گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
توسعه استراتژی‌های اکتشافی
گروه اكتشاف و زمين شناسي - نگاهی عمیق بر سازنده‌های زمین‌شناسی کشور، امکان شناسایی و اکتشاف ذخایر وافر مواد معدنی در کشور را فراهم کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، توسعه اکتشافی، مستلزم تقابل تمام دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مرتبط است که باتوجه به‌وجود بسیاری از ظرفیت‌های ارزشمند فلزی و غیرفلزی کشور در مناطق محافظت شده محیط‌زیست یا مناطق ممنوعه عرصه‌های منابع طبیعی یا حریم شهرها و رودخانه‌ها و... با اکتشافات بدون تخریب و بر اساس شاخص‌های توسعه پایدار، امکان مطالعه و شناسایی ذخایر پنهان با برنامه‌ریزی فنی در بازه‌های زمانی مشخص و فازبندی شده در قالب استراتژی‌های اکتشافی در مناطق حساس تحقق می‌یابد.

یکی دیگر از حلقه‌های مفقود اکتشافی در کشور، اکتشاف مصالح ساختمانی برای تامین پروژه‌ها در کلانشهرهاست که با فعال‌ کردن طرح‌های عمرانی، مواد اولیه پروژه‌های انبوه‌سازی، برج‌سازی، بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده، ساخت‌وساز اماکن عمومی و مسکونی و توسعه راه‌ها، اتوبان‌ها، تونل‌ها و... را فراهم می‌کند.

به نظر من باید یک برنامه زماندار با عنوان استراتژی اکتشافی تامین شن و ماسه پروژه‌های عمرانی برای کلانشهر تهران تا ۱۰ سال آینده تا افق ۱۴۰۷ با تمام ملاحظات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با همکاری مرکز تحقیقات مسکن، شهرداری، بنیاد مسکن، محیط زیست، منابع طبیعی، ستاد عمران کشور و... تدوین کرد.

تاسیس مرکز تحقیقات شن و ماسه در معادن شن و ماسه غرب تهران در شهر قدس که سال‌های گذشته پیشنهاد شد، ضروری به نظر می‌رسد.

از دیگر بخش‌های مهم توسعه اکتشافی، تامین مواد اولیه کارخانه‌های صنعتی و صنایع معدنی همچون فولاد، ذوب‌آهن، سیمان، آلومینیوم، آجر، کاشی، سرامیک و... با عنوان استراتژی تامین مواد اولیه کارخانه‌های صنایع معدنی امکان‌پذیر است که ادامه حیات این واحدهای بزرگ کشور با هزاران نفر اشتغال و میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری، مستلزم اراده قوی برای تعامل و همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط است.

مجید پورمقدم، مشاور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۰
کد مطلب: 45618
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت