گروه معادن
 
گروه‌های تروریستی و آمریکا معادن افغانستان را تاراج می‌کنند
گروه معادن - سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان با ابراز نگرانی می‌گوید که در کنار طالبان و آمریکا، گروه داعش نیز به تاراج و استخراج معادن افغانستان پرداخته است.
 
به گزارش ماین نیوز، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در مراسم روز جهانی زمین‌شناسی گفت، افغانستان همچنان ازنظر پول‌شویی و تأمین مالی تروریست در فهرست کشورهای خطرناک قرارداد و طالبان، داعش و آمریکا نیز همچنان به استخراج غیرقانونی خود از معادن افغانستان ادامه می‌دهند.

به گفته مایدون، در صورت عدم جلوگیری از استخراج غیرقانونی معادن افغانستان به‌زودی شهرت جهانی این کشور در جامعه بین‌الملل از بین خواهد رفت.

پیش‌ازاین نیز «سرور دانش»، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفت، حکومت افغانستان در 18 سال گذشته نتوانسته به‌گونه‌ای صحیح از معادن افغانستان خود حمایت و استفاده کند.

دانش می‌گوید، امروز حفاظت و صیانت از منابع طبیعی مسئولیت ملی تمام مردم افغانستان است، بخش خصوصی هم باید در بخش معادن سرمایه‌گذاری کند و هم به معادن به یک نگاه ملی بنگرند و هم با حکومت افغانستان در تطبیق قوانین و مبارزه با فساد و قاچاق همکاری کنند.

دانش از شهروندان افغانستان می‌خواهد که در همکاری با دولت اجازه ندهند که عده‌ای سودجو و یا تروریست سرمایه ملی افغانستان را تاراج کنند.

پیش‌ازاین نگرانی، «سازمان بین‌المللی ابتکار شفافیت صنایع استخراجی»، عضویت افغانستان در این سازمان را به تعلیق درآورد. این سازمان دلیل این تصمیم خود را بی مدیریتی و عدم توجه حکومت در تطبیق معیارهای این سازمان اعلام کرد.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) نیز اخیراً گزارشی جامع از تلاش شرکت امنیتی نظامی بلک واتر آمریکا به رهبری «اریک پرنس» برای تاراج معادن افغانستان و استخراج ثروت معادن طبیعی این کشور منتشر کرده است.

به گفته مقامات افغانی، اریک پرنس مؤسس شرکت خصوصی امنیتی بلک واتر به دنبال استخراج طلا و مس از معادن کشور افغانستان است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۹
کد مطلب: 46329
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا