گروه صنایع معدنی فولاد
 
بخشیان در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:
تحقق برنامه تولید فولاد مبارکه تا پایان امسال
علت عدم تحقق برنامه تولید آهن اسفنجی/جزئیات تولید آزمایشی یک محصول استراتژیک
گروه صنایع معدنی >فولاد - معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: فولاد مبارکه تا پایان امسال در همه بخش‌ها به جز آهن اسفنجی برنامه تولید خود را محقق خواهد کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، مختار بخشیان در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه تولید فولاد مبارکه در همه واحدها در سال جاری تاکنون نسبت به برنامه امسال جلوتر بوده و نسبت به مدت مشابه در سال قبل هم رشد داشته‌ایم، افزود: زنجیره کاملی از تولید را در فولاد مبارکه از اسلب تا ورق رنگی داریم.

وی توضیح داد: تولید گندله به ۶.۵ میلیون تن رسیده که یک درصد جلوتر از برنامه است. تولید آهن اسفنجی به حدود ۶ میلیون تن رسیده که مقداری از برنامه عقب است چرا از خرداد تا شهریور سال جاری به علت محدودیت شدید در تامین آب مجبور شدیم تولید را کاهش دهیم. تولید اسلب هم به ۵.۵ میلیون تن رسیده است. تولید ورق گرم در سبا و فولاد مبارکه ۴.۵ میلیون تن شده که در این بخش بالاترین رشد تولید را نسبت به برنامه داشتیم و علت آن هم این بود که توانستیم فراتر از پیش‌بینی‌ها از توسعه سبا بهره‌برداری کنیم.

وی ادامه داد: در بخش نورد سرد حدود ۱.۱۴۵ میلیون تن کلاف سرد تولید داشتیم که ۳ درصد جلوتر از برنامه است. در بخش حمل محصولات فولاد مبارکه هم ۵.۵ میلیون تن عملکرد داشتیم. پیش‌بینی این است که تا پایان امسال در همه بخش‌ها به جز آهن اسفنجی برنامه‌های تولید را محقق خواهیم کرد.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار ماین نیوز درباره برنامه فولاد مبارکه برای تولید محصولات با ارزش افزوده بالا عنوان کرد: امسال مطابق سال‌های قبل تولید ۱۵ نوع محصول جدید و با ارزش افزوده بالاتر مدنظر بوده است. یکی از محصولات بسیار استراتژیک و مهم که هم‌اکنون نیز در حال تولید آزمایشی است، محصول با استفاده در محیط‌های ترش برای لوله‌های نفت و گاز است.

بخشیان گفت: آزمایش‌ها و تولیدات اولیه نشان می‌دهد که پتانسیل تولید این محصولات در فولاد مبارکه وجود دارد و امیدواریم به‌زودی به تولید تجاری هم برسد چون یکی از گلوگاه‌های تحریمی کشور است و می‌توانیم با تولید این محصولات کشور را از واردات بی‌نیاز کنیم.

وی گفت: فولاد مبارکه تاکنون به جز محیط گاز ترش، هر نوع سفارشی داشته اعم از گاز شیرین، انتقالات سیالات و آب تولید و تحویل داده است.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه اصفهان خاطرنشان کرد: هدف‌گذاری سال آینده سبا و فولاد مبارکه تولید ۶.۵ میلیون تن ورق گرم و ۶.۸ میلیون تن اسلب است. البته برنامه تولید اسلب وابستگی زیادی به شرایط بازار هم دارد یعنی اگر صادرات رونق بگیرد برنامه تولید از این مقدار هم بیشتر می‌شود و اگر مشکل صادرات حل نشود، ممکن است برنامه تولید از این رقم هم پایین‌تر بیاید.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۲
کد مطلب: 45770