گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
چین، هند و ایران رتبه نخست تولید سنگ مرمر را در جهان دارند
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - مرکز تحقیقاتی «اس بی وایر» آمریکا در گزارش سالیانه خود عنوان کرد، سه کشور آسیایی چین، هند و ایران همچنان به ‌عنوان بزرگترین تولید کنندگان سنگ مرمر در جهان رتبه نخست در فروش این کانی را حفظ کرده اند.
 
به گزارش ماین نیوز، این مرکز تحقیقاتی آمریکا که مبادلات تجاری جهان را رصد می کند، به ‌تازگی گزارشی از ظرفیت و تولید بازار سنگ مرمر در جهان از سال 2013 تا 2018 میلادی و پیش ‌بینی خود از این بازار را تا سال 2025 میلادی منتشر کرده است.
در این گزارش بیشتر بر حجم تولید، ظرفیت، ارزش، نرخ رشد و تولیدکنندگان اصلی سنگ مرمر تأکید شده است.

بر اساس تحقیق صورت گرفته توسط مرکز اس بی وایر، ارزش بازار جهانی سنگ مرمر در جهان در حدود 50 میلیارد دلار در سال است و این صنعت به ‌شدت دارای تنوع‌ های ویژه و منحصر به فرد است.

تا قبل از سال 2016میلادی ، اتحادیه اروپا تولید کننده و صادر کننده اصلی سنگ مرمر در جهان به ‌حساب می‌آمد اما با رشد شدید در بازارهای نوظهور به ‌ویژه در کشورهایی مانند چین، پاکستان و هند، آسیا توانسته جایگاه بزرگترین تولیدکننده سنگ مرمر در جهان را به خود اختصاص دهد.

در سال 2016 تولید جهانی سنگ مرمر به 816 میلیون متر مربع رسید و هم ‌اکنون ده کشور برتر تولید کننده سنگ مرمر طبیعی دنیا کشورهای چین، هند، ایران، ترکیه، ایتالیا، اسپانیا، برزیل، مصر، پرتغال و یونان هستند.
در کنار کشورهای تولید کننده، از سال 2016 تاکنون کشورهای اروپایی بزرگترین مصرف‌کننده سنگ مرمر در جهان هستند و 29 درصد از مصرف جهانی را به خود اختصاص می‌دهند.

علاوه بر اروپا، مصرف سنگ مرمر در کشورهای آمریکا، هند و چین نیز قابل ‌توجه است.
به گزارش ایرنا، ایران با دارا بودن 40 میلیارد تن ذخایر قطعی سنگ، در رتبه دهم جهان و برخورداری از چهار میلیارد تن ذخایر قطعی سنگ‌های تزئینی در رتبه چهارم قرار دارد اما از نظر تنوع رنگ در حوزه سنگ‌های آهکی - سنگ مرمر و تراورتن ها - مقام نخست را داراست.

ایران همچنین یکی از غنی‌ترین کشورهای معدنی دنیاست به ‌طوری که وجود معادنی چون مس سرچشمه و سنگ‌ آهن چادرملو سبب شده تا ایران دو معدن از پر عیارترین و منحصر به فردترین معادن دنیا را به نام خود ثبت کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۲
کد مطلب: 46193
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا