گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
فرماندار شاهرود:
معدن بوکسیت شاهوار سفره‌های آب زیرزمینی شاهرود را برهم زده است
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - فرماندار شاهرود بابیان اینکه معدن بوکسیت شاهوار سفره‌های آب زیرزمینی شهرستان را برهم زده است، گفت: هرچه بارندگی در شاهوار بیشتر باشد منابع آبی نیز بهتر تقویت می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد کرم محمدی در حاشیه نشست خبری  ضمن بیان اینکه معدن بوکسیت شاهوار از سال ۹۲ فعالیت خود را در یک هزار و ۳۱۳ هکتار اراضی منطقه آغاز کرده است تا بدون هیچ قید و شرطی پهنه شاهوار را مورد بهره‌برداری قرار دهد، تأکید کرد: در زمان فرمانداران قبل صورت‌جلساتی وجود داشته که نشان می‌دهد مخاطرات برداشت همواره مورد پایش بوده است.

وی با تاکید بر اینکه من مخالف معدن نیستم اما مخالف تخریب خواهم بود چراکه این امر بیشترین زیان را به مردم وارد می‌کند، گفت: شاهوار یکی از کانون‌های آبخیز و آب‌ساز شاهرود است و هرچه بارندگی در آنجا بیشتر باشد، سفره‌های آب بهبود خواهند یافت اما امروز باید گفت این معدن سفره‌های آب زیرزمینی را بر هم زده است.

معاون استاندار سمنان بیان کرد: انفجارهای این معدن می‌تواند موجب جابجایی‌های آب شود اما در حوزه آبخیزداری هم باید گفت شرایط به‌گونه‌ای است که گویا آبراهه‌های شاهوار را بسته‌ایم، بنابراین یک بارش سیل‌آسا در منطقه، روستای تاش را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باغات پائین را هم از بین خواهد برد پس دومین خواسته مابعد از زیان رسانی به منابع آبی، تعیین تکلیف آبراهه‌ها است.

کرم‌محمدی سومین خواسته فرمانداری شاهرود را احیای مراتع تخریب‌شده منطقه دانست و تصریح کرد: این معدن در سطح بستر خاک کار می‌کند و در عمق کار نخواهد کرد و مقوله چهارم نیز آلودگی آب است که درباره آن باید گفت هیچ معیاری تاکنون امور آب به ما ارائه نکرده که مثلاً در سال ۹۱ آرسنیک آب مثلاً ۱۰۰ بود و امروز ۱۵۰ است که ما بدانیم این ۵۰ واحد آلودگی است چون معیار قبلی ندارند، سه ماه به سه ماه آزمایش‌هایی در حال انجام است که در این بازه زمانی از تقریباً ابتدای ۹۷ در حال رصد است.

فرماندار شاهرود پنجمین بحث درباره معدن بوکسیت را مسائا زیست محیطی دانست و گفت: معتقدیم حیات‌وحش منطقه در حال جابجایی است و نمونه آن‌هم تلف شدن چند خرس و همچنین وقوع چند شکار در آنجا است.

محمدی بیان کرد: مجوز فعالیت معدن در یک هزار و ۳۱۳هکتار بوده که امروز به ۱۵۰ هکتار تقلیل پیداکرده و این مهم نیز از پیگیری‌های ما بوده است و از سوی دیگر این معدن دنبال تمدید مجوز خود است که ما نظرمان بر همین ۱۵۰ هکتار است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۵
کد مطلب: 45738
 
مرجع : خبرگزاری مهر