گروه صنایع معدنی فولاد
 
در راستای ارتقای توان داخلی صورت گرفت
تولید تسمه‌های حمل محصول در فولاد مبارکه
گروه صنایع معدنی >فولاد - رئیس گروه فنی تولید ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه از تولید تسمه‌های حمل بار و بسته‌بندی محصول در این کارخانه خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، علی‌اکبر باطنی با بیان اینکه سالانه حدود 2 هزار تن تسمه فلزی برای استفاده در سیکل تولید و خطوط حمل و ارسال ناحیه نورد سرد از خارج از کشور وارد می‌شد، اظهار کرد: با هدف دستیابی به دانش فنی و جلوگیری از واردات، طراحی و تعیین مشخصات فنی ورق موردنیاز تولید این تسمه‌ها در واحد متالورژی و روش‌های تولید کارخانه فولاد مبارکه انجام شد.

رئیس گروه فنی تولید ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه افزود: سپس با همکاری واحد خرید و کنترل مواد، پیمانکار داخلی توانمند انتخاب و در ادامه با همکاری نواحی آهن‌سازی، فولادسازی، نورد گرم و سرد، ذوب موردنیاز ریخته‌گری و نورد شد. پس از آن در کارخانه پیمانکار داخلی، مراحل تکمیلی شامل برش نواری، آنیلینگ و ایجاد پوشش موردنیاز و بسته‌بندی انجام شد.

وی در خصوص نتایج این بومی‌سازی گفت: تسمه تولیدی پس از طی مراحل آزمایشگاهی، در خطوط مختلف ناحیه برای محصولات سرد، پوشش‌دار و خطوط بسته‌بندی استفاده شد که نتایج حاصل برای محصولات آزمایش شده، قابل‌قبول است و نیاز به تسمهٔ خارجی در ناحیهٔ نورد سرد به‌صورت کامل برطرف شده است.

باطنی تصریح کرد: با کسب این موفقیت، سایر فولادسازان داخلی و خطوط داخلی مشابه نیز می‌توانند با همکاری پیمانکار داخلی تسمهٔ موردنیاز خود را از داخل کشور تأمین کنند.

ناصری کارشناس واحد MPT و طراح تسمه‌های مذکور نیز در این باره اظهار داشت: مواد انتخابی برای تولید تسمه باید به نحوی باشد که علاوه بر تأمین خواص مکانیکی موردنیاز و تضمین سلامت بسته‌بندی حین حمل و جابه‌جایی (ایمنی)، با توجه به شرایط تحریم‌ها، در داخل کشور نیز قابل‌تولید باشد.

وی افزد: بنابراین پس از بررسی‌های اولیه تعدادی گرید که شرایط فوق را دارا بودند انتخاب شد و پس از تولید تسمه از آن‌ها، گرید هایی که دارای خواص لازم برای انواع محصولات نورد سرد در ابعاد مختلف به شکل کلاف یا شیت و قابل‌تولید در شرکت فولاد مبارکه باشند، نهایی گردید و در مدار تولید انبوه قرار گرفت.

بهنام شریفی تکنسین گروه فنی تولید هم تصریح کرد: تسمه‌های مصرفی خط بسته‌بندی اتوماتیک از نوع خاص و جوش پذیرند که با بومی‌سازی آن‌ها از خروج مقادیر قابل‌توجهی ارز جلوگیری شد.

وی افزود: ضمن اینکه به دلیل در دسترس بودن آن‌ها، از این پس دیگر به‌ طور کلی نیازی به سفارش حجم بالا و پیش از موعد آن‌ها و در نتیجه خواب سرمایه در انبار نیست. به عبارت دیگر ماهانه و به میزان مورد نیاز مشتریان می‌توان سفارش خرید در سیستم ثبت کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب: 46115
 
مرجع : خبرگزاری فارس