گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
سه شرط سازمان جنگل ها برای موافقت با اکتشافات معدنی
گروه اكتشاف و زمين شناسي - معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور، نوع ماده معدنی، وضعیت طبیعی و پوشش گیاهی منطقه و همچنین رها نکردن عرصه پس از انجام فعالیت های معدنی را سه شرط این سازمان برای موافقت با انجام فعالیت های معدنی در عرصه های طبیعی برشمرد.
 
به گزارش ماین نیوز، «مسعود منصور» روز دوشنبه در دومین همایش بین المللی اکتشافات مواد معدنی در محل هتل المپیک تهران افزود: در فضای تعامل امکان انجام فعالیت های معدنی وجود دارد و منابع طبیعی بهتر حفظ می‌شود

وی ادامه داد: نوع ماده معدنی در موافقت یا مخالفت این سازمان با انجام فعالیت های معدنی مهم و تعیین کننده است.
منصور تاکید کرد: وضعیت طبیعی و پوشش گیاهی منطقه و رها نکردن عرصه پس از انجام فعالیت های معدنی نیز بسیار مهم است و اگر این سه نکته رعایت شود، هیچ مانعی برای انجام فعالیت های معدنی وجود ندارد.

معاون سازمان جنگل ها با تاکید بر اینکه باید دیدگاهها را تغییر دهیم تا به توسعه پایدار دست یابیم، گفت: منابع طبیعی، موانع طبیعی نیست و محیط زیست، هم محیط ایست نخواهد بود.

به گفته منصور، «باید در نظر داشته باشیم که نه گفتن صرف و موافقت با انجام فعالیت ها بدون در نظر گرفتن سایر زمینه ها و شرایط ما را به سر منزل مقصود نمی رساند.»

وی گفت: در سال های گذشته برای رفع ناهماهنگی های موجود اقدام های زیادی به انجام رسیده، اما موانع فکری همچنان وجود دارد.

معاون سازمان جنگل ها در عین حال آمایش را حلقه مفقوده توسعه کشور برشمرد و گفت: بدون تمرکز بر موضوع اکتشاف نمی توان به توسعه معدنی دست یافت و امروز با همین رویکرد عرصه های معدنی زیادی در کشور تحت احیا و بازسازی قرار گرفته است.

 سهم 54 صدم درصدی صنعت مس در تولید ناخالص داخلی
در این همایش مدیر برنامه ریزی و نظارت شرکت ملی مس ایران نیز اظهار داشت: ایران با 22 میلیون تن ذخیره رتبه هشتم مس جهان و سهم 31 درصدی ذخیره جهانی را در اختیار دارد.

«سعد عبدی» یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در کمربند جهانی مس قرار گرفته که از شمال غرب ایران آغاز و تا جنوب شرق کشور ادامه دارد و بر این اساس باید در امر اکتشاف و توسعه این صنعت بیشتر کار شود.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین ارزیابی ها در مس سرچشمه 807 میلیون تن‌ در مس میدوک 230 میلیون تن و در سونگون 522 میلیون تن ذخیره قابل برداشت معدنی وجود دارد.

عبدی ادامه داد: ایران با تولید 317 هزار تن مس محتوای معدن دارنده رتبه چهاردهم جهان و و 1.5 درصد تولید جهان است، همچنین در تولید مس پالایش شده با تولید 240 هزار تن، یک درصد از سهم جهان و در مصرف مس پالایش شده با 153 هزار تن کمتر از یک درصد سهم جهان را داراست.

وی بیان داشت: سهم صنعت مس در تولید ناخالص داخلی 54 صدم درصد است و در این زمینه باید تلاش کنیم تا به سمت معادن عمیق برویم.

 دومین همایش بین المللی اکتشافات مواد معدنی و نمایشگاه جنبی آن با مشارکت دهها شرکت داخلی و خارجی و سخنرانان و نمایندگانی از کشورهای استرالیا، آلمان، چین، کانادا و آمریکا برگزار می شود که تا دهم بهمن ماه ادامه دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۹
کد مطلب: 45708
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا