گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
افزایش چشم گیر تولیدات شرکت آلومینیوم ایران
دیگ‌های دهه‌ی ۵۰ این شرکت راهی موزه ایرالکو شدند
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - نقدی مدیر کارگاه احیا شرکت آلومینیوم ایران، از بسته شدن پرونده دیگ های فرسوده این شرکت خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، نقدی مدیر کارگاه احیا این شرکت گفت: بعد از ۴۷ سال دیگ‌های ساخته شده‌ی شرکت رینولدز آمریکا به موزه کارخانه پیوست و به طور کلی از مدار تولید خارج شد و به جای آن دیگ‌های ساخته شده و بهینه سازی شده ساخت وطن جایگزین گشت.

نقدی افزود: راندمان بالا، کاهش مصرف انرژی و کنترل و مهار آلودگی‌های زیست محیطی از اصلی‌ترین ویژگی‌های دیگ‌های جدید تولید داخل است که پس از استقرار همه‌ی ۲۸۰ دیگ آلاینده تولید آمریکا از مدار خارج شد.

بوالحسنی مدیر این کارخانه گفت: شرکت ایرالکو یکی از ۳ شرکت‌های تولید شمش آلومنیوم در ایران است که در سال گذشته ۴۵ میلیون دلار شمش آلومنیوم به کشور‌های روسیه چین و کره صادر کرده است.

بوالحسنی افزود: کارخانه تولید آلومنیوم ایران در دهه ۵۰ و باظرفیت ۴۵ هزار تن و دو خط تولید در مدار تولید قرار گرفت که آن زمان ۹۰ درصد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شد و ایران هیچ صادراتی به خارج از کشور نداشت.

وی اضافه کرد: در دهه‌های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ به ترتیب خطوط ۳، ۴ و ۵ وارد مدار تولید گشت و ظرفیت به ۱۸۰ هزار تن در سال رسید و تعداد دیگ‌های تکنولوژی ۷۰ آمپر از ۲۸۰ دیگ به ۴۵۰ دیگ افزایش یافت.

پیش بینی می شود تولید سال ۹۸ این شرکت به ۱۹۲ هزار تن برسد
مدیر کارخانه با اشاره به راه اندازی تکنولوژی ۲۰۰ آمپر این کارخانه بعد از انقلاب اسلامی گفت: ۲۱۰ دیگ دیگر در این تکنولوژی در مدار تولید قرار گرفته است و پیش بینی می‌شود تولید سال ۹۸ این شرکت به ۱۹۲ هزار تن برسد.

بزرگترین کارخانه تولید آلومینیوم خاورمیانه در اراک تامین کننده نیمی از نیاز کشور به این محصول استراتژیک است.

اولین و بزرگترین کارخانه تولید آلومینیوم ایران و خاورمیانه توانسته با تولید ۱۸۰ هزار تن در سال ۴۸ درصد نیاز کشور را تامین کند.

شمش تی بار، شمش هزار پوندی، بیلت، اسلپ و آلیاژ‌های ریخته گری از جمله محصولات تولیدی این کارخانه است که پنج طرح توسعه را در چهار دهه انقلاب پشت سر گذاشته است.

۵ هزار کارگر و مهندس این کارخانه تلاش می‌کنند تا چرخ ۱۱ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط کشور درچرخش باشد و ۲۵۰ هزار نفر همچنان در شغل خود باقی بمانند.

سالانه تا ۳۵۰ هزار تن شمش آلومنیوم در سه کارخانه ایرالکو، هرمزال و المهدی تولید می‌شود.

۲۳ اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۱ بود که نخستین دیگ‌های آمریکایی روانه کارخانه تولید آلومنیوم ایران شد، دیگ‌های آلاینده که میزان مصرف انرژی بالا و راندمان پایین داشتند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۳
کد مطلب: 46661
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان