گروه معادن
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:
عوارض بر صادرات مواد خام معدنی افزایش می یابد
گروه معادن - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت مخالف خام فروشی مواد معدنی است از این رو برای صادرات آن عوارض وضع کرده که تا 2 سال آینده به 10 درصد خواهد رسید.
 
به گزارش ماین نیوز، جعفر سرقینی روز سه شنبه در حاشیه افتتاح کارخانه فرآوری آندالوزیت نهبندان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عوارض بر صادرات مواد خام معدنی امسال پنج درصد، سال آینده هشت درصد و در سال 99 به 10 درصد خواهد رسید.
وی افزود: معافیت مالیاتی صادرات مواد معدنی از 2 سال پیش برداشته شده است و دیگر صادرکننده ها تشویق نمی شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اقدامات ترویجی برای پیشگیری از صادرات مواد خام معدنی بیان کرد: تولیدکنندگان می دانند اگر مواد را فرآوری کنند ارزش افزوده بیشتری نصیب آنان خواهد شد.

وی یادآور شد: به طور مثال در سنگ آهن به جای صادرات خام، کنسانتره و گندله حجم بیشتری از صادرات را به خود اختصاص داده است.

سرقینی به ظرفیت های معدنی در شهرستان نهبندان اشاره کرد و گفت: معدن شاهکوه یک مجموعه بی نظیر در کشور است که زیرساخت های آن جزو سرفصل های کاری ایمیدرو است و هر سال بودجه ای برای آن اختصاص می یابد.
وی تصریح کرد: تامین برق شاهکوه چند سال پیش تصویب شده و به تناوب انجام خواهد شد لذا امیدواریم در سفر بعدی این زیرساخت به بهره برداری برسد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در آیین بهره برداری از کارخانه فرآوری آندالوزیت معدن سرتل گفت: تحریم ها برای کشور برکاتی داشته و مجبور شدیم روی کارخانه الکترود جدی فکر می کنیم.
وی ادامه داد: کارخانه الکترود اردکان پیشرفت خوبی دارد و امید است از سال آینده این کارخانه راه بیافتد.

سرقینی با اشاره به ذخایر زیاد ماده معدنی آندالوزیت در کشور گفت: هر آنچه برای نیاز یک مملکت لازم است از معدن کشور استخراج می شود.

وی تصریح کرد: علیرغم برخی کمبودها یا گرانی بعضی اجناس اما وزارت صنعت، معدن و تجارت به برکت معادن قدرت دارد نیازهای کشور را تامین کند و مطمئن هستیم در این راه با کمک صنعتگران موفق خواهیم شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون روزانه ۲۴ میلیون تن فولاد در کشور تولید می شود و زنجیره فولاد از کنسانتره تا نورد ۲۷میلیون تن است که عدد کوچکی نیست.

وی با تقدیر از راه اندازی کارخانه فرآوری آندالوزیت در نهبندان افزود: این طرح کار بزرگی است که تحقیقات هم پیوست دارد و صدها ساعت صرف شده تا به این تکنولوژی رسیده اند.
سرقینی اظهار داشت: تلاش می کنیم از طریق وزارتخانه هر کمکی لازم باشد انجام می دهیم تا موانع و مشکلات از پیش روی این واحد برداشته شود.

وی گفت: انتظار داریم سرمایه گذاران واحد آندالوزیت در آینده با طرح جدید به کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت بیایند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به امنیت موجود در کشور افزود: این امنیت مرهون تلاش نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی است و نتیجه توسعه صنعت دفاعی کشور است.
کارخانه فرآوری آندالوزیت معدن سرتل در پنجمین روز دهه فجر با سرمایه گذاری یکصد میلیارد ریال در شهرستان مرزی نهبندان افتتاح شد.

این کارخانه که ظرفیت تولید پنج هزار تن محصول در سال را دارد برای 35 نفر اشتغال ایجاد کرده است.
نهبندان در 200 کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۵
کد مطلب: 45787
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا