گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
نخستین شرکت جدید سال عرضه اولیه امروز با دو میلیارد سهم "تاصیکو"
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - امروز عرضه اولیه ۱۰ درصد سرمایه گذاری صدر تامین با با دو میلیارد سهم در بورس تهران انجام می شود تا هلدینگ ۲ هزار میلیارد تومانی وابسته به شستا نخستین شرکت جدید سال باشد.
 
به گزارش ماین نیوز، طبق اعلام قبلی امروز عرضه اولیه 10 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری صدر تامین در بورس تهران انجام می شود که نخستین شرکت جدید سال بشمار می رود .

این عرضه شامل دو میلیارد سهم "تاصیکو" با محدوده قیمتی 205 تا 220 تومانی هر سهم و با سهمیه 7000 سهمی هر کد حقیقی و حقوقی است .

براساس این گزارش، مدیران این شرکت در جلسه معارفه هفته پیش نکاتی را اعلام کردند که به همراه موارد مهم این شرکت به شرح زیر است:

توضیحات مدیرعامل

احمد زمانی گندمانی مدیرعامل این شرکت با اعلام آماری از ارزش روز این شرکت گفت : بهای تمام شده شرکت های بورسی "تاصیکو" دو هزار و ۳۲۷ میلیارد تومان و ارزش روز آن به حدود ۶ هزار ۹۶۹ میلیارد تومان می رسد. همچنین بهای تمام شده سبد غیر بورسی شرکت هم ۷۴۲ میلیارد تومان ارزیابی شده است . در مجموع ارزش روز سرمایه گذاری های شرکت به ۷ هزار و ۷۱۲ میلیارد تومان بالغ می شود .

وی با مقایسه سود سال قبل با سال جدید ، توضیح داد : پایان سال مالی شرکت ۳۱ اردیبهشت هر سال است که در سال مالی منتهی به اردیبهشت سال قبل، ۲۲۷ میلیارد تومان سود محقق شد و پیش بینی سال مالی جاری هم ۶۴۵ میلیارد تومان است. بخش عمده فروش تلفیقی سهام شرکت های مدیریتی را مس شهید باهنر تشکیل داده و شرکت های خاک چینی و معدنی املاح ایران و پشم شیشه از زیرمجموعه هاهی مهم هستند .

این مقام مسئول پروژه های مهم در شرکت های تابعه را شامل احداث کارخانه تولید بلوک و پانل بتنی سبک گازی و ملات خشک AAC در شرکت خاک چینی ، طرح تولید سولفات پتاسیم و کلرور کلسیم گرانوله در شرکت معدنی املاح ایران، استریپ کستینگ، ریخته گری پیوسته و طرح تولید مقاطع مسی و باسبار به روش کانفورم و افزایش ظرفیت سکه زنی در شرکت مس باهنر، انتقال کارخانه پشم شیشه در شرکت پشم شیشه ایران ، اکتشاف معادن پلی متال در شرکت پارس تامین، طرح اکتشاف و بهره برداری از معدن طلای قلقله در شرکت طلای کردستان، طرح فرآوری مواد اولیه جمبزه در شرکت فراورده های نسوز ایران و بازسازی و افزایش ظرفیت کوره 32 تن در شرکت لعابیران را از طرح های توسعه شرکت های تابعه تاصیکو اعلام کرد .

زمانی درباره مشخصات معادن طلای شرکت در کردستان و سیستان هم گفت: معادن طلا با ذخیره بیش از دو تن توجیه اقتصادی دارد که معدن طلای کردستان با ذخیره قطعی ۱۷ تن از معادن بزرگ و سودده شرکت است. معادن سیستان هم در مرحله اکتشافات بوده و نمی توان ذخیره دقیق آن را اعلام کرد . علاوه بر طلا دارای مواد پلی متال ، مس و سرب و روی و طلا است .

نکات با اهمیت "تاصیکو":

- سرمایه شرکت ۲۰۰۰ میلیارد تومان است که ۹۰ درصد آن متعلق به شستا و ۱۰ درصد متعلق به صبا تامین است . صبا تامین یکی دیگر از ۷ مجموعه تخصصی از هلدینگ شستا است .

- "تاصیکو" در ۳ حوزه کاشی و سرامیک و صنایع وابسته ، کانی های غیر فلزی و کانی های فلزی فعالیت دارد .

- در حوزه کاشی و سرامیک ۲ درصد کاشی و سرامیک و ۱۲.۷ درصد لعاب کشور را تولید می کند .

- در حوزه کانی های غیر فلزی ۶۸.۲ درصد کائولن فرآوری شده ، ۸۷ درصد سولفات سدیم ، ۱۸.۶درصد نمک خوراکی ،‌۶۱.۵ درصد پشم شیشه و ۵ درصد ایزوگام و ۱۷ درصد نسوز کشور را تولید می کند .

- در کانی های فلزی ۴۳.۱ درصد مس نورد و اکستروژن و ۴۷ درصد کنسانتره زغال کک شو کشور را تولید می کند .

- طبق چشم انداز اعلامی، دسترسی به 15 درصد بازار رده اول و دوم در بخش معادن و فرآوری سنگ آهن و تولید فولاد، رده اول و دوم در بخش معادن و فرآوری مس ، طلا، ذغالسنگ، باریت و سرب و روی، اکسید منیزیم از طریق سرمایه گذاری در صنایع معدنی و فلزی حداقل به 10 هزار میلیارد تومان طی سال های ۹۴-۹۷ است به نحوی که ارزش بهای تمام شده سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد تومانی و ارزش روز سرمایه گذاری در پایان دوره به 31.5 هزار میلیارد تومان برسد.

تحقق این چشم انداز بستگی به عوامل مهمی همچون رونق بازار سرمایه، تامین منابع مالی مورد نیاز برای طرحها وپروژه های توسعه ای و . . . دارد.

- سود انباشته شرکت در ۳۰ آبان سال گذشته به ۹۶۹ میلیارد تومان بالغ می شود که با سرمایه ۲ هزار میلیارد تومانی حدود ۴۸ تومان هر سهم خواهد بود.

- عمده بهای تمام شده شرکتهای غیر بورسی شرکت زغال سنگ پرورده طبس است که ۵۹۰ میلیارد تومان از ۷۴۲ میلیارد تومان بهای تمام شده غیر بورسی را تشکیل می دهد . ۶۸ درصد این شرکت متعلق به "تاصیکو" است و به تنهایی ۴۷ درصد زغال کشور را تولید می کند . این شرکت با شرکت بورسی فرآوری زغال سنگ پروده طبس با نماد "کپرور" ، تشابه اسمی دارد .

- فولاد اکسین خوزستان ، لوله سازی اهواز ، لوله سازی ماهشهر ، معادن طلای کردستان ، صنایع سرم آرا ، توسعه معادن پارس تامین از سایر شرکتهای مهم خارج بورسی هستند که در آینده می توانند در سودآوری شرکت موثر باشند .
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب: 46472
 
مرجع : بورس پرس