گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
استفاده از توان بخش خصوصی در احداث تنها کارخانه تولید نفلین سینیت خاورمیانه
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - یک شرکت خارجی و سرمایه‌گذار داخلی به‌صورت مشترک با رقمی بالغ بر ۵/ ۲ میلیون دلاری در کارخانه نفلین سینیت کلیبر سرمایه‌گذاری خواهند کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، وجیه اله جعفری؛ مدیرعامل این شرکت در مراسم کلنگ زنی احداث کارخانه ۴۰ هزار تنی تولید کنسانتره نفلین سینیت شهرستان کلیبر با بیان این مطلب گفت: جمع مبلغ سرمایه‌گذاری طرح توسعه‌ نفلین سینیت کلیبر ۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری ارزی خارجی و ۳۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری داخلی خواهد بود که در فاز اول بیش از ۲ میلیون دلار و ۲۰۰ میلیارد ریال است. وی در ادامه افزود: کارخانه نفلین سینیت کلیبر با ظرفیت اسمی ۵۰ هزار تن و تولید ۱۲ هزار تن کنسانتره نفلین در سال تنها کارخانه تولید کنسانتره نفلین سینیت در کشور و خاورمیانه است که محصولات این کارخانه به چند کشور صادر می‌شود.

جعفری خاطر نشان کرد: طرح احداث کارخانه ۴۰ هزار تنی تولید کنسانتره نفلین سینیت شهرستان کلیبر با تکنولوژی جداسازی تَر در ۳ فاز اجرا خواهد شد و در فاز اول میزان سرمایه‌گذاری ارزی آن ۵ میلیون دلار و ریالی آن ۳۰۰ میلیارد ریال توسط سرمایه گذار داخلی برآورده می‌شود. مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: فاز اول این پروژه در سال ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید که علاوه بر افزایش تولیدات به میزان ۴۰ هزار تن میزان اشتغال‌زایی این کارخانه به ۵۰ نفر به‌صورت مستقیم و بیش از ۱۵۰ نفر به‌صورت غیر‌مستقیم خواهد رسید.

وی با اشاره به تاریخچه فعالیت مجتمع نفلین سینیت کلیبر گفت: این کارخانه توسط متخصصان داخلی به‌صورت خشک در سال ۱۳۸۳ طراحی و اجرا شد و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به‌عنوان متولی این امر و با برگزاری مزایده عمومی و با جذب سرمایه گذار، راهبری این مجتمع را در جهت اصلاح خط تولید فعلی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای برای دستیابی به اهداف سازمانی از پیش تعیین شده و رسیدن به ظرفیت اسمی (۵۵ هزارتن در سال) و تولید محصولی قابل رقابت با بازارهای جهانی به بخش خصوصی واگذار کرد.

رضا رحمانی؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در آیین کلنگ‌زنی طرح توسعه‌ نفلین سینیت کلیبر اظهار کرد: تدابیری برای جهش در حوزه‌ صنایع و معادن کشور برای سال آینده اندیشیده‌ایم. وی در ادامه افزود: ۷۰۰میلیون تن ظرفیت برداشت از معادن کشور است که سال گذشته به رقم ۴۰۰میلیون تن در برداشت از معادن دست یافتیم و این در حالی است که ارزش برداشت‌های معدنی کشور در سال گذشته به ۲۰ میلیارد دلار رسید. گفتنی است کارخانه نفلین سینیت کلیبر در ۲۰کیلومتری جاده کلیبر به اهر واقع شده است. هدف از احداث این کارخانه تامین نفلین سینیت مورد نیاز کشور، حذف واردات، ممانعت از خروج ارز از کشور و جایگزینی آن با فلدسپات با توجه به کاهش منابع آن می‌باشد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۷
کد مطلب: 45920
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد