گروه معادن سرب و روی
 
جذابیت سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف معادن و صنایع پایین دستی صنعت روی
گروه معادن >سرب و روی - شاید قیمت‌های جهانی روی در کوتاه مدت نوسانات مقطعی داشته باشد؛ اما احتمالا قیمت های جهانی در ۵ سال آینده کاهش نخواهد داشت.
 
به گزارش ماین نیوز، دغدغه اصلی تولیدکنندگان صنعت روی، کمبود مواد اولیه است؛ در حال حاضر معدن انگوران با ظرفیت سالیانه حداکثر یک میلیون تن خاک، مهمترین تامین کننده خاک مورد نیاز صنعت روی کشور است.

با توجه به محدودیت ظرفیت انگوران، خاک این معدن به صورت سهمیه بندی در اختیار صنایع قرار میگیرد و فقط بخشی از مواد اولیه مورد نیاز آنها را تامین می کند.

امین صفری مدیرعامل مجتمع مهدی آباد در خصوص آخرین وضعیت پروژه معدن مهدی آباد بیان کرد: پروژه معدن مهدی آباد با ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن کنسانتره ۳۵ درصدی روی، در ۳ فاز تعریف شده که فاز اول با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن تا پایان سال ۹۸ و دو فاز دیگر ظرف ۴ سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: علت کندی روند اجرای عملیات بهره برداری در مجتمع مهدی آباد، محدودیت‌های ناشی از تحریم و مشکلات واردات ماشین‌آلات و تجهیزات بوده البته شرایط نسبتا به ثبات رسیده و به نظر می‌رسد برای بهره‌برداری از فاز اول و دوم معدن، با مشکل خاصی مواجه نخواهیم بود ولی بهره‌برداری از فاز سوم معدن پیچیدگی بیشتری داشته و فعلا در مرحله مطالعاتی است.

صفری در پاسخ به این سوال که «آیا بهره برداری از معدن مهدی آباد، کمبود مواد اولیه صنعت تولید شمش روی را بر طرف خواهد کرد» گفت: ظرفیت تولید شمش روی در کشور، ۴۵۰ هزار تن بوده اما شرکت‌ها به دلیل کمبود مواد اولیه با تمام ظرفیت خود تولید نمی‌کنند و در سال۹۶ کل تولید کشور حدود ۱۹۰ هزار تن بوده است.

وی ادامه داد: ظرفیت معدن انگوران، محدود بوده و پاسخگوی تمام نیاز صنایع داخلی نیست. واردات خاک هم با توجه به حجم بالا و هزینه حمل و... مشکلات خاص خود را دارد.

صفری تصریح کرد: از این رو، بهره‌برداری از معدن مهدی آباد از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای تولید هر تن شمش روی تقریبا ۳ تن کنسانتره ۳۵ درصد تولید مهدی آباد مورد نیاز است و می توان گفت حجم مواد اولیه مورد نیاز صنعت تقریبا به میزان ظرفیت تولید مهدی آباد خواهد بود؛ ولی نکته حایز اهمیت این است که نیمی از محصول مهدی آباد، خاک سولفوره و نیمی دیگر خاک اکسیده است. (فاز ۱ و ۲ خاک سولفیده و فاز ۳ خاک اکسیده). بنابراین خاک معدن مهدی آباد از نظر تکنولوژی فرآوری دقیقا منطبق با نیاز صنایع نخواهد بود و احتمالا صنایع تولیدی می بایست به تدریج خطوط تولید خود را با بخش معدن هماهنگ کنند.

مدیرعامل مجتمع مهدی آباد در رابطه با پیش‌بینی روند عرضه و تقاضای جهانی «روی» اظهار داشت: شرکت گلینکور که بزرگ‌ترین تولیدکننده و توزیع کننده شمش روی دنیا است، با در اختیار داشتن معادن روی و مدیریت عرضه، قیمت‌ها را کنترل می‌کند اما به هر حال ذخایر معدنی دنیا، محدود و روند مصرف «روی» در جهان افزایشی است.

وی افزود: با توجه به افزایش تقاضای فولاد و گالوانیزاسیون به سبب رشد اقتصادی جهان، به نظر می‌رسد کفه تقاضای روی در سال‌های آتی سنگین تر از عرضه خواهد بود؛ بنابراین شاید قیمت‌های جهانی روی در کوتاه مدت نوسانات مقطعی داشته باشد؛ اما احتمالا قیمت‌های جهانی در ۵ سال آینده کاهش نخواهد داشت.

صفری تصریح کرد: با توجه به ظرفیت صنایع فرآوری معدنی و قرار داشتن روی کمربند پلی متال و احتمال وجود ذخایر معدنی جدید در صورت اکتشاف، سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف و صنایع پایین دستی توجیه پذیر است. با توجه به خلا در بخش صنایع پایین دستی، سرانه مصرف روی در کشور ما کمتر از میانگین جهانی است و در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از شمش روی تولیدشده در داخل کشور باید صادر شود. توسعه صنایع پایین دستی علاوه بر ایجاد اشتغال و ارزش افزوده، تولید ناخالص داخلی را هم افزایش خواهد داد.

مدیرعامل مجتمع مهدی آباد در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل های توسعه دو بخش اکتشاف و صنایع پایین دستی، ایمیدرو تلاش می کند بدون مداخله مستقیم، مشکلات صاحبان صنایع روی را برطرف کند و طرح توازن در کشور در حال پیگیری است. البته توسعه بخش اکتشاف و نیز صنایع پایین دستی در گرو حمایت بیشتر از این حوزه و تسهیل شرایط سرمایه گذاری خواهد بود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۴
کد مطلب: 45876
 
مرجع : سايت خبری بورس نیوز