گروه صنایع معدنی فولاد
 
نگاهی به عملکرد خوب «هرمز» در فروردین ماه
گروه صنایع معدنی >فولاد - شرکت فولاد هرمزگان فروش ۴۷۱ میلیارد تومانی را در فروردین به ثبت رساند. حفظ روند تولید و افزایش فروش از موجودی انبار در کنار رشد ۵ درصدی نرخ فروش نسبت به آخرین نرخ در اسفند سال گذشته مهمترین نکات این گزارش ماهانه به شمار می‌آید. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که توجه سرمایه‌گذاران به دارایی ارزی و ماهیت فروش صادراتی از مهمترین دلایل عدم ریزش قیمت سهم در زمان اصلاح بازار بود و هم‌اکنون نیز وزن مهمی در ارزش‌دهی سهام این شرکت دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت فولاد هرمزگان در اولین ماه سال ۹۸ با فروش ۱۴۷۵۳۳ تن اسلب در نرخ میانگین ۳۲۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم، عملکرد خوبی را از خود بر جای گذاشته است. عدم تغییر محسوس در روند تولیدی و حفظ بازار فروش با توجه به سهم ۲۵ هزار تنی فروش از موجودی انبار در فروردین چشم‌انداز روشنی از منظر ثبات عملکرد به سرمایه‌گذاران می‌دهد.

از سوی دیگر نرخ فروش اسلب «هرمز» با توجه به قیمت میانگین ۳۹۰ دلاری اسلب صادراتی ایران از ارز متناظر ۸۲۰۰ تومانی حکایت می‌کند. همانطور که در گزارش‌ ۶ ماهه این شرکت رشد نرخ تسعیر ارز اثر قابل توجهی بر سودآوری نیمه نخست سال داشت، با وجود تداوم فروش صادراتی و ارزآوری این شرکت و احتمال آزادسازی نرخ ارز در آینده نزدیک، تکرار این فرآیند در صورت‌های مالی آتی شرکت دور از ذهن نیست. از آنجایی که تسعیر ارز در صورت‌های مالی ۹ ماهه شرکت نیز دیده نشده است و شرکت‌های صادراتی مشابه نظیر پتروشیمی زاگرس سود تسعیر ارز با نرخ معادل دلاری ۸۵۰۰ تومانی را در صورت‌های مالی سال ۹۷ خود محاسبه کرده‌اند، باید منتظر تاثیر دوباره تسعیر ارز در محاسبات سودآوری نیمه دوم سال برای فولاد هرمزگان باشیم.

از سوی دیگر صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه زرین‌شهر به عنوان سهامدار درصدی، با حمایت از سهم مانع ریزش و اصلاح قیمت سهام فولاد هرمزگان شده‌است و سهم ناچیز سهام شناور آزاد، ریسک تلاطم‌های قیمتی در مسیر نزولی و فشار سرمایه‌گذاران خرد برای تسریع روند نزولی را تا حد زیادی کم کرده‌است.

برای نمونه می‌توان روند قیمتی سهام فولاد خوزستان و فولاد هرمزگان را در شرایطی که ریسک‌های مشابهی این دو شرکت را تهدید می‌کردند بر افت قیمت سهامشان در یک دوره مشخص بررسی کرد. قیمت هر سهم شرکت فولاد خوزستان از ابتدای آذرماه و در دوره ترس کلی تحریمی بر عملکرد شرکت‌ها، تاکنون با احتساب افزایش سرمایه ۳۱٫۶ درصدی از محل سود انباشته، رشد ۱۹ درصدی را نصیب سهامداران خود کرده‌است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که رشد قیمت هر سهم فولاد هرمزگان در مدت مشابه ۳۱ درصد بوده‌است.

حمایت صندوق گنجینه زرین شهر از نماد «هرمز» در روزهای پرفشار عرضه به عنوان تنها سهامدار فعال بالای ۱ درصد در نماد «هرمز» یکی از مهمترین عوامل موثر برای این اختلاف بازدهی بوده‌است. هرچند تاثیر نسبت حجم دارایی ارزی به سود عملیاتی مورد انتظار این شرکت‌ها و چشم‌انداز رشد نرخ ارز از سوی سرمایه‌گذاران به عنوان یک عامل بالادستی بر تمام این مسائل سایه افکنده‌است.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۴
کد مطلب: 46422
 
مرجع : رادیو سهام