گروه صنایع معدنی فولاد
 
مدیر عامل کارخانه ذوب آهن اصفهان :
چشم انداز ۱۴۰۰ کارخانه ذوب آهن برداشت کمترین میزان آب از رودخانه زاینده است
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیر عامل کارخانه ذوب آهن اصفهان گفت : چشم انداز ۱۴۰۰ کارخانه ذوب آهن این است که با اجرای طرح انتقال پساب فاضلاب از لاگون های کارخانه به تصفیه خانه پساب ، کمترین میزان آب از رودخانه زاینده برداشت شود.
 
به گزارش ماین نیوز، منصور یزدی زاده مدیر عامل کارخانه ذوب آهن اصفهان در حاشیه آئین کلنگ زنی طرح احداث خط انتقال پساب فاضلاب زرین شهر به کارخانه ذوب آهن اظهار کرد: در گذشته پساب فاضلاب به ۱۳ لاگون موجود در این منطقه منتقل می‌شد و با توجه به نگاه کارخانه ذوب آهن به مسائل زیست محیطی به سمت خشکاندن این لاگون‌ها حرکت کردیم و امروز بیش از ۶۰ درصد لاگون‌ها خشک شده است.

وی افزود: آبی که امروز در لاگون‌ها وجود دارد، پساب تصفیه شده‌ای است که برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد که ۶۰ لیتر برثانیه آن از پساب فاضلاب زرین شهر بوده که به این محل ودر نهایت به کارخانه ذوب آهن منتقل می‌شود.

مدیرعامل کارخانه ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: با توجه به وضعیت خاصی که در حوزه آب در منطقه با آن مواجه هستیم کارخانه ذوب آهن با برنامه ریزی‌های انجام شده به دنبال آن است تا به مرور زمان مصرف پساب در چرخه صنعت را جایگزین مصرف آب خام کند.

وی ادامه داد: طرح که امروز عملیات اجرایی آن آغاز شد طرحی به طول ۵.۵ نیم کیلومتر است که با لوله قطر ۲۵۰ میلی متری و با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان انتقال پساب فاضلاب از لاگون‌های کارخانه ذوب آهن، به تصفیه خانه‌ای که در کارخانه ذوب آهن در حال تاسیس است، انجام خواهد داد.

یزدی زاده اضافه کرد: انتقال پساب فاضلاب شهرستان نجف آباد به طول ۱۸ کیلومتر نیز در دستور کار قرار دارد که این طرح نیز با حدود ۴۰ میلیارد تومان انجام خواهد گرفت و این اقدامات در راستای کاهش آلایندگی زیست محیطی و جایگزین کردن پساب بجای آب خام در صنعت فولاد است.

وی عنوان کرد: با همکاری و تعاملی که در منطقه وجود دارد امیدواریم این طرح با سرعت هرچه بیشتر انجام شود چراکه مرحله اصلی دیگر این طرح اجرای طرح BOT تصفیه کلیه پساب‌هایی است که به مجموعه ذوب آهن وارد خواهد شد و چشم انداز ۱۴۰۰ کارخانه ذوب آهن نیز برداشت کمترین میزان آب از رودخانه زاینده است.

مدیرعامل کارخانه ذوب آهن تصریح کرد: اجرای این طرح نوید بخش آینده خوب و درخشانی در منطقه خواهد بود که نگرانی‌هایی که از بابت حضور این صنعت در منطقه و آب بر بودن آن دارد، نیز برطرف خواهد کرد، ما علاوه بر آنکه مصرف آب خام در تولید فولاد را کاهش خواهیم داد، پسابی که به عنوان یک معضل در شهر‌های بزرگ مطرح است، تبدیل به فرصت می‌کنیم و از آن در حوزه تولید بهره‌مند خواهیم شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۷
کد مطلب: 45996
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان