گروه معادن مس
 
سرچشمه افزایش سرمایه این شرکت بسته شد
دست بسته «سرچشمه» در یک اقدام مهم
گروه معادن >مس - گاهی اوقات به طول انجامیدن فرایندهای افزایش سرمایه، برنامه‎ریزی‎های شرکت‎ها را دچار چالش می‎کند. «سرچشمه» از جمله شرکت‎هایی است که انتظاراتش از افزایش سرمایه برآورد نشد.
 
به گزارش ماین نیوز، سهامداران شرکت «سرمایه‎گذاری مس سرچشمه» امروز به شور می‎نشینند تا در خصوص افزایش سرمایه تصمیم‎گیری کنند.

در حالی که این شرکت در خصوص افزایش سرمایه 1680 میلیارد ريالی معادل 60 درصد اعلام آمادگی کرده بود، ولی سازمان بورس با افزایش 603 میلیارد ريالی موافقت کرد و به این ترتیب، 21.5 درصد از محل سود انباشته بر سرمایه 2800 میلیارد ريالی کنونی افزوده خواهد شد. در حال حاضر این شرکت 2012 میلیارد ريال سود انباشته دارد که معادل 72 درصد مبلغ سرمایه است.

اقدام مذکور به منظور بهبود وضعيت ساختار مالي، جبران مشارکت صورت گرفته در افزايش سرمايه شرکت‎هاي سرمايه‎پذير، حفظ و افزايش عمليات جاری و جلوگيری از خروج وجوه نقد انجام می‎شود.

بر اساس گزارش حسابرس، 1760 میلیارد ريال از مبلغ مورد نظر شرکت در راستای افزایش سرمایه دو شرکت سرمایه‎گذاری صنایع مس افق کرمان و آریاناران سرچشمه صرف خواهد شد. حال با توجه به کاهش میزان افزایش سرمایه از سوی سازمان بورس، این مسأله با چالش جدید مواجه گردید.

نکته قابل توجه این است که مجموع سرمایه‎گذاری‎های کوتاه‎مدت و بلندمدت شرکت «سرمایه‎گذاری مس سرچشمه» و همچنین دارایی‎های غیرجاری به رقم 44000 میلیارد ريال می‎رسد. مقایسه این مبلغ با سرمایه شرکت بیانگر آن است که حدود 63 درصد از سرمایه‎گذاری‎ها از محل سرمایه و 37 درصد نیز از طریق اندوخته‎ها، بدهی‎های جاری و سود تقسیم نشده تأمین می‎شود. بنابراین، ساختار مالی و ترازنامه شرکت چندان از استحکام لازم برخوردار نیست و در صورت تقسیم سود بالا در مجامع و یا انباشته شدن بدهی‎ها، مشکلات عدیده‎ای شکل می‎گیرد.

علاوه بر این، «سرچشمه» طی 3 سال مالی اخیر حدود 2040 میلیارد ريال سود در ماجمع خود بین سهامداران خود تقسیم کرد که معادل 73 درصد میزان سرمایه است. این موضوع سبب شده شرکت با کمبود نقدینگی جهت استفاده از فرصت‎های سرمایه‎گذاری روبرو گردد.

به عبارت بهتر می‎توان گفت که «سرچشمه» قصد دارد با تبدیل سود انباشته به سرمایه، دست سهامدار عمده (صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران) را در تقسیم سود ببندد و به این ترتیب، اجازه تقسیم سود بالا را ندهد و از خروج نقدینگی جلوگیری کند.

علاوه بر هم مسیر نشدن سازمان بورس با «سرچشمه» در میزان افزایش سرمایه، اعطای مجوز نیز زمان زیادی به خود مشغول کرد. حسابرسان این شرکت در اواخر آبان ماه گزارش خود را ارائه کردند اما سازمان بورس در اواخر اسفند ماه مجوز برگزاری مجمع فوق‎العاده را منتشر کرد.

بر این اساس، در آن زمان «سرچشمه» برآورد کرده بود در صورت انجام افزایش سرمایه مذکور و به میزان 1680 میلیارد ريال، سود خالص سال 97 به رقم 2780 میلیارد ريال نزدیک شود که عدم اجرای این موضوع در آن سال، باید طبق برآوردهای خود به 2380 میلیارد ريال سود بسنده کند.

بنابراین، با توجه به دریافت دیرهنگام و کمتر از مورد انتظار مجوز افزایش سرمایه، پیش‎بینی‎ها و برآوردهای این شرکت در خصوص وضعیت آینده چندان قابل اتکا نیست و دچار اختلال شد.

حال باید منتظر ماند و دید «سرچشمه» می‎تواند از راه‎های دیگر و با برنامه‎ریزی دقیق به سود خالص 3225 میلیارد ريالی برآورد شده برای سال 98 (با فرض افزایش سرمایه) دست یابد یا خیر!
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۰
کد مطلب: 46260
 
مرجع : سايت خبری بورس نیوز