گروه صنایع معدنی سیمان
 
محمد اتابک، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران
انفعال وزارت راه وشهرسازی درباره مشکلات صنعت سیمان
گروه صنایع معدنی >سیمان - وزارت راه به عنوان متولی حمل و نقل در کشور به جای سکانداری در نقش تابع قرار گرفته است و هیچ تاثیری بر تصمیمات فردی که کامیون ها خود راننده می گیرند، ندارد.
 
به گزارش ماین نیوز، وضعیت صادرات سیمان ایران به عراق با ورود اتاق ایران و عراق به این مسئله پیش از سفر رییس جمهور به این کشور مورد بررسی قرار گرفت اما باتوجه به رقابت منفی بین تولیدکنندگان سیمان و وضعیت تولید سیمان در عراق بعید است که افزایش صادرات ایران به این کشور بر میزان مصرف سیمان مازاد در ایران تاثیر بگذارد. راه حل عبور صنعت سیمان و افزایش میزان مصرف، توجه بیشتر دولت به پروژه های آبادانی و عمرانی برای افزایش مصرف این محصول و دیگر مصالح ساختمانی است.

این مسئله به طور کلی نه تنها در وزارت راه و شهرسازی بلکه در دیگر سازمان های مربوط به ساخت و ساز از جمله شهرداری ها مغفول مانده است. در ادوار مختلف این وزارت خانه با اجرای اقداماتی برای صنعت مشکلاتی ایجاد کرده بود اما اخیرا دو مشکل عمده از ناحیه وزارت خانه برای صنعت سیمان ایجاد شده است که نه ناشی از فعالیت وزارت خانه بلکه برگرفته از بی عملی آن است. وزارت راه به عنوان متولی حمل و نقل در کشور به جای سکانداری در نقش تابع قرار گرفته است و هیچ تاثیری بر تصمیمات فردی که کامیون ها خود راننده می گیرند، ندارد. در صنعت حمل و نقل با قیمت های غیرمنطقی برای جابه جایی انواع کالا از جمله سیمان رو به رو شدیم و موضع وزارت راه و شهرسازی نسبت به این قیمت ها کاملا منفعلانه است.

گاه استانداران در این امور دخالت کرده و به صنعت کمک می کنند اما وزارت راه و شهرسازی برای کمک به صنایع کاری نمی کند و معاونت مربوط، صرفا یک معاونت تابع و بی عمل است. از سوی دیگر در این وزارت خانه هیچ برنامه ای برای فعال کردن طرح های عمرانی وجود ندارد و اینکه برای افزایش مصرف سیمان اضافی در کشور صرفا به بازار کشورهای همسایه دل ببندیم، یک امید واهی است. مازاد سیمان در کشور یعنی 20 تا 30 میلیون تن اضافه سیمان که برای مصرف آن به برنامه ریزی نیاز داریم اما سیاست هایی مثل افزایش تسهیلات ساخت و ساز در حد شعار باقی می ماند یا به دلیل عدم مجموعه نگری به جایی نمی رسد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۰
کد مطلب: 46152
 
مرجع : اتاق بازرگانی تهران