گروه معادن
 
خراسان جنوبی به عنوان منطقه آزاد معدنی معرفی شود
گروه معادن - نماینده معدن کاران خراسان جنوبی خواستار معرفی این استان به عنوان منطقه آزاد معدنی شد و گفت: از این طریق با معافیت یا تخفیف مالیاتی ادوات سنگین معدنی از کشورهای دیگر وارد و در استان پلاک گذاری شود.
 
به گزارش ماین نیوز، مجتبی محمدی سه شنبه شب در نشست شورای معادن استان که با حضور « جعفر سرقینی» معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در بیرجند برگزار شد افزود: بسیاری از محصولات معدنی استان در بازار داخل فروش ندارد که باید زمینه های صادراتی آن فراهم شود.

وی بیان کرد: اگر برای صادرات محصولات معدنی استان تخفیفات مالیاتی یا حقوق گمرکی در نظر گرفته شود می توان به صادرات کمک شده یا اینکه فناوری های جدید برای معادن در نظر گرفته شود.
کارشناس معدن در خراسان جنوبی اظهار داشت: شرایط اشتغال، معیشت و ارتزاق مردم جنوب خراسان بر کسی پوشیده نیست در آستانه جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خوشایند نیست تلخ حرف بزنیم اما مشکلات، کاستی ها و حال مردم باید شنیده و دیده شود.

وی عنوان کرد: بایستی در خراسان جنوبی علاوه بر جذابیت های معدنی و و موهبت های الهی جذابیت های دیگری برای سرمایه گذاران ایجاد کرد.
محمدی از خراسان جنوبی به عنوان جزیره ای دور افتاده تعبیر کرد و گفت: از مرکز و همه چیز دور هستیم لذا سرمایه گذاران انگیزه ای برای حضور در استان نشان نمی دهند.
وی اظهار داشت: اینجا هیچ فرقی برای دریافت بسیاری از عوارض ها، حقوق دولتی، گرفتن پروانه و سایر به طور مشخص قایل نیستند.

نماینده معدن کاران خراسان جنوبی عنوان کرد: در مرحله اکتشاف 590 پروانه بهره برداری در استان صادر شده که بخشی فعال نیستند در حالیکه شاید هزاران اکتشاف انجام شده باشد.
وی یادآور شد: مرحله اکتشاف معدن تمام ریسک است اما معدنکار بایستی از تبصره ماده 2 و سه و طرح اکتشاف استفاده کند در حالیکه هیچ تخفیفی داده نمی شود در صورتی که شاید حتی به بهره برداری نرسد.
محمدی ادامه داد: انتظار داریم در مراحل مختلف اکتشاف، صدور پروانه و بهره برداری فرقی بین خراسان جنوبی با سایر استان ها از جمله اصفهان، زنجان، قزوین، سمنان و تهران باشد.

وی این استان را کمربند امنیتی ایران دانست و یادآور شد: هر چه این کمربند خالی از سکنه شود امنیت همه استان های مجاور به خطر خواهد افتاد لذا باید نگاه ویژه تری به استان باشد.
نماینده معدن کاران خراسان جنوبی عنوان کرد: بانک ها هنوز برای پرداخت تسهیلات پروانه بهره برداری را به عنوان وثیقه قبول نمی کنند، اینجا همه مرد قانون هستند و مدیران قانونی زیاد داریم.
وی گفت: در حوزه لوازم لوژستیکی معادن خراسان جنوبی تجهیزات به صورت یارانه ای یا هوایی در اختیار معادن فعال قرار گیرد تا بتوانند معادن سرپا بایستند.

محمدی تاکید کرد: این استان همیشه پایلوت طرح های مختلف بوده است و اینجا آزمایشگاه ایران است هر قانونی ابتدا از این استان کلید می خورد حداقل یکبار از طرف دیگر به خراسان جنوبی توجه کنید.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی هم گفت: بر حسب وظیفه در خصوص تعامل با بخش معدن استان همکاری کردیم همچنین با استفاده از ظرفیت های قانونی که در اختیار ما بود بسیاری از دستورهای ستادی که احساس کردیم مانع از تعامل مناسب تر است از ظرفیت های مثبت آن برای کمک به بخش معدن استفاده کردیم.

علیرضا نصرآبادی افزود: یکی از موارد خاص در حوزه منابع طبیعی و بخش معادن به ویژه نقشه های گیاهی بروزرسانی نقشه ها است این اقدام نیاز به 20 میلیارد تومان اعتبار دارد.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی ما کمبود شدید نیروی انسانی است برای جذب اعتبار مذکور نیز پارسال مکاتبه ای به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارسال شد اما هنوز به نتیجه نرسیده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: هر چند با استفاده از ظرفیت های موجود همکاران با اولویت بندی 806 هزار هکتار در طبس و 184 هزار هکتار بازنگری در بشرویه انجام شد.

وی تاکید کرد: اگر امکان دارد در خرید تصاویر ماهواره ای از مجموعه صنعت و معدن کمک شود چون موضوع دو طرفه است و هر مقدار نقشه ها بروز شود در سرعت و دقت پاسخگویی تاثیر خواهد داشت.
نصرآبادی یادآور شد: به لحاظ عملیاتی نیز در خصوص اصلاح دستورالعمل ها، در پاسخگویی به استعلامات مانع اصلی ما بحث بیشه زارها بود که در 2 مرحله کمک کردیم.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۴
کد مطلب: 45798
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا