گروه معادن سنگ آهن
 
سنگ آهن کردستان خام فروشی نمی شود
گروه معادن >سنگ آهن - معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: سنگ آهن معادن این استان خام فروشی نمی شود بلکه به کنسانتره تبدیل می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی مرادی اظهار داشت: در حال حاضر 2 میلیون و 100 هزار تن سنگ آهن خام و یک میلیون و 300 هزار تن کنسانتره در استان تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه برای تولید هر تن کنسانتره 1.7 تا 1.8 تن سنگ آهن خام نیاز است، اضافه کرد: تولید 1.3 میلیون تن کنسانتره نیازمند بیش از 2 میلیون تن سنگ آهن خام است.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: بر این اساس به ضرس قاطع هم اکنون خام فروشی سنگ آهن خام در استان نداریم.

وی با اشاره به اینکه سال 93 زنجیره تولید فولاد کردستان مصوب شد، گفت: در این راستا قرار است یک میلیون و 500 هزار تن ورق فولاد گرم در این واحد تولید شود.

مرادی یادآور شد: برای تولید 1.5 میلیون تن ورق فولاد نزدیک به 4.5 میلیون تن کانسنگ نیاز است و این کانسنگ سپس تبدیل به خردایش، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش می شود.
معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار داشت: از این پنچ حلقه 2 حلقه خردایش و کنسانتره در استان وجود دارد و فعال است.

وی با بیان اینکه کنسانتره تولید شده استان در حال حاضر به ذوب آهن اصفهان و سپاهان و دیگر شهرها صادر می شود، تاکید کرد: با راه اندازی حلقه های بعدی تولید فولاد قطعا ارزش افزوده و اشتغال فراوانی در استان ایجاد می شود.
مرادی افزود: 50 هزار میلیارد ریال هزینه سرمایه گذاری راه اندازی زنجیره فولاد استان است و اشتغال در این رابطه هم بیش از 2 هزار نفر برآورد شده است.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: علاوه بر زنجیره فولاد هم اکنون در سقز یک هزار و 400 هزار تن کنسانتره و آهن اسفنجی تولید می شود.
مرادی اظهار داشت: با راه اندازی زنجیره فولاد و ذوب آهن سقز دیگر خام فروشی سنگ آهن نخواهیم داشت و در سه، چهار سال آینده مردم شاهد تحولات گسترده ای در این حوزه خواهند بود.

به گزارش ایرنا، 400 پروانه بهره برداری در حوزه مواد معدنی فلزی، سنگ تزئینی، سیلیس، فلدسپات، دولومیت، باریت سنگ معدن و مصالح ساختمانی در کردستان صادر شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۳
کد مطلب: 46427
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا