وزیر صنعت، معدن و تجارت:

هدف دولت تولید یک میلیون و 500 هزار تن آلومینیوم در کشور است

خبرگزاری ايرنا , 1 اسفند 1397 ساعت 12:31

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران هم اینک رتبه هجدهم تولید آلومینیوم را در جهان دارد، گفت: هدف دولت، تولید یک میلیون و 500 هزار تن آلومینیوم در کشور است.


به گزارش ماین نیوز، رضا رحمانی، چهارشنبه در آیین کلنگ زنی سی و هشتمین طرح شیرین سازی آب دریا در شهرستان لامرد فارس، اظهار داشت: ظرفیت تولید آلومینیوم کشور در برنامه ششم توسعه 800 هزار تن تعیین شده است.
برنامه ششم توسعه برای سال های 1395 تا 1399تدوین شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به احداث کارخانه آلومینیوم لامرد بیان کرد: این کارخانه هم اکنون با یک میلیارد و 200 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم با بیش از 75 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است.
رحمانی ادامه داد: این کارخانه که به عنوان موتور محرک توسعه اقتصادی بسیاری از صنایع کشور است، در فاز نخست آن برای تولید سالانه ٣٠٠ هزار تن شمش آلومینیوم طراحی شده است و با بهره برداری کامل از آن، رتبه ایران در زمینه تولید این محصول به جایگاه چهاردهم در جهان ارتقا می یابد.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران در تولید فولاد در رتبه دهم جهان قرار دارد و از کشور‌های ایتالیا و فرانسه پیشی گرفته است.
رحمانی اضافه کرد: در تولید مس نیز با بهره برداری از پروژه های جدید در کشورمان، ایران در جمع ١٠ کشور تولید کننده مس قرار خواهد گرفت.

نوید بهره برداری از فاز نخست آلومینیوم لامرد در بهار 98
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم در این آیین گفت: فاز نخست طرح آلومینیوم لامرد با سرمایه گذاری 100 هزار میلیارد ریال و توان تولید سالانه 300 هزار تن، در بهار سال 98 به بهره برداری می رسد و زمینه اشتغال یک هزار و 200 نفر را فراهم می کند.

علی همتی افزود: این کارخانه که مدرن ترین واحد تولید آلومینیوم در خاورمیانه و چهارمین کارخانه تولید این محصول در کشور است با چهار هزار و 500 نفر نیرو در حال ساخت است و مقرر شده در نیمه نخست سال 98 به بهره برداری رسد.
وی، با اشاره به این که طرح های بزرگ صنعتی، بار توسعه، تولید، اشتغال و بهره وری را بر عهده دارند، اظهار داشت: پس از افتتاح کارخانه آلومینیوم جنوب فارس، شرایط فعالیت صنایع پایین دستی هم فراهم خواهد شد.

همتی همچنین اظهار داشت: منطقه انرژی بر لامرد با جذب سرمایه گذاری خارجی توانسته ضمن تکمیل چرخه فعالیت های صنعتی نسبت به ایجاد ارزش افزوده و ایجاد اشتغال پایدار، اقدامات خوبی در استان فارس انجام دهد.
او اضافه کرد: یکی دیگر از طرح های صنعتی که هم اکنون در منطقه انرژی بر لامرد با سرمایه گداری 65هزار میلیارد ریال و 60 درصد پیشرفت فیزیکی در دست احداث است، شرکت پالایشگاهی پترو پیمان داناست.

این مقام مسئول گفت: این شرکت، امکان تولید بنزین معمولی با ظرفیت سالانه 524 هزار تن، گازوییل (نفت گاز) با ظرفیت 88 هزار تن، نفت سفید با ظرفیت 225 هزار تن و گاز مایع با ظرفیت 32 هزار تن برخوردار است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اضافه کرد: امکان سرمایه گذاری در منطقه انرژی بر لامرد در زمینه های آلومینیوم، استحصال شمش منیزیم، صنایع پایین دستی آلومینیوم و صنایع پایین دستی پتروشیمی فراهم است.

به گفته همتی، همچنین امکان تولید سالانه یک میلیون تن شمش آلومینیوم، سیمان با ظرفیت 10میلیون تن، منیزیم با ظرفیت 60 هزار تن و پتروشیمی با ظرفیت سالانه پنج میلیون تن در منطقه انرژی بر لامرد مهیاست.
وی ادامه داد: از دیگر طرح های صنعتی که در حال حاضر در جنوب فارس و در شهرستان مُهر با پیشرفت فیزیکی 65درصد در دست ساخت است، شرکت پالایش پارسیان سپهر است که در زمینه استحصال گاز (اتان زدایی) برای مصارف تولید اتیلن و همچنین تکمیل چرخه تولید پلی اتیلن فعال خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس افزود: این واحد تولیدی با سرمایه گذاری 80 هزار میلیارد ریال، ظرفیت تولید سالانه سه میلیون و 300 هزار تن و اشتغالزایی برای 200 نفر به بهره برداری خواهد رسید.
همتی گفت: مناطق انرژی بر شهرستان های لامرد و مُهر با توجه به این که در مجاورت بزرگترین مجتمع گازی کشور قرار گرفته اند، علاوه بر ظرفیت بالای تولید، مورد توجه دولت هستند و افزون بر توسعه اقتصادی در منطقه، اشتغال پایدار را برای استان و کشور فراهم می کنند.

شهرستان های لامرد و مُهر به ترتیب در فاصله 365 و 330 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده اند.


کد مطلب: 45886

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/45886/هدف-دولت-تولید-یک-میلیون-500-هزار-تن-آلومینیوم-کشور

ماین نیوز
  http://www.minews.ir