گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
لزوم توسعه صنعت تولید کاغذ از سنگ
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - مجری طرح تولید کاغذ کربنات کلسیم الیگودرز بر ضرورت توسعه صنعت تولید کاغذ از سنگ در کشور تاکید کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، غلامرضا هاشمی مرند ضمن اشاره به طرح احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ درشهرستان الیگودرزاستان لرستان افزود: این طرح در کاهش قطع درختان بسیار نقش آفرین بوده و به تبع در زمره دوستداران محیط زیست قرار می گیرد.

وی همچنین اظهارداشت: تولید کاغذ از سنگ مصارف عمده ای دارد چرا که ضد حریق، آب و اشتعال است.

مجری طرح تولید کاغذ کربنات کلسیم الیگودرز گفت: ظرفیت اولیه این طرح ۱۰ هزار تن پیش بینی شده اما تا ۳۰ هزار قابل افزایش است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا الیگودرز برای اجرای پروژه تولید کاغذ از سنگ انتخاب شده است، افزود: نزدیکی به منابع غنی کربنات کلسیم و همینطور وجود کارخانه های متعدد تولید پودر کربنات کلسیم از جمله این دلائل است.

هاشمی مرند ضمن اشاره به اینکه سالانه دو میلیون تن کاغذ سلولزی به کشور وارد می شود، اظهارداشت: متاسفانه واردات این نوع کاغذ امروز به دلائلی از جمله ارزبری بالا با مشکل مواجه شده است.

وی گفت: رشد و توسعه صنعت تولید کاغذ در کشور ضرورت دارد چرا که در زمینه صرفه جویی ارزی، تامین بخشی از کاغذمورد نیاز، اشتغال، کاهش قطع درختان و غیره بسیار واجد اهمیت است.

مجری طرح تولید کاغذ کربنات کلسیم الیگودرز با بیان اینکه ایران از منابع غنی برای تولید کاغذ از سنگ برخوردار است، افزود: جدا از این هزینه تولید کاغذ به روش مزبور مناسب تر است.

وی ادامه داد: برای مثال قیمت واردات هر کیلوگرم کاغذسلولزی در حال حاضر بین ۲۴ تا ۲۸ هزار تومان بوده در حالیکه قیمت این مدل کاغذ که بوسیله دو کارخانه در ایران با کیفیت بالا هم تولید می شود به ازای هرکیلو گرم ۱۷ هزار تومان است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۴
کد مطلب: 46453
 
مرجع : رادیو اقتصاد