گروه صنایع معدنی
 
نه به نیما و لغو عوارض صادراتی محصولات معدنی دو راهکار ضدتحریمی
گروه صنایع معدنی - سجاد غرقی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و معدنکار مطرح کرد:بالاخره رئيس جنگل صنایع فلزی ایران را هم خطاب قرار داد. امید می‌رود دولتمردان وطنی به پیشواز سیاست‌های استکباری نرفته و دستکم در موارد زیر عقل سلیم را موقتا لحاظ نمایند.
 
 به گزارش ماین نیوز،  وی افزود:  یکم: کلیه موانع و عوارض صادراتی با توجه به تحریم خارجی برداشته شود تا این قوانین ضدصادراتی داخلی بیش از این به کمک ترامپ نیایند.

دوم: سیستم ناکارآمد نیما برداشته شود تا کمکی شود به معدنكاران و تولیدکنندگان تا قابلیت صادرات داشته باشند و اصلا بتوانند به تولیدشان ادامه دهند.

درخصوص سامانه نيما، استدلال مطرح شده این است که ارزها برنمی‌گردند. دولتمردان تجاهل العارف می‌کنند. اولا حجم عمده ارزها متعلق به شرکت‌های دولتی و خصولتی است و انگشت اتهام به سمت بخش خصوصی واقعی، به‌ویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط برنمی‌گردد.

ثانيا: به نظر می‌رسد موافقين و موضعين اين قوانین آشنایی با اصول اولیه بنگاهداری را ندارند و به قول امام راحل گويا يك نانوايی را هم اداره نكرده‌اند.

بخش عمده‌ای از ارز ناشی از فروش محصولات معدنی می‌بايست صرف هزینه‌های تولید و هزینه‌های سرمایه‌گذاری شود، و باید بطور حتم و قطع برگردد تا واحد توليدی امكان ادامه فعاليت داشته و سرپا بماند.

آن قسمتی از درآمد ارزی که ممکن است برنگردد سود خالص (درآمد منهای هزينه‌های توليد، مالی و سرمايه‌گذاری) ناشی از این فعالیت است که به لحاظ قانون و عرف، آن سود متعلق به سرمایه‌گذار و تولیدکننده است.

ثالثا:هزينه انتقال پول در مبادلات تجاری طرف ايرانی در مواردی به ١٥٪ رسيده كه خود آن سود فرضی را نيز مستهلك می‌كند. امیدوارم مصداق «چنین که دست تطاول به خود گشاده منم»* نباشیم.
*شاملو
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۶
کد مطلب: 46579