گروه معادن
 
بهره برداران ۸ معدن خراسان شمالی سلب صلاحیت شدند
گروه معادن - رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: امسال هشت نفر از بهره برداران معادن استان با اعمال ماده 20، سلب صلاحیت شده اند.
 
به گزارش ماین نیوز، علی اصغر رضازاده اظهار داشت: اگر معدنکار حقوق دولتی را نپردازد، معدن را غیرفعال نگه داشته و یا به تعهدات خود عمل نکند، سلب صلاحیت می شود.

وی افزود: معادن در زمره انفال محسوب می شود و زمانی که معدنکار حقوق دولت را پرداخت نمی کند به ناچار ماده 20 اعمال می شود.

رضازاده خاطرنشان کرد: از 235 واحد معدنی دارای پروانه بهره برداری در استان 100 واحد فعالند و مابقی سلب صلاحیت شده و یا به علت مشکلات اقتصادی و کمبود نقدینگی، غیرفعال شده اند.

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: با افزایش قیمت ارز، هزینه های تمام شده تولید در واحدهای معدنی بسیار بالا رفته است.

وی یکی از مشکلات اصلی معدنکاران را تامین ماشین آلات و تجهیزات معدنی مورد نیاز برشمرد و گفت: بالا رفتن قیمت ماشین آلات و تجهیزات، توان تولید را از معدنکاران گرفته است.

رضازاده یکی از نیازهای اساسی معدنکاران را تامین ماشین آلات خواند و گفت: این تجهیزات بسیار گران قیمت است و تلاش داریم با معرفی متقاضیان به بانک و تضمین این تسهیلات، از این تولید کنندگان حمایت کنیم.

وی تصریح کرد: در این سال ها معدنکاران استان برای خرید 11 دستگاه ماشین آلات به بانک معرفی شده اند و هر معدنکاری که متقاضی خرید ماشین آلات باشد از تسهیلات بهره مند می شود.

رضازاده اظهار داشت: به خاطر گرانی ها، امسال 10 معدن به مجموع معادن غیرفعال استان اضافه شده است.

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: اکنون 235 معدن فعال استان برای یک هزار و 376 نفر شغل مستقیم ایجاد کرده است.

میزان ذخیره قطعی معادن خراسان شمالی یک میلیارد و 58 میلیون تن و میزان ذخیره استخراج اسمی معادن 11 میلیون و 500هزار تن است.

سالانه پنج میلیون و 800 هزار تن ماده معدنی از معادن خراسان شمالی استخراج می شود.
میزان سرمایه گذاری توسط معدنکاران استان یکهزار و 340 میلیارد ریال است.
در کشور 68 ماده معدنی وجود دارد که خراسان شمالی 28 نوع آنرا دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۳
کد مطلب: 45610
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا