گروه معادن سرب و روی
 
افتتاح بزرگ ترین مجتمع تولید سرب
گروه معادن >سرب و روی - بزرگ ترین مجتمع صنعتی و مکانیزه تولید سرب و مس کشور با حضور جهانگیری و وزیر دفاع در ده نمک سمنان افتتاح شد
 
به گزارش ماین نیوز، مدیر عامل گروه صنعتی شهید عارفی گفت: در این مجتمع صنعتی که اولین تولیدکننده فلزات غیر آهنی در کشور است سالانه 100 هزار تن محصول تولید می شود.

حجت علی لو گفت: از مجموع تولیدات سالانه در این مجتمع 60 هزار تن سرب، 12 هزار تن مس آند و بقیه محصولات جانبی شامل انواع آلیاژهاست.

مدیر عامل گروه صنعتی شهید عارفی گفت: سرب و مس تولید شده در این مجتمع به عنوان صنایع مادر ، علاوه بر تامین صد در صد نیاز کشور تا 30 در صد به کشورهای همسایه ، آسیایی و اروپایی صادر میشود.

علی لو گفـت: محصولات جانبی تولید شده در این مجتمع صنعتی نیز 100 درصد جنبه صادراتی دارد.
مدیر عامل گروه صنعتی شهید عارفی با بیان اینکه مواد اولیه تولید مس در این مجتمع از معادن غنی استان سمنان تامین میشود گفت: برای تولید سرب هم سالانه پنج میلیون دستگاه باتری فرسوده از سراسر کشور وارد مجتمع میشود.

علی لو با بیان اینکه طراحی سیستم های تولید و دانش فنی به کار گرفته شده در این مجتمع کاملا بومی و داخلی است افزود: فرآیند تولید در 10 کارخانه این مجتمع مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی و سازگار با محیط زیست است.

مدیر عامل گروه صنعتی شهید عارفی گفت: به منظور طراحی و ساخت فیلترهای کیسه ای و به کارگیری آن در مجموعه که با تلاش متخصصان داخلی صورت گرفت ، روزانه 15 تن گرد و غبار حاصل از تولید سرب و مس جمع آوری می شود و به چرخه تولید بر می گردد.

محصولات تولید شده در این مجتمع صنعتی در 15 صنعت از جمله خود رو سازی، الکترونیک، مخابراتی، شوینده ها و باتری سازی کاربرد دارد.

معاون اول رئیس جمهور پس از بازدید از قسمت های مختلف این مجتمع در جمع خبرنگاران گفت : وزارت دفقاع فقط تامین کننده نیروهای مسلح کشور نیست بلکه کالاهای اصلی مورد نیاز داخل کشور را هم تامین می کند و این مجتمع نمونه ای از این فعالیت است.

اسحاق جهانگیری افزود: وزارت دفاع تلاش می کند واحدهای قدیمی را نوسازی ، از مراکز جمعیتی به خارج شهر منتقل و این واحدها را با تکنولوژی روز و فناوری های جدید به روز رسانی کند و مجتمع صنعتی و مکانیزه تولید سرب و مس ده نمک این ویژگی را داراست.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۵
کد مطلب: 46029
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما