پروژه‌هایی توسعه‌ای که امسال به بهره‌برداری می‌رسند کدامند؟

در راستای بومی‌سازی و اقتصاد مقاومتی برنامه ما در پروژه‌های زیست محیطی کاهش وابستگی به خارج کشور است. اقدامات گسترده‌ای از جمله ساخت ونتوری اسکوروبر کنوروتوهای فولادسازی که امسال به نتیجه و بهره‌برداری می‌رسد. بک فیلتر کارگاه برش خرسک که کاملا انجام شده است. بک فیلترهای کوره‌های پاتیلی LF که در ۹۸ به بهره‌برداری خواهد رسید. ساخت درب منعطف باتری شماره سه کک‌سازی که ۵۰٪ آن انجام شده و مراحل مهندسی، طراحی، تامین، ساخت، نصب و راه‌اندازی و تست تمام این پروژه‌ها توسط متخصصین ذوب آهن و بومی‌سازی می‌شود.

سرمایه‌گذاری‌های امسال از نظر هزینه در سال ۹۸ در زیست محیطی چه میزان بوده است؟

عدد دقیق آن هنوز مشخص نیست اما به‌عنوان مثال ما در ذوب آهن اصفهان ۱۶۵۰۰ هکتار فضای سبز داریم که ۱۴۵۰۰ هکتار آن دیم است و نیازمند نگهداری وآبیاری نیست اما ۲۰۰۰ هکتار آن نگهداری و آبیاری می‌خواهد که نیازمند هزینه‌های بسیار زیادی است. می‌دانید که این میزان فضای سبز در کشور و یا حتی در خاورمیانه بزرگترین است.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۴
کد مطلب: 46719