گروه معادن
 
رحمانی در آیین کلنگ زنی پروژه های اسید سرچشمه و خاتون آباد
فعال سازی معادن کوچک، منجر به رونق اشتغالزایی می شود
"کنسانتره مس ایجو" 150 شغل ایجاد می کند
گروه معادن - وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین کلنگ زنی پروژه های اسید سرچشمه و خاتون آباد گفت: این پروژه ها در آینده می توانند نقش بسزایی در افزایش تولید و اشتغال معدنی داشته باشد.
 
به گزارش ماین نیوز، رضا رحمانی در حاشیه افتتاح طرح های معدنی استان کرمان افزود: اولویت برنامه های وزارت صنعت، اجرای بیانات مقام معظم رهبری و سیاست دولت مبنی بر حفظ تولید و به تبع آن اشتغال است.

او با بیان اینکه واحدهای تولیدی در تامین نقدینگی و سرمایه در گردش با مشکل روبرو هستند، اظهار کرد: با توجه به مسائلی که تولیدکنندگان در این سفر بیان کردند، برنامه ریزی های لازم برای حل مشکلات در وزارتخانه صورت خواهد گرفت.

وی افزود: در این راستا بانک ها نیز باید همراهی بیشتری داشته باشند، چرا که انصاف نیست واحدی می تواند تولید کند و بازار فروش دارد، اما به دلیل عدم سرمایه در گردش لازم، با ظرفیت پایین کار کند.

به گفته ی رحمانی تامین مواد اولیه و ارز برای واحدهای تولیدی که نیاز به واردات مواد اولیه دارند، استمهال بدهی بانکی و مسائل مالیاتی، جزو مشکلات تولیدکنندگان است که در سفر به استان کرمان نیز مطرح شد و این موارد در وزارتخانه در حال پیگیری است.

"مس" صنعت سبز

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افتتاح پروژه های اسید سرچشمه و خاتون آباد که تا آخر امسال به بهره برداری می رسند، گفت: برای این پروژه ها سرمایه گذاری کلانی انجام شده است و افتتاح آنها، برای اولین بار بعد از 30 سال، صنعت مس را صنعت سبز خواهد کرد.

او با اشاره به سیاست وزارت صنعت برای فعال سازی بخش خصوصی در احداث و بهره برداری معادن کوچک، افزود: عملیات اجرایی تعدادی از این دست پروژه ها، مانند تولید کنسانتره و کاتد مس آغاز شد و واحدهای بزرگ معدنی همچون شرکت مس نیز با خرید تضمینی محصولات به قیمت روز، به این شرکت ها کمک می کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تخصیص حقوق معادن گفت: در این خصوص پیشرفت هایی نسبت به سال های گذشته داشته ایم، از سوی دیگر به واحد های معدنی تاکید کرده ایم که اولویت استخدام، نیروهای بومی است و تدارکات و منابع مالی نیز باید در آن استان باشد.

کارخانه اسید سرچشمه بر اساس بازنگری‌های صورت گرفته ظرفیت خود را از یک‌میلیون تن در سال به ظرفیت 610 هزار تن تولید اسمی و 560 هزار تن ظرفیت واقعی کاهش داد. همچنین کارخانه اسید خاتون‌آباد هم با کاهش ظرفیت قرار شد تولید 600 هزار تن و ظرفیت واقعی 490 هزار تن داشته باشد.
بنابراین با احداث این دو کارخانه جدید و تولید یک‌ میلیون پنجاه‌ هزار تن اسید در سال به ‌علاوه 200 هزار تن اسید تولیدی در کارخانه قدیم اسید سرچشمه، به‌طور کامل آلایندگی کوره فلش در سرچشمه و خاتون‌آباد برطرف خواهد شد.

آغاز عملیات اجرایی کارخانه تغلیظ ایجو

رضا رحمانی در ادامه سفر خود به استان کرمان، ضمن بازدید از معدن مس ایجو، در آیین آغاز عملیات اجرایی تولید کنسانتره مس این معدن حضور یافت.

این کارخانه با ظرفیت تولید سالانه 18 هزار تن کنسانتره در سال و اشتغال مستقیم 150 نفر و غیرمستقیم 300 نفر، در 9 ماه به بهره برداری می رسد.

بازدید از معدن چاه فیروزه

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ضمن بازدید از معدن چاه فیروزه در شهرستان شهربابک،

دیداری صمیمی با اهالی منطقه کنگ داشت که مهم ترین خواسته مردم منطقه استفاده از نیروی انسانی بومی و ظرفیت های این منطقه در بخش معدن بود .
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب: 45892
 
مرجع : ایمیدرو