گروه معادن مس
 
مدیر مجتمع مس:
کارخانه اسید مس سرچشمه به بهره برداری می رسد
گروه معادن >مس - مدیر مجتمع مس سرچشمه گفت : تا پایان امسال کارخانه تولید اسید سولفوریک با ظرفیت تولید 600 هزار تن اسید در این مجتمع مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
 
به گزارش ماین نیوز، حسین احمدی افزود : طرح های توسعه ای مس از جمله کارخانه اسید سولفوریک در سرچشمه با ظرفیت 600 هزار تن، معدن دره آلو و دره زار در دستور کار هستند که برای رفع آلودگی و ایجاد اشتغال پایدا ردر منطقه اهمیت زیادی دارند.

وی تصریح کرد: با راه اندازی کارخانه اسید سولفوریک در مس سرچشمه ماده اسیدی که تولید می شود قرار است در باغات پسته کاربری داشته باشد.

احمدی بیان کرد: معادن مس در کشور به عنوان قدیمی ترین معادن از دهه های 30 تا 40 شروع به فعالیت کردند و در دهه 50 با توجه به اکتشافات وسیع در آذربایجان شرقی، کرمان و دیگر جاها در این حوزه نام خود را از مس سرچشمه کرمان به شرکت ملی صنایع مس ایران تغییر داد.

وی افزود: از سال 1353 تا 1357 توسط مستشاران آمریکایی و انگلیسی کارهای زیرساختی آن انجام شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی انگلیسی ها و آمریکایی ها از ایران رفتند و این تأسیسات عظیم و سرمایه کشوری به دست فرزندان ایران اداره می شود.

احمدی بیان کرد: همزمان با آزادسازی خرمشهر در سال 1362 اولین آنُد مس استحصال شد و پس از توسعه صنعت مس در سرچشمه، معادن مس در شهربابک و آذربایجان شرقی (مس سونگون) کشف شدند و در حال حاضر با قوت در حال تولید مس هستند.

وی تولید مس در کشور را خوب ارزیابی کرد و گفت: در این زمینه علاوه بر خودکفایی، مازاد تولید مس به کشورهای خارجی صادر می شود.

احمدی اظهار کرد: صنعت مس ایران جزوء اولین ها در دنیاست و در دوران دفاع مقدس کمک حال رزمندگان بود .

این مسئول با اشاره به اینکه مس حمایت های فرهنگی و مسئولیت های اجتماعی خود را به نحو مطلوب انجام می دهد تا معنویت قرآنی بیش از پیش در زندگی جامعه جاری و ساری شود بیان کرد: از ابتدای امسال در هر فصلی برگزاریِ مسابقات قرآنی در انار و رفسنجان و ارائه جوایز نقدی و غیر نقدی به برگزیدگان این دوره از مسابقات، راهکاری برای اشاعه فرهنگ قرانی است که از سوی مس برگزار می شود.

مس سرچشمه در 60 کیلومتری رفسنجان قرار دارد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۵
کد مطلب: 45687
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا