ارزش صادرات ذوب آهن افزایش یافت

خبرگزاری موج , 27 فروردين 1398 ساعت 11:17

منصور یزدی زاده گفت: در سال 97 نسبت به سال قبل تر آن صادرات از نظر ارزشی افزایش داشت، هرچند به دلیل اعتصاب 2 ماه کارکنان به دلیل برخی مشکلات صادرات 3 ماه متوقف ماند و همین مساله باعث شد از نظر مقداری با کاهش صادرات مواجه باشیم. برنامه امسال نیز تثبیت مقدار صادرات سال های گذشته است، هرچند هزینه صادرات به مقدار قابل توجهی افزایش یافته است.


به گزارش ماین نیوز، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه محیط زیست در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اقدامات محیط زیستی این مجتمع گفت: از سه باطری مورد استفاده این شرکت باطری نخست کاملا نوسازی و بازسازی شده است. باطری شماره سه در زمان راه اندازی با تحریم ها مواجه شد و بخشی از تجهیزات آن به دلیل وارد کشور نشده به همین دلیل دعوای بین ما و چینی ها و اکراینی ها برای اجرای این پروژه همچنان ادامه دارد و پرونده آن باز است. باطری شماره دو مجتمع ذوب آهن به دلیل استهلاک کاملا جمع آوری شده و حتی دیوار چینی آن نیز برداشته شده و به زودی باطری جایگزین آن ساخته می شود.

منصور یزدی زاده با بیان اینکه انتقال پروژه باطری سه از اکراینی ها به چینی ها باعث بروز اشکالاتی در تجهیزات شده بود، تصریح کرد: در حال حاضر به دنبال تعویض درهای مشکل دار در فضای سوخت زغال هستیم، البته باید توجه داشت که بوی قطران ناشی از سوخت زغال نیست.

او با تأکید بر اینکه بخشی از اصلاحات مشکلات تجهیزات توسط متخصصان داخلی انجام می شود، تصریح کرد: اصلاح این پروژه نیازمند هزینه 5 میلیون یورویی است.

یزدی زاده با تأکید بر اینکه آلایندگی های قبل مربوط به کوره های روسی بوده که اصلا اثری از آنها در مجتمع نیست، گفت: کوره ذوب آهن بازسازی و حتی کوره سوم ساخت کره جنوبی ده سال قدمت دارد و باطری های ذوب آهن کاملا بازسازی شده است، از این رو می توان گفت که در 50 سال گذشته ذوب آهن همواره با اصلاحات تجهیزات را به روز کرده است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با اشاره به اینکه سال گذشته پروژه ساخت ریل راه اندازی شده است، تصریح کرد: قرارداد 15 هزار تنی با وزارت راه و شهرسازی منعقد کرده ایم که تامین ریل مورد نیاز راه آهن به زودی اجرا خواهد شد.

او با تأکید بر اینکه محدودیتی برای تولید ریل مترو نداریم، تصریح کرد: در اجرای پروژه های جدید مقوله ذخیره انرژی مدنظر بوده که علاوه بر کاهش مصرف آب، کاهش مصرف گاز نیز انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه این شرکت با روش کوره بلند فولاد تولید می کند، تصریح کرد: در تولید فولاد ذوب آهن مواد زائد وجود ندارد و طی فرآیندهای مختلف از مواد اضافه استفاده می کند. از طرف دیگر تولید فولاد در این روش نیازمند سنگ آهن با عیار بالا است، حال با توجه به اینکه برخی حلقه های میان دستی ارزش افزوده بالایی دارند برای تامین سنگ آهن مورد نیاز با چالش مواجه شده ایم، از این رو ما با توکیدکننده های کنسانتره و...رقابت می کنیم و با افزایش تولید فولاد تقاضا برای ذوب آهن افزایش یافته است.

او با تأکید بر اینکه به 6 میلیون تن سنگ آهن نیاز داریم تامین آن به سختی انجام می شود، گفت: وقتی هدف تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 هست اصلا نباید سنگ آهن صادر شود.

او در پاسخ به خبرنگار موج درباره تاثیر تحریم ها بر صادرات فولاد ، تصریح کرد: در سال 97 نسبت به سال قبل تر آن صادرات از نظر ارزشی افزایش داشت، هرچند به دلیل اعتصاب 2 ماه کارکنان به دلیل برخی مشکلات صادرات 3 ماه متوقف ماند و همین مسئله باعث شد از نظر مقداری با کاهش صادرات مواجه باشیم. برنامه امسال نیز تثبیت مقدار صادرات سال های گذشته است، هرچند هزینه صادرات به مقدار قابل توجهی افزایش یافته است.


کد مطلب: 46315

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/46315/ارزش-صادرات-ذوب-آهن-افزایش-یافت

ماین نیوز
  http://www.minews.ir