گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
سال گذشته بیش از ۴۲ هزار درخواست صدور پروانه اکتشاف داشتیم
پرداخت 16.2 میلیارد ریال تسهیلات اکتشافی
گروه اكتشاف و زمين شناسي - مدیرکل دفتر امور اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت تعداد درخواست صدور پروانه اکتشافی در سال 97 را 42 هزار و 459 فقره عنوان کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، اسدالله کشاورز  با بیان اینکه پایه تمام فعالیت‌های معدنی از اکتشاف آغاز می‌شود، گفت: بر اساس آمار ارائه شده، ایران با داشتن ۷۰ نوع ماده معدنی جزو 10 کشور برتر جهان به لحاظ تنوع مواد معدنی است. همچنین ذخایر قطعی شناسایی شده در ایران حدود40 میلیارد تن و ذخایر احتمالی آن حدود 60 میلیارد تن برآورد می‌شود.

وی تعداد پروانه اکتشاف صادره در سال 97 را یک هزار و 32 فقره عنوان کرد و افزود: تعداد 553 فقره گواهی کشف در سال 97 صادر شده است.

مدیرکل دفتر امور اکتشاف وزارت صمت، در مورد آمار تسهیلات اکتشافی در سال 97 اظهار کرد: 14 فقره تسهیلات با مبلغ مجموع 16.2 میلیارد ریال به درخواست کنندگان پرداخت شده است.

کشاور ادامه داد: بر اساس آمار کمسیون گواهی کشف در سال 97 تعداد 15 فقره گزارش پایان عملیات اکتشاف با ذخیره مجموع 196 میلیون تن مورد تایید قرار گرفته است.

وی در مورد ایجاد و راهبری سامانه کاداستر معادن کشور گفت: سامانه کاداستر معادن با هدف مکانیزه کردن و شفاف سازی مراحل ادرای صدور مجوزهای بخش معدن و سایر فرایندهای این بخش طراحی و در آذربایجان شرقی به عنوان پایلوت و سپس در کل کشور عملیاتی شد. در این سامانه در فاز اول، اقدام به مکانیزاسیون فرایندهای انتقال این مجوزها شده است. در فاز دوم نسبت به مکانیزه کردن تمامی زیرفرایندهای این بخش اقدام خواهد شد.

کشاورز افزود: نمایش تمام محدوده‌های معدنی به صورت آنلاین برای عموم (انتشار آزاد) و استانداردسازی ایجاد وحدت رویه در امور اداری سازمان‌های تابعه، کاهش تعداد مراجعه حضوری متقاضیان به سازمان‌های تابعه جهت امور اداری، کاهش مدت زمان رسیدگی به پرونده های اداری و ایجاد آمار به روز از مجوزهای جدید صادره از ویژگی های این سامانه است.

مدیرکل دفتر امور اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از مجموعه 74 فرایند و زیرفرایند پیش‌بینی شده در سامانه کاداستر معادن، تاکنون 21 فرایند اصلی عملیاتی شده و در سال 97 تعداد 16 فرایند و زیرفرایند مورد بازنگری قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۲
کد مطلب: 46664
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا