نالایق‌ها چوب لای چرخ ریل معادن گذاشتند

مجلس به نفع معادن دست به کار می‌شود

سايت خبری بورس نیوز , 17 فروردين 1398 ساعت 15:52

عضو کمیسیون معادن مجلس گفت: باتوجه به اینکه در حال حاضر دولت توانایی مالی و تخصصی برای ورود به حوزه اکتشاف معادن را ندارد باید فعالیت بخش‌خصوصی در حوزه معادن را باور و از ظرفیت‌های این بخش در حوزه اکتشاف استفاده کند.


به گزارش ماین نیوز، سعید باستانی عضو کمیسیون معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر بخش معادن به نرخ رشد تعیین شده دست نیافته بنابراین تغییری در سهم این صنعت از تولید ناخالص داخلی نیز ایجاد نشده است.

وی ادامه داد: در این راستا مجلس باید اقداماتی را در راستای تسهیل موانعی در جهت توسعه بخش معدن و صنایع معدنی انجام دهد و دولت و ایمیدرو نیز باید سیاست‌گذاری‌هایی تعیین کنند.

باستانی با بیان اینکه تاکنون اتفاق عجیبی نیفتاده که موجبات جهش حوزه معدن در سال 98 را فراهم کند، افزود: در صورت ادامه روند فعلی شاید بخش از صنایع معدنی مانند گندله‌سازی‌ها، کنسانتره‌ها و فولادسازی‌ها که از قبل طراحی شده‌اند، به بهره‌برداری برسند اما در زمینه اکتشاف پهنه‌های جدید و واگذاری آنها به بخش‌خصوصی، بهره‌برداری از معادن، ایجاد صنایع معدنی در معادن‌ جدید نواقص زیادی وجود دارد.

عضو کمیسیون معادن مجلس با بیان اینکه روند فعلی در سال 98 نیز ادامه می یابد، گفت: تغییر و تحول در نگاه مدیریتی معاونت معدنی وزارت صمت و شرکت‌های توسعه از راهکارهای رفع مشکلات این بخش محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت باید فعالیت بخش‌خصوصی در حوزه معادن را باور و از ظرفیت‌های آن در حوزه اکتشاف استفاده کنند، افزود: در حال حاضر دولت توانایی مالی و تخصصی برای ورود به این زمینه را ندارد.

باستانی با بیان اینکه در زمینه واگذاری‌های معادن سخت‌گیری‌های زیادی انجام می‌شود، ادامه داد: ادامه روند فعلی در این بخش نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت پس باید اقداماتی در راستای تسهیل آن انجام شود.

عضو کمیسیون معادن مجلس با اشاره به اینکه دولت و معاونت معدنی وزارت صمت باید نقش تنظیم‌گری، برنامه‌ریز و سیاست‌گذار را ایفا کنند، افزود: اجرای اقدامات در این زمینه باید به دیگر بخش‌ها واگذار شود.

وی با اشاره به اینکه در گذشته معادنی به برخی افراد واگذار شده و بلوکه شده است، گفت: در این راستا نیز معاون معدنی وزارت صمت باید تصمیماتی را اتخاذ کند.

باستانی بابیان اینکه این معادن به افراد نالایق واگذار شده است، ادامه داد: این امر باعث توقف رشد حوزه معدن و صنایع معدنی شده است.

نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه ریسک در حوزه معدن نیز وجود دارد، گفت: صندوق های ریسک پذیر باید برای حمایت ازبخش خصوصیدر حوزه معدن ایجاد شوند.

وی ادامه داد: صندوق ضمانت معادن و صنایع معدنی باید فعال تر از گذشته به فعالیت خود ادامه دهد.

باستانی با اشاره به اینکه قابلیت بازگشت سرمایه در بخش معادن بسیار زیاد است، افزود: علی رغم اینکه هزینه های مالی در حوزه معادن زیاد بوده اما قابلیت بازگشت سرمایه در این صنعت نیز زیاد بوده بنابراین بانک های عامل باید در این زمینه از بخش خصوصی حمایت کنند.


کد مطلب: 46146

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/46146/نالایق-ها-چوب-لای-چرخ-ریل-معادن-گذاشتند

ماین نیوز
  http://www.minews.ir