گروه صنایع معدنی فولاد
 
فولاد امیرکبیر کاشان ۳۰۰ هزار تن طرح توسعه دارد
صادرات شرکت دو برابر شده /حمل و نقل محصولات از جاده ای به ریلی منتقل شده
گروه صنایع معدنی >فولاد - قنواتی گفت: صادارت شرکت فولاد امیرکبیر کاشان نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، عزیز قنواتی - مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان - در یک مصاحبه اختصاصی به سوالات خبرنگار «می متالز» پاسخ گفت که مشروح آن به شرح ذیل است:

آقای مهندس در مورد آخرین وضعیت فولاد امیرکبیر کاشان توضیح دهید. همچنین آقای وزیر در سالگرد 135 سالگی اتاق بازرگانی کاشان در آنجا حضور داشتند در این مورد هم صحبت بفرمایید؟
بله فولاد امیر کبیر کاشان در راستای اهداف و برنامه ریزی بودجه سال 1397 خود در حال فعالیت است. ما 25 % رشد تولید داشتیم. EPS ما نسبت به پارسال نیز رشد 100 درصدی داشته است.

عملکرد ما نه تنها طبق اهداف برنامه ریزی شده بوده بلکه فراتر از آن نیز بوده است. صادرات شرکت ما دو برابر شده، حمل و نقل محصولات از جاده ای به ریلی منتقل شده است. بازارهای جایگزین به جای بازارهای صادراتی قبل داشتیم و همانطور که اشاره شد صادارت نسبت به سال گذشته دو برابر شده است. فولاد امیر کبیر کاشان با همکاری هیات مدیره و کارکنان به اهداف خود رسیده و انشاا.. به همین مسیر ادامه خواهد داد.

با توجه به یکصدو سی و پنجمین سال تاسیس اتاق بازرگانی کاشان، وزیر صنعت، معدن و تجارت جناب آقای رحمانی حضور داشتند. جلسه ای با تجار و صنعتگران کاشان داشته و رویکرد بسیار خوب و مثبتی در حمایت از صنایع داشتند. در همفکری و هم اندیشی با صنایع و شرکت های بزرگ و انجمن های مربوطه با توجه به تجارب و تخصص در کمیسیون صنایع و هم در وزارتخانه، جنس تجارب ایشان از جنس فولادی بود، مشکلات و مطالب را حس کرده و راهکار می دادند. تمام تلاش ایشان در جهت حل مشکلات است. باید همه در کنار هم و دست به دست هم کمک کنیم. ایشان تازه به وزارتخانه آمده اند و مشکلات ما در صنایع کم نیست و اگر ما صنعتگران دست به دست هم ندهیم شاید ایشان به راحتی نتواند مشکلات را حل کنند. معتقدم ایده ها و برنامه های ایشان ما را از این شرایط عبور می دهد و به روزهای خوب خواهیم رسید.

آقای مهندس گواهی EFQM و همینطور گواهی تعالی سازمانی را گرفته اید و چقدر این استاندارد، به سرعت رشد و سازماندهی کردن شرکت کمک می کند؟
هر فردی چه حقیقی و چه حقوقی باید برای ارزیابی خود هزینه ای بدهد زیرا همه ما تصور می کنیم خوب هستیم. ما از منظر تعالی سازمانی داخلی ایرانی 4 ستاره و طی دو سال متوالی 2 ستاره دریافت کردیم و پیشرفت خوبی داشتیم.

ما برای ارزیابی بهتر خود از یک سازمان خارجی اروپایی نیز درخواست EFQM دادیم و یک گواهی 4 ستاره از آن گرفتیم و این نشان می دهد که کار و عملیاتی که تا اکنون انجام داده ایم از منظر یک کشور اروپایی مثبت بوده است. همچنین راهکارهایی نیز به ما داده شد که ما در حال برنامه ریزی در جهت انجام آن ها هستیم و سعی خواهیم کرد که مسیر را ادامه دهیم و به تعالی بیشتری برسیم.

در نمایشگاه های عراق و افغانستان حضور داشتید نظرتان در مورد بازار عراق چیست؟
عراق بازار بسیار خوبی و مثبتی بود و در همسایگی ما به لحاظ نزدیکی فرهنگی و اجتماعی هم عراق و هم افغانستان بازارهای بسیار مطلوبی هستند. تقاضا بسیار زیاد بود حتی تمامی محصولات خود را می توانیم به این کشورها صادر کنیم.

بنابراین به افزایش ظرفیت صادراتی خود می اندیشید؟
بله همینطور است به همین دلیل یک خط تولید جدید را در نظر گرفته ایم که امسال و یا سال آینده استارت آن را می زنیم. همینطور 300 هزار تن طرح توسعه داریم امیدواریم با این شرایط آن را نیز به انجام برسانیم.
با توجه به تحریم ها آیا در زمینه بومی سازی اقدامی انجام داده اید؟

قطعا. ما امسال 51 قطعه را بومی سازی کردیم و هدفمان 90 تا 95 درصد بومی سازی قطعات مورد نیازمان است.

آمار فروش هشت ماهه امسال را می فرمایید؟
ما فراتر از برنامه بودجه فروش داشتیم از مدت مشابه سال قبل 10 درصد بیشتر بوده است. حدودا 115 هزار تن است.

با توجه به نوسانات دلار محصولات تولیدی شما چقدر افزایش قیمت داشته اند؟
ما با توجه و متناسب با بازار افزایش قیمت داشتیم. البته مواد اولیه و مواد پوششی مانند روی مورد نیاز ما نیز افزایش قیمت داشته اند که طبیعتا بر روی قیمت های تمام شده ما تاثیر گذار خواهد بود. سود ما درصد ثابتی است. اگر بخواهیم این محصول را وارد کنیم این محصول باز هم ارزانتر است.

با توجه به اتصال به شبکه حمل و نقل ریلی آیا هزینه های حمل شما کاهش یافت؟
با اتصال به شبکه حمل و نقل ریلی 30 درصد حمل و نقل ما کاهش پیدا کرد. همچنین از لحاظ تصادفات جاده ای و آلودگی هوا نیز مسلما این کار تاثیر گذار بوده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۴
کد مطلب: 45697
 
مرجع : می متالز