گروه معادن
 
استاندار خراسان رضوی:
شرکت‌های معدنی و فولادی در اجرای طرح انتقال آب دریای عمان مشارکت کنند
گروه معادن - ‌استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه مطالعات انتقال آب دریای عمان به شرق کشور به تصویب رسیده است، گفت: شرکت‌های فعال در حوزه معدن و فولاد می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار در اجرای این طرح مشارکت کنند.
 
به گزارش ماین نیوز، علیرضا رزم‌حسینی در دیدار رئیس هیئت عامل سازمان ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های زیرمجموعه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اظهار کرد: طی ۴۰ سال گذشته در نتیجه بی‌توجهی به اقتصاد روستایی، جمعیت ساکن در روستاها کاهش یافته، به طوری‌که اکنون ۷۴ درصد جمعیت کشور شهرنشین شده‌اند.

وی با بیان اینکه مهاجرت از روستا به شهر رو به افزایش است، ادامه داد: حاشیه شهر مشهد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، تابلوی شفافی است که آثار سوء بی توجهی به آمایش سرزمینی و توسعه اقتصادی در روستاها را نشان می‌دهد.

رزم حسینی از معادن سنگان خواف به عنوان یکی از ظرفیت‌های اقتصادی خراسان رضوی یاد کرد و گفت: اقتصاد این استان متکی به واحدهای صنعتی و تولیدی خرد و متوسط است و درحال حاضر واحد صنعتی بزرگی در خراسان رضوی وجود ندارد.

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی که در استان کرمان دارای تجربه عملیاتی است، توانمندسازی مردم در روستاها به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد و این وظیفه برعهده معین‌های اقتصاد مقاومتی گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه شرکت‌های توسعه‌گرا می‌توانند در امر توسعه اقتصادی روستاها نقش آفرینی کنند، گفت: با اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی تلاش خواهیم کرد که در درازمدت ضمن توقف مهاجرت از روستاها به شهرها، زمینه بازگشت مردم به مناطق روستایی فراهم شود.

رزم حسینی تصریح کرد: از معین‌های اقتصاد مقاومتی انتظار کمک مالی نداریم و صرفا به دنبال این هستیم که با مشارکت بخش خصوصی، مردم را در روستاها توانمند کرده و با رونق بخشیدن به اقتصاد مناطق محروم، در جهت توسعه اقتصادی حرکت کنیم.

استاندار خراسان رضوی همچنین با اشاره به تصویب مطالعات طرح انتقال آب دریای عمان به شرق کشور گفت: شرکت‌های فعال در حوزه معدن و فولاد می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار در اجرای این طرح مشارکت داشته باشند و دولت هم مساعدت‌های لازم را در این زمینه با اعطای تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی انجام خواهد داد.

وی بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت آب‌های مرزی برای تامین آب مورد نیاز بخش صنعت تاکید کرد و گفت: پساب شهرهای تایباد و نیشابور به سرمایه گذاران واگذار خواهد شد تا با انجام مطالعات و تامین سرمایه، اقدامات لازم را برای انتقال و استفاده در بخش صنعت انجام دهند.

خداداد غریب‌پور، رئیس هیئت عامل سازمان ایمیدرو هم در این دیدار، ضمن اعلام حمایت از مدل توسعه اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: شرکت‌های زیرمجموعه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود، آمادگی همکاری در اجرای مدل توسعه اقتصادی هستند.

وی افزود: هلدینگ ایمیدرو به عنوان یک نهاد توسعه گرا، حتما در مسیر توانمندسازی جوامع محلی و اجرای مدل توسعه اقتصادی در خراسان رضوی پیشگام خواهد شد.

در این جلسه مقرر شد که حداکثر طی دو ماه نسبت به تعیین تکلیف نحوه مشارکت شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو در اجرای طرح انتقال آب دریای عمان به شرق کشور مشخص شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب: 46012
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا