گروه معادن سنگ آهن
 
استعفای دسته جمعی مدیران در واکنش به فاجعه مرگبار
گروه معادن >سنگ آهن - مدیرعامل و چندین مدیر ارشد شرکت برزیلی معدنی سنگ آهن واله در پی شکسته شدن یک سد معدن در ژانویه که صدها کشته بر جای گذاشت، از مقام خود استعفا کردند.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت واله اعلام کرد فابیو شوارتسمان استعفای خود را روز شنبه تقدیم کرد که بلافاصله مورد پذیرش هیأت مدیره قرار گرفت. دادستان‌های ایالتی و فدرال برزیل روز جمعه برکناری مدیران واله را پیشنهاد کرده بودند.

این اقدام با گذشت بیش از یک ماه از فاجعه شکسته شدن سد پسماندهای معدنی در معدن "کورگو دو فیخائو" در ایالت میناس گرایس برزیل انجام گرفت که احتمالاً بیش از ۳۰۰ کشته بر جای گذاشت و به رها شدن میزان زیادی زباله‌های سمی منجر شد.

این دومین فاجعه مربوط به پسماندهای معدنی شرکت واله در میناس گرایس در چهار سال اخیر بوده است.

این استعفا پس از انتشار اسنادی طی هفته‌های اخیر انجام گرفت که نشان داد واله از ریسک بالای فروپاشی این سد مطلع بوده است و بازرسان برای تأیید ایمن بودن سازه سد تحت فشار بودند.

هفته گذشته روزنامه "فولها دو سنت پائولو" گزارش کرد که یکی از مدیران واله به مدیران ارشد این شرکت هشدار داده بود یکپارچگی این سازه وخیم‌تر شده است اما این شرکت گزارش مذکور را تکذیب کرد.

واله اعلام کرد ادواردو بارتولومیو، مدیر اجرایی بخش فلزات پایه را به عنوان مدیر این شرکت منصوب کرده است.

همچنین پیتر پاپینگا، مدیر بخش مواد معدنی آهنی و زغال سنگ و لوچیو فلاویو گالون کاوالی مدیر برنامه ریزی و سیلمار ماگالهائس سیلوا، مدیر بخش جغرافیا در واله از سمت خود استعفا کردند.

بر اساس گزارش رویترز، واله اعلام کرد پس از توصیه دادستان‌ها برای برکناری مدیران، هیأت مدیره این شرکت جمعه شب و صبح شنبه دیدار کردند.

با این حال شوارتسمان، مدیرعامل سابق واله در نامه استعفای خود که در روزنامه "فولها دو سنت پائولو" منتشر شده، از عملکرد خود دفاع کرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۴
کد مطلب: 45984
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا