گروه معادن
 
پرواز پهپادها بر فراز معادن ایران
گروه معادن - استفاده از پهپادها در معدنکاری به منظور اکتشاف و ارتقای امنیت کار و مدیریت بهتر پروژه‌ها، نوعی فناوری است که در اخبار بین‌الملل مرتبط با معدن و صنایع معدنی به چشم می‌خورد.
 
به گزارش ماین نیوز، حال این فناوری به ایران نیز ورود پیدا کرده و یک شرکت خصوصی از ارائه این دستاورد در نمایشگاه تخصصی اکتشاف مواد معدنی که ۸ تا ۱۰ بهمن در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود، خبر داده است.

سراج‌الدین رئیسی، مدیرعامل شرکت نقشه‌برداران ره‌پیمای سپاهان است که در استفاده از فناوری پهپادها در نقشه‌برداری‌های شهری و معدنی فعالیت می‌کند. او در گفت‌وگو با روزگار معدن به روی‌آوری شرکت خود به این فناوری نوظهور از سال گذشته، اشاره کرد و افزود: از سال ۱۳۹۰ با بودجه خصوصی شروع به فعالیت کردیم و پروژه‌های گوناگونی را در استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، البرز و شیراز به اجرا رساندیم.

وی ادامه داد: ما در زمینه نقشه‌برداری از پهنه‌های اکتشافی و نیز نقشه‌برداری شهری فعالیت می‌کنیم و تاکنون در پروژه‌هایی با شهرداری‌ها، اداره‌های آب و فاضلاب، اداره گاز و مانند آن در زمینه تهیه نقشه‌های شهری کار کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت نقشه‌برداران ره‌پیمای سپاهان سپس به حضور این شرکت در نمایشگاه تخصصی اکتشاف مواد معدنی، اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار است که در یک نمایشگاه معدنی حضور داریم و هدف از حضورمان، معرفی این فناوری نوظهور است که در اکتشاف کاربرد دارد. ما می‌توانیم برای یک شرکت معدنکاری که به دنبال جهاز معدن است، نقشه‌برداری مقدماتی را انجام ‌دهیم. تا پیش از یک سال گذشته، این کار با دوربین انجام می‌شد و ما پستی و بلندی‌ها و شیب‌هایی را برای آنها مشخص می‌کردیم. از سال پیش تاکنون موفق به استفاده از پهپادها در فرآیند نقشه‌کشی شده‌‌‌ایم که علاوه بر پستی و بلندی‌ها، نقشه توپوگرافی، نقشه وضع موجود، مدل سه‌بعدی معدن و تصویر هوایی معدن را در اختیار شرکت‌های متقاضی قرار می‌دهیم. چنین دستاوردی در اکتشاف مواد معدنی بسیار تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: به وسیله عکس‌هایی که این پهپادها تهیه می‌کنند، می‌توان با توجه به نوع سنگ‌ها و رنگ آنها تشخیص داد که در چه نقاطی به چه نوع ماده اکتشافی می‌توان دست یافت.

رئیسی خاطرنشان کرد: فناوری پهپادها حدود یک سال است که به ایران ورود پیدا کرده است. این پهپادها از چین وارد می‌شوند، هر چند در ایران نیز نمونه‌هایی با نظارت کارشناسان دانشگاه شریف ساخته شد‌ه‌اند. نمونه‌های وارداتی که مورد استفاده شرکت ره‌پیمای سپاهان هستند، از فناوری هوشمندتری به ویژه در بازگشت پهپاد برخوردارند.

او در توضیح محدودیت‌های کار با پهپادها گفت: در ایران محدودیت‌هایی وجود دارد که نمی‌توان در همه جا از پهپاد استفاده کرد یعنی برای پرواز پهپاد در مکان‌هایی نیاز به دریافت مجوز از استانداری، نیروی انتظامی و سایر سازمان‌های مرتبط است اما در نهایت پهپادها علاوه بر اکتشاف، در زمینه نقشه‌برداری شهری هم موفق عمل کرده‌اند. همچنین علاوه بر اکتشاف در ارتقای ایمنی معدنکاری هم کاربرد دارند و با داده‌هایی که به وسیله عکس‌های هوایی ارائه می‌دهند، می‌توانند به شناسایی نقاط حادثه‌خیز کمک کنند. رئیسی ادامه داد: درحال‌حاضر با تجهیزات کامل، آماده ارائه خدمات مرتبط به پهپادها به شرکت‌های معدنی هستیم و ارائه نقشه توپوگرافی، نقشه وضع موجود، عکس هوایی از منطقه و مدل سه‌بعدی منطقه، مجموعه داده‌هایی است که به‌وسیله پهپادها به‌دست می‌آید.

وی افزود: دلیل اینکه امروز از نقشه‌برداری با پهپاد استفاده می‌کنیم، این است که این روش نسبت به روش نقشه‌برداری زمینی صرفه اقتصادی بسیار خوبی دارد و هزینه نقشه‌برداری با این فناوری ۵۰ تا ۷۰درصد پایین‌تر از نقشه‌برداری به روش‌های مرسومی است که تاکنون به کار برده می‌شده است. با این روش مدت زمانی که باید صرف پروژه شود نیز کمتر است و دقت آن هم پایاپای نقشه‌برداری زمینی است. وی در پاسخ به پرسشی درباره چالش‌های احتمالی واردات تجهیزات به دلیل تحریم‌ها گفت: تحریم‌ها به افزایش بهای تجهیزات کار انجامیده و هزینه کار را بالا برده اما به توقف شرایط کار نینجامیده است. با همه اینها و با وجود افزایش هزینه‌های مربوط به بهای تمام شده کار با پهپادها، این هزینه از نقشه‌کشی زمینی همچنان پایین‌تر است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۹
کد مطلب: 45598
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت