گروه معادن
 
سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور:
۱۰ معدن فعال کشور در کلاس جهانی است
۹۰ درصد معادن کشور در مناطق محرومند
گروه معادن - سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: ۶ هزار و ۵۰۰ معدن فعال در کشور وجود دارد که ۱۰ مورد آن در کلاس جهانی است که ۵ معدن طلا، معادن سرب و روی و مس را شامل می‌شودکه معدن طلای ساریگونی قروه جزء این موارد است.
 
به گزارش ماین نیوز، علیرضا شهیدی شامگاه امروز در جلسه شورای اداری شهرستان سقز اظهار داشت: افزایش سهم معدن در تولید ناخالص ملی به ۱۰ درصد از برنامه‌های اصلی وزارت صمت است.

سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور عنوان کرد: ۹۰ درصد معادن کشور در مناطق محروم واقع شده است.

شهیدی ادامه داد: اکتشفاف معادن و بهره‌برداری آنها برای اشتغال و توسعه پایدار باعث توزیع ثروت می‌شود.

وی ادامه داد: ۶ هزار و ۵۰۰ معدن فعال در کشور وجود دارد که ۱۰ مورد آن در کلاس جهانی است که شامل ۵ معدن طلا، معادن سرب و روی و مس است که معدن طلای ساریگونی قروه جزو این موارد است.

وی گفت: پهنه سقز ۲ هزار و ۶۰۰ کلیومترمربع مساحت داشته است که ۱۴ هزار و ۱۰۰ کیلومتر خط پرواز هوایی در سقز انجام شده که در نتیجه آن محدوده امیدبخش در زمینه پلی‌متال (مجموعه‌ای از سنگ آهن، طلا، مس و سایر فلزات) در این شهرستان شناسایی شده است.

محمد دره‌وزمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم گفت: خام‌فروشی و کوچک بودن سطح معادن استان کردستان از مشکلات حوزه معدن استان است که با اکتشافات نوین اخیر در سطح استان شرایط برای سرمایه‌گذاری در معادن استان فراهم شده است.

وی گفت: پهنه قروه و بیجار تمام شده است و بهار سال آینده پهنه دیواندره انجام می‌شود.

در ادامه عملیات ساخت پروژه توسعه عوامل پروازی فرودگاه سقز با اعتبار ۲۳ میلیارد تومان شامل تطویل باند، ایجاد ۹ کیلومتر دیوار حفاظتی، ایجاد جاده پیرامونی، جاده گشت‌زنی، ایجاد اپرون و جاده تاکسی وی آغاز شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۴
کد مطلب: 45849
 
مرجع : خبرگزاری فارس