گروه صنایع معدنی فولاد
 
مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان:
فولاد مبارکه در کاهش مصرف آب پیشتاز است
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان به‌همراه جمعی از مدیران بحران فرمانداری‌های شهرستان‌های این استان ضمن بازدید از خطوط تولید فولاد مبارکه، این شرکت را در کاهش مصرف آب پیشتاز خواند.
 
به گزارش ماین نیوز،  ایرج ترابی سرپرست روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه در آغاز این نشست، ضمن خوشامدگویی به مهمانان، با اشاره به تعامل مناسب مدیران نهاد‌های مرتبط با مدیریت بحران استان خاطرنشان کرد: شرکت فولاد مبارکه اصفهان در راستای توجه به مسئولیت‌های اجتماعی خود و نیز حفظ محیط‌زیست تاکنون اقدامات گوناگونی داشته است که شاهد نتیجه مثبت آنها بوده‌ایم و از آن‌جمله می‌توان به کاهش مصرف انرژی در فولاد مبارکه، توجه به مصرف آب و استفاده از پساب شهری شهرهای پیرامون فولاد مبارکه اشاره کرد.

ترابی، هماهنگی و همکاری نهاد‌های اجرایی را در سطوح منطقه‌ای و ملی مثبت خواند و افزود: خوشبختانه از ابتدای بهره‌برداری فولاد مبارکه تاکنون، مدیریت این شرکت توانسته با اقدامات به‌موقع و مناسب در مدیریت بحران نقش سازنده‌ای داشته باشد و در مواقع اضطراری به کمک نهاد‌های مرتبط آید. منصور شیشه‌فروش در مصاحبه با خبرنگار فولاد اظهار کرد: این بازدید با هدف آشنایی عوامل مدیریت بحران استان اصفهان و کارگروه‌های تخصصی این مدیریت با اقدام‌های فولاد مبارکه در زمینه پروژه‌های زیست‌محیطی، کاهش مصارف انرژی، گاز، برق، آب و چگونگی تعامل با بخش‌های مدیریت بحران انجام شد و با نتیجه خوبی همراه بود.

وی گفت: در این برنامه ابتدا با تشکیل کارگروه تخصصی در فولاد مبارکه به بررسی شیوه‌نامه‌هایی که مدیریت بحران در زمینه مصرف بهینه انرژی ابلاغ کرده پرداختیم و در ادامه در بازدید میدانی انجام‌شده، تمام موارد از نزدیک دیده و خوشبختانه مشخص شد تمام موارد ابلاغی با جدیت در فولاد مبارکه اجرایی شده و نتیجه قابل‌توجه و متمایزی مانند کاهش مصرف آب را به همراه داشته است. درحقیقت این اتفاق مهم، برآیند اقداماتی است که فولاد مبارکه در زمینه مدیریت بحران انجام داده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان ادامه داد: پروژه‌های گوناگونی در شبکه‌های تولید و خدمات پشتیبانی و جنبی فولاد مبارکه تعریف و اجرا شده که می‌توان به کاهش مصرف آب در خطوط تولید و تغییر در زمینه فضای سبز اشاره کرد. در فضای سبز کارخانه فولاد مبارکه گونه‌هایی شامل درخت‌های مقاوم به شوری و خشکی دیده می‌شود که بر اساس بوم‌شناسی منطقه انتخاب و کاشته شده است. این فضا به تجهیزات آبیاری نوین و قطره‌ای مجهز شده و به دلیل کاهش مصرف آب، خشک ‌منظری جایگزین چمن شده است. در بسیاری از محل‌ها نیز در این کارخانه از ظرفیت پساب استفاده می‌شود و آب جاری از شبکه حذف شده است. همین اقدام ارزشمند باعث کاهش مصرف آب فولاد مبارکه شد و در راستای برنامه‌های مدیریت بحران در سطح فولاد مبارکه به سرانجام رسید.

وی افزود: در زمینه مصرف انرژی به‌ویژه گاز و برق، تجهیزات مورد استفاده در فولاد مبارکه بررسی شد و مورد بازدید قرار گرفت. در بررسی گزارش‌ها مشخص است که فولاد مبارکه در جهت مدیریت و رفع مشکلات کشور، هم به شبکه‌های سراسری کمک کرده و هم در جهت کاهش مصرف انرژی خودگردانی داشته است. شیشه‌فروش گفت: با توجه به حمل‌ونقل مواد اولیه و محصولات فولاد مبارکه و استفاده این شرکت از خدمات جاده‌ای در حجم بالا، در جهت پیشگیری از تصادف و دستیابی به حمل‌ونقل ایمن، شبکه‌های پیمانکاری مکلف شده‌اند موارد ایمنی در جاده‌ها را رعایت و اجرایی کنند که این مهم نیز بررسی و نتیجه خوبی مشاهده شد.

وی افزود: نکته بعدی که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است انجام کار ایمن و رعایت اصول ایمنی در کار و استفاده از لوازم حفاظت فردی و بهداشت حرفه‌ای در بین کارکنان است. در این زمینه نیز فولاد مبارکه سرمایه‌گذاری کرده و شرکت را به امکانات روز تجهیز کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان تصریح کرد: باید به این نکته اشاره کنم همان‌طور که شرکت فولاد مبارکه در عرصه‌های حفاظت زیست‌محیطی و کاهش مصارف انرژی به‌‌ویژه آب، گاز و برق عملکرد شایانی دارد، در کمک به حادثه‌دیدگان حوادث غیرمترقبه نیز خوش درخشیده است. در زلزله کرمانشاه، وقتی ما در مدیریت بحران نیاز به کانکس را اعلام کردیم، فولاد مبارکه با اهدای ۲۶۰ کانکس به مناطق زلزله‌زده، ارسال و نصب آنها را به‌صورت ویژه و فنی در محل مشخص‌شده تقبل کرد و در پایان آنها را به هم‌میهنان تحویل داد. در بازدید از محله فولادی سرپل ذهاب، انجام کار باکیفیت و سریع از نکات بارز این اقدام فولاد مبارکه بود. همچنین این شرکت با تجهیز ۷ تریلر، هدایای مختلف مانند آب‌معدنی، پتو و البسه به مناطق زلزله‌زده اهدا کرد و این اقدام نشان داد فولاد مبارکه در یاری رساندن به حادثه‌دیدگان حوادث غیرمترقبه هم پیشتاز است. من به‌نوبه خود از مدیریت و کارکنان این بنگاه بزرگ صنعتی تقدیر و تشکر می‌کنم.

گشایش مرکز آموزشی و رفاهی فرهنگیان شهرستان مبارکه
هم‌زمان با روز احسان و نیکوکاری، مرکز آموزشی و رفاهی فرهنگیان شهرستان مبارکه با مشارکت شرکت فولاد مبارکه و با حضور وزیر آموزش‌وپرورش، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان و مدیر اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدرسه استان اصفهان، ائمه‌جمعه و جماعات، فرماندار، مدیران و مسئولان این شهرستان و جمعی از معاونان و مدیران فولاد مبارکه گشایش شد.

قدردانی وزیر آموزش‌وپرورش از همراهی فولاد مبارکه
در این آیین سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش در سخنانی گفت: اینکه شرکت فولاد مبارکه، نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولان شهرستان به همراهی مردم خیر دست‌به‌دست هم دادند تا مرکز آموزشی و رفاهی فرهنگیان به بهره‌برداری برسد، بسیار ارزشمند است و باید از این عزیزان صمیمانه قدردانی کنیم. وی تربیت نسل‌های آینده‌ساز کشور را مهم‌ترین ماموریت معلمان و فرهنگیان دانست و گفت: مهم‌ترین رکن تربیت را نیروی انسانی تشکیل می‌دهد و این امر در کانون فرهنگیان و معلمان متخصص موجود است. فرهنگیان مسیر را برای رشد جامعه فراهم می‌کنند؛ ازاین‌رو هر قدمی که برای معلمان برداشته می‌شود، در مسیر صحیحی برداشته شده است.
وی خاطرنشان کرد: وقتی معلمان با آسودگی خاطر در سر کلاس‌های درس حاضر شوند، این آسودگی‌خاطر به‌طور مستقیم در کلاس‌های درس، بروز و ظهور پیدا خواهد کرد.

فولاد مبارکه یک سازمان متعالی
در ادامه این آیین زهرا سعیدی، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مردم و به‌ویژه فرهنگیان شهرستان مبارکه از سال ۱۳۸۳ تاکنون در انتظار به بهره‌برداری‌رسیدن این پروژه بوده‌اند، گفت: برای تکمیل این پروژه حدود ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است که در این بین باید از مدیریت شرکت فولاد مبارکه و تمامی عزیزانی که حتی به‌اندازه یک قدم برای تکمیل این پروژه تلاش کردند، تشکر و قدردانی کنیم. به هر تقدیر با کمک همه عوامل ساعی در این پروژه تلاش شد فرهنگیان محترم بتوانند در تعطیلات عید نوروز از مرکز آموزشی و رفاهی فرهنگیان استفاده کنند.

وی تصریح کرد: اینکه شرکت فولاد مبارکه به‌موازات فعالیت‌های اقتصادی خود به مسئولیت‌های اجتماعی نیز توجه دارد، این امر از ویژگی‌های یک سازمان متعالی است که فولاد مبارکه به‌خوبی در این مسیر گام برمی‌دارد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در زمینه اهمیت ساخت چنین مکان‌هایی برای معلمان و فرهنگیان تصریح کرد: معلمان قهرمانان واقعی فرهنگ و آگاهی جامعه هستند. اگر بخواهیم جامعه‌ای پویا و سرزنده داشته باشیم، به‌یقین باید زمینه پویایی و سرزندگی معلمان را فراهم کنیم و چنانچه بخواهیم در میدان جنگ اقتصادی بر مشکلات غلبه کنیم، باید امکانات و ابزار لازم را برای این قشر فرهیخته فراهم کنیم. رفع مشکلات حقوق و معیشت فرهنگیان و بازنشستگان فرهنگی از دیگر مباحثی بود که مهندس زهرا سعیدی در حضور وزیر آموزش‌وپرورش به آنها پرداخت.

شرکت فولاد مبارکه آبروی شهرستان و کشور سربلند ایران است در جریان برگزاری این آیین، حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی، نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه شهر مبارکه نیز گفت: تعامل صنایع ازجمله فولاد مبارکه با منطقه، به‌ویژه در مباحث فرهنگی و مسئولیت‌های اجتماعی، درواقع یک تعامل ساختاری است چراکه از یک‌سو صنعت برآمده از آموزش‌وپرورش و دانشگاه است و از سوی دیگر صنعت زمینه مناسبی فراهم می‌کند تا مراکز علمی بتوانند یافته‌های خود را در بوته آزمایش و تجربه قرار دهند و درنهایت کشور را از لحاظ فناوری در مسیر پیشرفت قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه شهرستان مبارکه از ظرفیت‌های صنعتی موجود در فولاد مبارکه به‌خوبی بهره‌مند است، گفت: هم‌زمان که فولاد مبارکه رشد می‌کند، شهرستان نیز از لحاظ صنعتی به رشد و بالندگی می‌رسد. این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که وجود ظرفیت‌های فرهنگی مناسب در شهرستان نیز در رشد صنعت موثر بوده است.

امام‌جمعه شهر مبارکه در بخش پایانی سخنان خود از شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان آبروی شهرستان و کشور سربلند ایران یاد و اضافه کرد: بدون شک همه مردم ایران دعاگوی مدیران و کارکنان این شرکت بزرگ هستند.

فولاد مبارکه و مسئولیت‌های اجتماعی
ادگان، فرماندار شهرستان مبارکه در سخنانی و با بیان اینکه فولاد مبارکه در موضوع مسئولیت‌های اجتماعی همواره به‌خوبی ایفای نقش کرده است، از همت و حمایت‌های مدیران این کارخانه و همه نهاد‌ها و افرادی که برای به بهره‌برداری رسیدن این مرکز تلاش کردند، تشکر و قدردانی کرد. وی از توجه وزارت آموزش‌وپرورش به نوسازی و بهینه‌سازی مدرسه‌های شهرستان مبارکه به‌عنوان یک ضرورت بسیار مهم یاد و تصریح کرد: باوجود همه مشکلات موجود، کارکنان آموزش‌وپرورش با روحیه جهادی همچنان در سنگر ترویج علم و دانش با جدیت تمام در حال فعالیت‌ هستند.

در ادامه این آیین، احمد سعیدبخش، معاون اجرایی پروژه‌های توسعه فولاد مبارکه در تشریح جایگاه مسئولیت‌های اجتماعی سازمان‌ها گفت: امروز مسئولیت اجتماعی (CSR) یا به عبارت دیگر، اخلاق اجتماعی در کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه از احترام به حقوق مشتری، ارائه نرخ مناسب و محصول باکیفیت فراتر رفته و تنها خریداران، سهام‌داران و ذی‌نفعان را شامل نمی‌شود، بلکه حمایت از سلامت محیط‌زیست، حقوق انسان‌ها و کمک به توسعه محیط پیرامونی را نیز دربرمی‌گیرد.

وی در ادامه افزود: شرکت فولاد مبارکه نیز به‌عنوان یک فولادساز مطرح و بزرگ از این قاعده مستثنا نیست و نقش خود را در این حوزه به شکل مطلوب ایفا کرده است و نه‌تنها در پیرامون خود که در سایر مناطق ایران آثار و شواهد آن قابل مشاهده است.

سعیدبخش با بیان اینکه فرهنگیان نقش بسزایی در تعلیم و تربیت جامعه دارند و پایه‌گذار توسعه آینده کشور و پرورش‌دهنده نسل آینده‌اند، گفت: فولاد مبارکه از کوششی در راه حفظ کرامت هرچه بیشتر فرهنگیان فروگذاری نکرده است. مراکز آموزشی و رفاهی که بیشتر با عنوان خانه معلم شناخته ‌شده است، ازجمله مکان‌هایی است که خدمات زیادی در اختیار فرهنگیان عزیز و خانواده‌های آنان می‌گذارد.

تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی در سازمان‌ها مصداق خلق ارزش مشترک با جامعه است
ایرج ترابی، سرپرست روابط عمومی فولاد مبارکه نیز ضمن ابرازخرسندی از به‌بهره‌برداری رسیدن این پروژه گفت: رشد و تعالی انسان‌ها انجام نمی‌شود، مگر با آموزش و رشد فرهنگ. مادامی که ساختارهای آموزشی و فرهنگی در جوامع به‌خوبی تعریف، عملیاتی و نهادینه شوند، آن جامعه به‌طور متوازن راه کمال و توسعه و تعالی را طی خواهد کرد. در این مسیر سازمان‌ها و صنایع به‌عنوان اعضای جامعه با تعهد و عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خویش می‌توانند دوشادوش سایر مسئولان و خیران و با ایجاد اشتغال و کارآفرینی و مشارکت در طرح‌های عمرانی و فرهنگی در خلق ارزش مشترک و عمران و آبادانی کشور سهیم باشند.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت فولاد مبارکه از ابتدای بهره‌برداری تاکنون عمل به مسئولیت‌های اجتماعی را یکی از اولویت‌های اصلی خود دانسته، تصریح کرد: ساخت چندین مدرسه، آموزشگاه و مراکز بهداشتی و فرهنگی در سطح منطقه و استان اصفهان، یاری‌رسانی به مددجویان کمیته امداد، حضور موثر هنگام وقوع بلایای طبیعی و مشارکت در طرح‌هایی که به‌نوعی در راستای خدمت به فرهنگیان محترم بوده، برخی از اقدامات فولاد مبارکه در راستای مسئولیت‌های اجتماعی شرکت است. وی در بخش پایانی سخنان خود ابرازامیدواری کرد در نتیجه تعامل روزافزون جامعه با صنعت شاهد رشد و شکوفایی بیشتر ایران اسلامی باشیم.

همکاری سازنده مدیران فولاد مبارکه با آموزش‌وپرورش
در ادامه این آیین محمد اعتدادی، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان گفت: امروز در راستای تکریم هرچه بیشتر معلمان و فرهنگیان محترم شاهد به بهره‌برداری رسیدن مرکز آموزشی، رفاهی فرهنگیان شهرستان مبارکه بودیم.
وی در این راستا از همکاری و مشارکت شرکت فولاد مبارکه در به ثمر رسیدن این پروژه قدردانی و تصریح کرد: مدیران و معاونان فولاد مبارکه در تمامی دوره‌ها همکاری بسیار صمیمانه و سازنده‌ای با آموزش پرورش استان داشته‌اند که جای قدردانی دارد.
وی همچنین از پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی، تلاش‌های فرماندار، خیران و سایر نهادها و کسانی که به انحای مختلف در به ثمر رسیدن این پروژه همت گماردند، تشکر و قدردانی کرد.

بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فناورانه فولاد مبارکه
سعید باقری، مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان مبارکه در حاشیه برگزاری این آیین گفت: شرکت فولاد مبارکه در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی همواره تعامل سازنده‌ای با آموزش‌وپرورش شهرستان داشته است. در برنامه‌های آینده ما نیز گسترش این تعاملات، به‌ویژه در جهت استفاده حداکثری هنرستان‌ها و دانشکده‌های فنی از دستاوردهای علمی و فناورانه فولاد مبارکه در دستورکار است. اعتقاد ما این است که بهره‌گیری از تجربه و ظرفیت‌های علمی و فناورانه فولاد مبارکه در آموزش‌وپرورش به فراهم آوردن بستر مناسب برای کارآفرینی و اشتغالزایی در شهرستان کمک موثری خواهد کرد.

وی با اشاره به نقش سازنده فولاد مبارکه در تکمیل و راه‌اندازی کلینیک دندانپزشکی فرهنگیان شهرستان مبارکه و مرکز آموزشی و رفاهی فرهنگیان این شهرستان خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها سال‌ها به‌دلیل کمبود نقدینگی معطل مانده بود که با همت شرکت فولاد مبارکه و مسئولان شهرستان تکمیل شد و به بهره‌برداری رسید.

گفتنی است، در این آیین از تمبر یادبود گشایش مرکز آموزشی و رفاهی فرهنگیان رونمایی شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب: 46043
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت