گروه صنایع معدنی فولاد
 
ضرورت تولید داخلی الکترودگرافیتی
تولید کک سوزنی در انحصار کشور‌های معدودی است
گروه صنایع معدنی >فولاد - رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی گفت: چالش اصلی صنعت فولاد، با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش بنیان حل می‌شود.
به گزارش ماین نیوز، سید محمد صاحبکار رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از چالش‌های اصلی تولید فولاد ایران را وابستگی این صنعت به واردات الکترودگرافیتی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر الکترودگرافیتی مورد نیاز کشور به طور کامل از خارج وارد می‌شود.

وی افزود: برای واردات الکترود گرافیتی، ارز قابل توجهی از کشور خارج می‌شود، لذا تولید داخلی این محصول باید در اولویت اصلی بخش صنعت و معدن کشور قرار گیرد.

مشکل تامین مواد اولیه تولید الکترودگرافیتی
صاحبکار در رابطه با مشکل تامین مواد اولیه تولید الکترودگرافیتی گفت: مواد اولیه مورد نیاز برای تولید الکترود گرافیتی، کک سوزنی است که تولید کک سوزنی با کیفیت بالا در انحصار کشور‌های معدودی است؛ لذا برای بومی سازی الکترودگرافیتی، دست یابی به تولید کک سوزنی، شرط اساسی نیل به این هدف است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: به منظور رفع موانع تامین الکترودگرافیتی مورد نیاز صنایع تولیدی کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدامات متعددی را در دست اجرا دارد و باید همه توان کشور در این زمینه شناسایی شود و با هم افزایی آنها، به نتیجه مطلوب رسید.

فراخوان ملی برای تولید کک سوزنی
رئیس مرکز شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: به منظور بومی سازی و توسعه دانش فنی و فرآیند تولید کک سوزنی و فرآوری خوراک آن با تکیه بر توانمندی پژوهشگران و شرکت‌های دانش بنیان فراخوان انجام شده است که این فراخوان در محور‌های گوگرد زدایی از روغن¬های آروماتیکی سنگین؛ جداسازی ذرات QI از قیر قطران زغال‌سنگ؛ فرایند تولید کک اسفنجی و کک سوزنی؛ و تولید کک سوزنی با استفاده از خوراک‌هایی که نیاز به کاهش گوگرد و ذرات جامد ندارند، اطلاع رسانی شده است.

صاحبکار اضافه کرد: علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی به سامانه اطلاع رسانی چالش‌های فناوری و نوآوری ایران یا وبسایت مرکز شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نشانی www.Daneshbonyan.ir مراجعه کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۴
کد مطلب: 46270
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان