گروه صنایع معدنی سیمان
 
کاهش ۰.۶ درصدی صادرات سیمان و کلینکر
سیمانی ها پیگیر سوآپ از عراق
گروه صنایع معدنی >سیمان - پیگیر صادرات سیمان به سوریه از طریق سوآپ از عراق هستیم که امیدواریم به نتیجه برسد.
 
به گزارش ماین نیوز، رییس کمیته مشترک ایران و سوریه از انعقاد توافقنامه برای ترانزیت کالا خبر داده و گفته: "تاجران سوری خواهان محصولات چهار صنعت بورسی سیمان، فولاد،کاشی و مواد غذایی هستند. یکی از این موانع صادرات به سوریه، بحث ترانزیت کالا از ایران به سوریه بود که ظاهرا باتوجه به مسیر طولانی و پر هزینه کنونی به قیمت هر کانتینر چهار هزار دلار توافق شده و هزینه ها 50 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. بحث دیگر ارتباطات بانکی بود که توافق شد در مرحله اول از طریق صرافی‌ها و بعدا از طریق سیستم بانکی مراودات مالی صورت بگیرد.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خصوص آمار تولید و فروش صنعت سیمان در ۱۰ ماهه نخست سال بیان کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری ۵۳ میلیون و ۲۰۶ هزار تن کلینکر در کشور تولید شده که ۵.۷ درصد بیش از حجم تولید مدت مشابه سال قبل بوده است. در همین مدت ۴۵ میلیون و ۸۴۰ هزار تن سیمان تولید شده که نسبت به دوره مشابه قبل، ۱.۳ درصد کاهش داشته است. در ۱۰ ماهه جمعا ۹ میلیون و ۷۷۲ هزار تن سیمان و کلینکر (۴ میلیون و ۹۱۸ هزار تن کلینکر و ۴ میلیون و ۸۵۳ هزار تن سیمان) روانه بازارهای صادراتی شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریبا ۰.۶ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: دلیل افزایش حجم تولید کلینکر، قطعی گاز و توقف تولید در سال های قبل بوده و شرکت های سیمانی به سبب جلوگیری از بروز اختلال در روند تولید و عرضه در فصل زمستان، حجم تولید کلینکر خود را مقداری افزایش داده اند. چنانچه الزام به ارائه پیمان سپاری ارزی برای صادرات به عراق و افغانستان برطرف شود، می توان به افزایش صادرات در اسفندماه خوشبین بود.

فعال صنعت سیمان در رابطه با صادرات به سوریه اظهار داشت: در ماه های گذشته، مذاکرات و جلساتی پیرامون صادرات سیمان به سوریه برگزار شد. تقاضای سیمان در بازار سوریه وجود دارد؛ ولی با توجه به افزایش هزینه حمل دریایی پس از اعمال تحریم های اخیر امریکا، صادرات سیمان به سوریه چندان توجیه ندارد. به همین علت پیگیر صادرات سیمان به سوریه از طریق سوآپ از عراق هستیم که امیدواریم به نتیجه برسد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۳
کد مطلب: 45848
 
مرجع : سايت خبری بورس نیوز