گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
اثربخشی محدود تحریم‌های آمریکا علیه بخش فلزات ایران
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - کامودیتی نوشت: رئیس‌جمهوری آمریکا امروز در یک فرمان اجرایی، اقدام به تحریم تجارت سنگ آهن، فولاد و آلومینیم و مس ایران کرد تا ۱۰% صادرات ایران را با چالش مواجه سازد.
به گزارش ماین نیوز، اثربخشی این تحریم‌ها به دلایل زیر محدود است:

عمده صنایع این حوزه خصوصی‌سازی شده و از انعطاف‌پذیری مطلوبی در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با امور تجاری و اداره بنگاه برخوردارند.

زنجیره تجارت خارجی این حوزه به بیش از ۲۵۰۰ کارت بازرگانی و شرکت تجاری داخلی متصل بوده و برخلاف نفت، کاملا غیرمتمرکز است که اعمال محدودیت صادرات را محدود می‌کند.

سیستم بانکی بین‌المللی از زمان خروج برجام از آمریکا عملا از ارائه سرویس به بخش‌های مختلف اقتصادی شامل صنایع آهن، فولاد، آلومینیم و مس خودداری کرده است و این تحریم، عملا پیش‌خور شده است.

عمده بازارهای صادراتی صنایع آهن، فولاد و فلزات اساسی ایران، منطقه‌ای و شامل کشورهایی است که دارای مرز زمینی با ایران هستند.

در حال حاضر و افق ۶ ماه آینده، صادرات آلومینیم و سرب ایران به‌دلیل محدودیت تولید و تقاضای بالای داخل کشور، محدود شده و بعضا مجوز صادرات برای آن صادر نمی‌شود.

شاید مهمترین اثر این تحریم‌ها، افزایش هزینه حمل دریایی و کاهش قدرت چانه‌زنی صادرکنندگان ایرانی و درخواست تخفیف بیشتر از سوی مشتریان خارجی برای خریداران فولاد و مس باشد که با توجه به مارجین بالای تولید کامودیتی‌ها (ناشی از تضعیف دلار)، این امر در بنگاه‌ها قابل مدیریت است
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۳
کد مطلب: 46578